captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Hannibal przekracza Alpy podczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Wikimedia

Hannibal przekracza Alpy podczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Wikimedia

A odkryto to dzięki… kupie pozostawionej przez jego armię.

Trasa przejścia Hannibala przez Alpy pozostawała przez ponad 2000 lat zagadką. Ten kartagiński wódz przeprawił się przez góry z 30-tysięczną armią, z 15-20 tys. koni oraz z kilkudziesięcioma słoniami, co było najbardziej godne podziwu (niestety, większość tych ostatnich padła na alpejskim szlaku). W 218 roku p.n.e. wyczyn ten zaklasyfikowano do kategorii „niemal niemożliwe”. Dzięki temu zaskakującemu posunięciu Hannibal zdołał, idąc z Hiszpanii, zaskoczyć Rzymian od północy. Bo to oni byli jego głównym celem podczas drugiej wojny punickiej.

Trasa Hannibala poczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Abalg + traduction made by Pinpin/Wikimedia

Trasa Hannibala poczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Abalg + traduction made by Pinpin/Wikimedia

Mógł wybrać jedną z kilku alpejskich dróg, ale nawet Rzymianie nie wiedzieli, którą ostatecznie przeszedł przez góry. Irlandzki mikrobiolog Chris Allen z Queen’s University w Belfaście i kanadyjski geolog William Mahaney z York University w Toronto postanowili sprawdzić, czy szlak Hannibala wiódł przez Col de la Traversette, gdzie najwyższy punkt trasy osiąga niemal 3000 m n.p.m. Każdy, kto tamtędy przechodzi ze zwierzętami, musi skorzystać z bagnistego wodopoju, który stał się przedmiotem badań naukowców.

Hannibal_route_map

Słusznie wywnioskowali, że kilkanaście tysięcy koni, które zatrzymały się na popas, musiało pozostawić po sobie ślad w postaci grubej warstwy łajna. Przy odrobinie szczęścia ten nawóz mógł się zachować w tym stosunkowo mało uczęszczanym miejscu, w błocie, które dobrze konserwuje szczątki organiczne. Badacze wwiercili się więc w grunt, sięgając do warstwy datowanej aż na 8000 lat wstecz. Pobrali rdzeń, w którym wyodrębnili warstwę sprzed 2200 lat, a więc z okresu drugiej wojny punickiej. Było tam to, czego tak szukali: leciwa, ubita tysiącami kopyt końska kupa.

Wykazały to badania mikrobiologiczne i analizy DNA, które potwierdziły obecność substancji organicznych znajdowanych zazwyczaj w końskich i ludzkich jelitach, a także drobnoustrojów bytujących w końskim nawozie. I tak to kupa dała odpowiedź na jedną z największych zagadek historycznych.

Źródło

Polecamy: Jednorożce istniały naprawdę

 

Czego u nas szukaliście?

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
drott
drott
7 lat temu

Piszecie, że wiele słoni zginęło w czasie podróży. Czy ich szczątki w tym regionie są na tyle powszechne,że ich odnalezienie nie wystarczyło do określenia trasy?

QVX
QVX
Reply to  drott
7 lat temu

Też o tym pomyślałem. Natomiast domyślam się, że ze słoni nie zostało wiele, bo jak padły to ze skóry mogli zrobić jakieś ubranka, mięso zjeść, z kości jakieś narzędzia, a reszta przez te 2 tysiące lat pewnie się rozłożyła, bo nie była zakopana, a w Alpach też jest ciepło czasem. Ale to są tylko moje przypuszczenia. Prosiłbym o wypowiedzenie się Państwa Stanisławskich 😉

Michał Hubicki
Michał Hubicki
Reply to  QVX
7 lat temu

Kości dinozaurów się zachowały to czemu słoni sprzed 2000 lat miałyby się nie zachować? A armia Hannibala była na troszkę wyższym technologicznym poziomie uzbrojenia niż narzędzia kościane 🙂 Problem w tym – gdzie szukać. Mogą być wszędzie w Alpach, natomiast wodopój był łatwy do zidentyfikowania i nagłe pojawienie się dużej ilości końskiego łajna w określonym czasie tym miejscu uprawdapodabnia hipotezę że właśnie tędy Hannibal szedł. Bo kto inny? Jakby się tysiące konnych po Alpach szwendało w tym czasie to ktoś by zauważył i pewnie zapisał 😉 Ale oczywiście jak to w nauce – to tylko hipoteza.

Rei
Rei
Reply to  Michał Hubicki
1 rok temu

Jak twierdzi Ewa Kopacz dinozaury wygineły ponieważ pisowcy rzucali w nie kamieniami. Łatwo sie domysleć że w podobny sposób musiały zginąć słonie Hanibala, wiec wiadomo kto ponosi odpowiedzialność za ich śmierć.Licze na to ze UE z Tuskiem na czele powoła specjalną komisje do wyjasnienia tej sprawy i poseł Joński z pos. Szczerbą wyjasnią tą sprawe do samego końca.

Rei
Rei
Reply to  Michał Hubicki
1 rok temu

Uważam że dopóki rosyjska ekipa pod nadzorem Ewy Kopacz nie przekopie terenu Alp na 1,5 m głębokości to przyczyna śmierci słoni Hanibala nie zostanie wyjaśniona. Zatem wyjasnienie tej zagadki pozostaje w rękach KE i Tuska. Mam nadzieje że niebawem KE z Tuskiem, Kopacz i sedzą Tuleją na czele wykaże ze winnymi śmierci słoni są pisowcy.

Stef
Stef
Reply to  Rei
10 miesięcy temu

Rei tx ..sprawiles ze humor powrocil.
PS tuleia na prowincji by nie kopaczkowal

Polek
Polek
7 lat temu

Więcej artykułów Crazynauka! 🙂

trackback
Szkoła uczy (oszukiwać) – Postprawda Stop
6 lat temu

[…] do fizyki i zachowania ciał w cieczy. Idąc dalej możemy przejść do historii i opowiedzieć jak zbadano trasę przemarszu Hannibala przez Alpy. Rozpoczynając od głupiego żartu, można znacznie poszerzyć swoją wiedzę z wielu […]

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: