To jedna z tych sytuacji, kiedy robi nam się ciepło na sercu, bo…
❤️ Bierzemy udział w fajnej inicjatywie (a do tego edukacyjnej!);
❤️ Znaleźliśmy się we wspaniałym towarzystwie twórców z najwyższej półki;
❤️ Możemy realizować swoją misję ratowania świata z pomocą nauki;
❤️ Zostaliśmy przeuroczo sportretowani w wymiarze artystycznym i merytorycznym.

Wraz z Piotrem wzięliśmy udział w stworzeniu drugiej części popularnonaukowego komiksu dla dzieci „Róża, a co chcesz wiedzieć?”. Róża to córka Artura Kurasińskiego, a sam Artur to przedsiębiorca i mówca, zaś prywatnie nasz dobry kolega i biznesowy mentor Crazy Nauki – zgodziliśmy się więc bez chwili namysłu. I wiecie co? Wyszło wspaniale! Komiks jest świetny: na wysokim poziomie, pięknie narysowany, a do tego z gwiazdorską obsadą takich twórców jak Aleksandra Przegalińska, Kasia Gandor, Janina Bąk czy Przemek Staroń.
Róża, córka Artura, zadaje mu mnóstwo pytań, a im starsza się robi, tym trudniej jest na te pytania odpowiedzieć. Do pytań Róży w drugiej części komiksu dołączyły te stawiane przez Malinę, młodszą córkę Artura. Ten zaś wzorowo wybrnął z kłopotu, wzywając na pomoc specjalistów, którzy na wszystkie trudne pytania odpowiedzieli fachowo i z wdziękiem, każdy w swojej dziedzinie.
Aleją Gwiazd idziemy!..
Podam więc kilka przykładów spośród całej plejady gwiazd, które udało się Arturowi zgromadzić w tym komiksie. I tak o sztucznej inteligencji opowiedziała dr. hab. Aleksandra Przegalińska, filozofka, futurolożka i niekwestionowana specjalistka w tej dziedzinie. Temat tego, jak żyć, by nie wykończyć Matki Ziemi, wzięła na swoje barki Martyna Sztaba, która na co dzień odzyskuje w zrównoważony sposób cenne surowce ze zużytych opon w swojej firmie Syntoil.
Sam słynny Krzysztof Gonciarz wyjaśnił z kolei, że na YouTube nie wystarczy po prostu „być” i nabijać kliki byle czym, ale trzeba się jeszcze postarać, by być szanowanym za wyznawane wartości. O tym, czym zajmuje się inżynieria genetyczna, jak ewoluują wirusy i po co dorośli piją kawę, opowiedziała Kasia Gandor, biotechnolożka i znana vlogerka.
Z kolei nauczyciel (a w zasadzie superbelfer) Przemek Staroń wytłumaczył, czym jest filozofia i dlaczego dzięki niej świat może być lepszy. A Janina Bąk nawet do komiksu wparowała ze swoją ulubioną pluszową foką i zadała kłam twierdzeniu, że kiedy wychodzimy z psem na spacer, mamy statystycznie po trzy nogi.
My zaś z Piotrem opowiedzieliśmy o tym, jak działa nauka, a więc m.in. dlaczego naukowcy często zmieniają zdanie (i dlaczego jest to największą zaletą nauki), jak prowadzi się badania naukowe i dlaczego teoria w nauce oznacza coś wręcz przeciwnego niż w życiu.

Edukomiks z prawdziwego zdarzenia
Każdemu z rozdziałów (których jest 13) towarzyszy lekcja programowania w Scratch, języku stworzonym przez zespół z Massachusetts Institute of Technology. Młoda czytelniczka i młody czytelnik może więc nie tylko przeczytać komiks, ale też samodzielnie stworzyć z jego pomocą działający program komputerowy. Bardzo kreatywnie!
Na końcu tej liczącej ponad 200 stron książki znajduje się też słowniczek trudnych terminów, które pojawiły się wcześniej. W „Róży” jest więc wszystko, o czym można tylko zamarzyć w odniesieniu do komiksu edukacyjnego z prawdziwego zdarzenia. Brawo, Artur!
Pochwały należą się też rysownikowi Tomkowi Minkiewiczowi, którego ilustracje są bardzo, bardzo ładne, a co najważniejsze, nieinfantylne. Naprawdę wiele książek edukacyjnych dla dzieci, które miałam w ręku, srodze traciło na ilustracjach źle dobranych do grupy wiekowej. Tutaj, na szczęście, nie ma to miejsca.
Dodam jeszcze, że drugą część komiksu “Róża, a co chcesz wiedzieć?” Artur Kurasiński wydał ze wsparciem crowdfundingu. On naprawdę umie w “internety” 😁
I cóż więcej powiedzieć? Czytajcie „Różę” z Waszymi dziećmi albo sami! Gwarantuję, że w obu sytuacjach znajdziecie w niej coś atrakcyjnego.
Jeśli przy zamawianiu komiksu na stronie https://edukomiks.pl wpiszecie CRAZYNAUKA20, to dostaniecie 20-procentowy rabat na dowolny produkt w sklepie!
