Czy wiecie, że nazwa „Lego” pochodzi z połączenia dwóch duńskich słów „leg godt” co oznacza „baw się dobrze”? Do dziś dobrze bawiło się kilkaset milionów dzieci na świecie. A do zabawy miały, bagatela, 400 miliardów klocków Lego!
Początki Lego sięgają 1932 roku, kiedy to Ole Kirk Christiansen założył w Danii manufakturę wytwarzającą drewniane zabawki. O tym, że firma ostatecznie skupiła się na produkcji klocków z plastiku, zadecydował przypadek. W 1960 roku pożar strawił dział drewnianych zabawek, a ostała się tylko nowo otwarta fabryka klocków z tworzyw sztucznych. No i tak już zostało.
Za dziecinnie prostymi klockami Lego stoi głęboko przemyślana, genialna i opatentowana koncepcja, aby każdy z klocków pasował do całej reszty, a wszystkie elementy układanki dawały się połączyć przy pomocy słupka i tulejki. Proste? Bez wątpienia tak. Do tego stopnia, że nikomu nie udało się do tej pory stworzyć lepszego rozwiązania.
Wokół bazowych klocków Lego zaczął szybko wyrastać dobrze nam znany ekosystem, a więc znaki drogowe, okna, drzwi, drzewa czy postacie. W 1961 roku pojawiło się pierwsze koło samochodowe. Obecnie co roku wytwarzanych jest 318 mln opon Lego, 870 tys. na dzień. To daje duńskiej firmie miejsce na szczycie światowego rankingu producentów opon!
Od zestawów pozwalających na zbudowanie remizy strażackiej, średniowiecznego zamku czy okrętu piratów Lego w latach 90. poszybowało w bardziej futurystyczne rejony. W 1985 roku firma zainteresowała się pracami naukowców z Media Lab przy Massachusetts Institute of Technology (MIT), prestiżowym amerykańskim ośrodku badań w dziedzinie informatyki. A badacze ci konstruowali zrobotyzowane zabawki edukacyjne. We współpracy z nimi Lego stworzyło w 1988 roku zestawy elementów o nazwie Logo, które pozwalały programować zachowanie konstrukcji zbudowanych z klocków Lego. Kreatywnym rozwinięciem tego pomysłu był pierwszy zestaw Lego MindStorms, który pojawił się w 1998 roku. Pozwolił na budowanie robotów i ożywianie ich z pomocą komputera.
MindStorms łączy klocki Lego (głównie z serii Lego Technic) z czujnikami elektronicznymi (dotyku, światła i temperatury), układami sterowania i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki i ich oprogramowywanie. Obecnie istnieją cztery zestawy Lego MindStorms: RCX, NXT, NXT 2.0 i EV3.
Jeśli chcecie samodzielnie budować roboty MindStorms i je programować, przyjdźcie do gliwickiego centrum handlowego Europa Centralna. Firma Roboty i Spółka prowadzi tam darmowe warsztaty i pokazy robotyczne co sobotę do końca listopada. No i mają już najnowsze zestawy EV3 🙂
Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj
You must be logged in to post a comment.