captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Hannibal przekracza Alpy podczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Wikimedia

Hannibal przekracza Alpy podczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Wikimedia

A odkryto to dzięki… kupie pozostawionej przez jego armię.

Trasa przejścia Hannibala przez Alpy pozostawała przez ponad 2000 lat zagadką. Ten kartagiński wódz przeprawił się przez góry z 30-tysięczną armią, z 15-20 tys. koni oraz z kilkudziesięcioma słoniami, co było najbardziej godne podziwu (niestety, większość tych ostatnich padła na alpejskim szlaku). W 218 roku p.n.e. wyczyn ten zaklasyfikowano do kategorii „niemal niemożliwe”. Dzięki temu zaskakującemu posunięciu Hannibal zdołał, idąc z Hiszpanii, zaskoczyć Rzymian od północy. Bo to oni byli jego głównym celem podczas drugiej wojny punickiej.

Trasa Hannibala poczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Abalg + traduction made by Pinpin/Wikimedia

Trasa Hannibala poczas drugiej wojny punickiej. Źródło: Abalg + traduction made by Pinpin/Wikimedia

Mógł wybrać jedną z kilku alpejskich dróg, ale nawet Rzymianie nie wiedzieli, którą ostatecznie przeszedł przez góry. Irlandzki mikrobiolog Chris Allen z Queen’s University w Belfaście i kanadyjski geolog William Mahaney z York University w Toronto postanowili sprawdzić, czy szlak Hannibala wiódł przez Col de la Traversette, gdzie najwyższy punkt trasy osiąga niemal 3000 m n.p.m. Każdy, kto tamtędy przechodzi ze zwierzętami, musi skorzystać z bagnistego wodopoju, który stał się przedmiotem badań naukowców.

Hannibal_route_map

Słusznie wywnioskowali, że kilkanaście tysięcy koni, które zatrzymały się na popas, musiało pozostawić po sobie ślad w postaci grubej warstwy łajna. Przy odrobinie szczęścia ten nawóz mógł się zachować w tym stosunkowo mało uczęszczanym miejscu, w błocie, które dobrze konserwuje szczątki organiczne. Badacze wwiercili się więc w grunt, sięgając do warstwy datowanej aż na 8000 lat wstecz. Pobrali rdzeń, w którym wyodrębnili warstwę sprzed 2200 lat, a więc z okresu drugiej wojny punickiej. Było tam to, czego tak szukali: leciwa, ubita tysiącami kopyt końska kupa.

Wykazały to badania mikrobiologiczne i analizy DNA, które potwierdziły obecność substancji organicznych znajdowanych zazwyczaj w końskich i ludzkich jelitach, a także drobnoustrojów bytujących w końskim nawozie. I tak to kupa dała odpowiedź na jedną z największych zagadek historycznych.

Źródło

Polecamy: Jednorożce istniały naprawdę

 

Czego u nas szukaliście?

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
drott
drott
6 lat temu

Piszecie, że wiele słoni zginęło w czasie podróży. Czy ich szczątki w tym regionie są na tyle powszechne,że ich odnalezienie nie wystarczyło do określenia trasy?

QVX
QVX
Reply to  drott
6 lat temu

Też o tym pomyślałem. Natomiast domyślam się, że ze słoni nie zostało wiele, bo jak padły to ze skóry mogli zrobić jakieś ubranka, mięso zjeść, z kości jakieś narzędzia, a reszta przez te 2 tysiące lat pewnie się rozłożyła, bo nie była zakopana, a w Alpach też jest ciepło czasem. Ale to są tylko moje przypuszczenia. Prosiłbym o wypowiedzenie się Państwa Stanisławskich 😉

Michał Hubicki
Michał Hubicki
Reply to  QVX
6 lat temu

Kości dinozaurów się zachowały to czemu słoni sprzed 2000 lat miałyby się nie zachować? A armia Hannibala była na troszkę wyższym technologicznym poziomie uzbrojenia niż narzędzia kościane 🙂 Problem w tym – gdzie szukać. Mogą być wszędzie w Alpach, natomiast wodopój był łatwy do zidentyfikowania i nagłe pojawienie się dużej ilości końskiego łajna w określonym czasie tym miejscu uprawdapodabnia hipotezę że właśnie tędy Hannibal szedł. Bo kto inny? Jakby się tysiące konnych po Alpach szwendało w tym czasie to ktoś by zauważył i pewnie zapisał 😉 Ale oczywiście jak to w nauce – to tylko hipoteza.

Rei
Rei
Reply to  Michał Hubicki
1 rok temu

Jak twierdzi Ewa Kopacz dinozaury wygineły ponieważ pisowcy rzucali w nie kamieniami. Łatwo sie domysleć że w podobny sposób musiały zginąć słonie Hanibala, wiec wiadomo kto ponosi odpowiedzialność za ich śmierć.Licze na to ze UE z Tuskiem na czele powoła specjalną komisje do wyjasnienia tej sprawy i poseł Joński z pos. Szczerbą wyjasnią tą sprawe do samego końca.

Rei
Rei
Reply to  Michał Hubicki
1 rok temu

Uważam że dopóki rosyjska ekipa pod nadzorem Ewy Kopacz nie przekopie terenu Alp na 1,5 m głębokości to przyczyna śmierci słoni Hanibala nie zostanie wyjaśniona. Zatem wyjasnienie tej zagadki pozostaje w rękach KE i Tuska. Mam nadzieje że niebawem KE z Tuskiem, Kopacz i sedzą Tuleją na czele wykaże ze winnymi śmierci słoni są pisowcy.

Stef
Stef
Reply to  Rei
3 miesięcy temu

Rei tx ..sprawiles ze humor powrocil.
PS tuleia na prowincji by nie kopaczkowal

Polek
Polek
6 lat temu

Więcej artykułów Crazynauka! 🙂

trackback
Szkoła uczy (oszukiwać) – Postprawda Stop
5 lat temu

[…] do fizyki i zachowania ciał w cieczy. Idąc dalej możemy przejść do historii i opowiedzieć jak zbadano trasę przemarszu Hannibala przez Alpy. Rozpoczynając od głupiego żartu, można znacznie poszerzyć swoją wiedzę z wielu […]

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: