captcha image

A password will be e-mailed to you.

List, który sprzedano na aukcji 18 maja 2021 roku, zawiera słynne równanie E=mc2, jedno z czterech odręcznie zapisanych przez Einsteina, które zachowały się do naszych czasów. Adresatem tego listu był pochodzący z Polski fizyk Ludwik Silberstein.

Napisany po niemiecku list, który został właśnie sprzedany za 1,2 miliona dolarów, datowany jest na 26 października 1946 roku i pochodzi z bogatej korespondencji Alberta Einsteina z Ludwikiem Silbersteinem, polsko-amerykańskim fizykiem pochodzenia żydowskiego.

Silberstein napisał w 1914 roku jeden z pierwszych podręczników teorii względności w języku angielskim, ale w latach 30. zakwestionował teorię Einsteina i wszedł z nim w długoletnią polemikę. Złożył się na nią również ten list, przechowywany do tej pory w archiwach rodziny Silbersteina, którego spadkobiercy zdecydowali się właśnie sprzedać dokument na aukcji za pośrednictwem bostońskiej firmy RR Auction.

Słynne równanie E=mc2 (energia równa się masie razy prędkość światła do kwadratu) Einstein opublikował w artykule naukowym w 1905 roku, w którym opisał zamysł szczególnej teorii względności. Zgodnie z tym równaniem ​​energia i masa to zasadniczo to samo, tylko w różnych formach koncentracji. Przed Einsteinem fizycy traktowali masę i energię jako dwa odrębne pojęcia, które są ze sobą tylko luźno powiązane.

Równanie E=mc2 pozwoliło również Einsteinowi udowodnić, że nic nie może przemieszczać się szybciej niż prędkość światła w próżni, ponieważ obiekt poruszający się z taką prędkością miałby nieskończoną masę i dlatego do poruszania się wymagałby nieskończonej energii.

Fot. RR Auction

Szczególna teoria względności zmieniła również fizykę, wprowadzając pojęcie czasoprzestrzeni, które położyło podwaliny pod późniejszą ogólną teorię względności Einsteina, opublikowaną w 1915 roku. Wykazała, że ​​grawitacja jest wynikiem zniekształceń w czasoprzestrzeni spowodowanych przez poruszające się w niej obiekty.

W liście, w odpowiedzi na zapytanie Silbersteina, Einstein zapisał słynne równanie, aby podkreślić różnicę energii między dwiema masami w nieskończonej odległości i w określonej odległości od siebie.

„Na Twoje pytanie można odpowiedzieć ze wzoru E = mc2, bez żadnej erudycji” – napisał Einstein do Silbersteina.

Autentyczność listu potwierdzili archiwiści z projektu Einstein Papers Project w Caltech oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Źródło

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: