captcha image

A password will be e-mailed to you.

Komary znamy wszyscy. Prawdę mówiąc trudno ich nie znać – są niewiarygodnie upierdliwe, choć oczywiście ich rola w ekosystemie jest nie do przecenienia. W Polsce mamy 47 gatunków komarowatych, choć to, co nas zwykle kłuje to widliszki i komary brzęczące.

Gorzej z komarnicami czyli przedstawicielami rodziny koziułkowatych. Co prawda widujemy je bardzo często, ale wciąż spotyka się opinie, że to samce komarów lub po prostu gigantyczne (i pewnie straszliwie niebezpieczne) komary.

Tymczasem łączy je głównie wygląd i przynależność do ogromnego rzędu muchówek liczącego jakiś milion gatunków. Dojrzałe komarnice żywią się płynnym pokarmem roślinnym, często nektarem kwiatów, i żyją kilka dni. „Najgroźniejsze” bywają ich larwy – niektóre gatunki żerują na korzeniach roślin powodując straty w uprawach.

Komarnice nie „gryzą” (czy raczej – nie kłują), nie są dla ludzi ani zwierząt niebezpieczne. Co najwyżej latają bezładnie (nie są mistrzami lotnictwa) i rozpaczliwie gubią długie nogi – to ich sposób na wyrwanie się drapieżnikowi.

Szkodliwości komarów tłumaczyć nie trzeba – dość powiedzieć, że niektóre gatunki (jak choćby widoczny – słabo – na ilustracji komar widliszek) mogą przenosić choroby zakaźne z malarią na czele. Również w Polsce. Już kilkakrotnie w dziejach choroba ta była zawlekana z rejonów południowych do Polski, gdzie wywoływała lokalne epidemie. Ostatnia z nich miała miejsce na Żuławach i w dolinie Wisły (w tym w Warszawie) zaraz po drugiej wojnie światowej, kiedy wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły systemy odwadniające. Największą liczbę przypadków malarii, niemal 10 tysięcy, odnotowano w 1948 roku.

Nie bójmy się zatem i nie zwalczajmy komarnic. To nie komary.

Czego u nas szukaliście?

4.6 16 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marek
marek
7 miesięcy temu

choć oczywiście ich rola w ekosystemie jest nie do przecenienia. ” Czyżby, czyli jaka i jak bardzo “nie do przecenienia”.
Coś mi tu śmierdzi tymi socjopatami, co to będą za wszelką cenę chronić kleszcze, chociaż jeden kleszcz potrafi ZNISZCZYĆ życie człowieka i sprawić, że jego życie będzie katorgą aż do śmierci. Ale… nie… kleszcze są ważniejsze.
Ktoś to woli cierpienie osobników swojego gatunku za cenę istnienia gatunku obcego :/ Czyli ktoś z wykastrowanymi priorytetami.

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x