captcha image

A password will be e-mailed to you.

Wraz z Fundacją Rozwoju Przez Całe Życie uruchamiamy akcję #NieKarmTrolla i włączamy się w ?? #PomocDlaUkrainy ?? z tym, co umiemy najlepiej: zwalczaniem dezinformacji i fake newsów. Ponieważ reprezentujemy naukowe podejście, to będziemy krok po kroku rozbierać techniki dezinformacyjne i wskazywać, jak się przed nimi bronić.

Mamy nadzieję, że tym sposobem ograniczymy zasięg kampanii dezinformacyjnej ze strony putinowskich trolli i ich botów, a ochoczo rozpowszechnianej przez tzw. pożytecznych idiotów (to nie obraźliwe określenie, tylko nazwa jednej z technik dezinformacyjnych), a więc osób, które w jadzie sączonym przez Kreml dojrzały emanację własnych fobii oraz uprzedzeń i wskutek tego służą za narzędzie dezinformacji. 

Trolle Putina mącą w polskim internecie, żeby umniejszyć skalę własnej agresji i popełnianych w Ukrainie zbrodni wojennych oraz maksymalnie utrudnić życie milionom nieszczęśliwych uchodźców. Robią to, sprytnie wykorzystując polsko-ukraińskie animozje historyczne oraz podsycając nastroje ksenofobiczne, a więc lęk przed przybyszami. To element cyberwojny, w której my jesteśmy zarówno celem, jak i narzędziem ataku. 

Antyukraińska narracja

Trolling ze strony Kremla może się obecnie przejawiać komentarzami/postami takimi jak te:

  • “Moja córka nie dostała się do lekarza/szpitala/urzędu itp., bo Ukraińcy mają tam pierwszeństwo”;
  • “Ci uchodźcy przyjeżdżają niezłymi furami – czy to faktycznie uchodźcy wojenni?”;
  • “Tylko udają biednych, żeby mieć darmowe przejazdy, mieszkanie i jedzenie”;
  • “Już uwodzą naszych mężów”;
  • “Szpital w Mariupolu ostrzelali Ukraińcy, a nie Rosjanie”;
  • “To wszystko Banderowcy są”.

To tylko próbka hejterskiej narracji ze strony machiny dezinformacji kremlowskiej. Jeśli ujrzysz taki komentarz, to wiedz, że ktoś chce Tobą manipulować, zrobić z Ciebie narzędzie dezinformacji.

Jedna z technik wykorzystywanych w dezinformacji nosi nazwę “pożyteczny idiota” i polega po podsuwaniu spreparowanych informacji osobom o zbieżnych poglądach, które to osoby z własnej woli przekazują te informacje dalej.

Nie karmić trolla, czyli co robić?

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z trollami jest niekarmienie ich: niewchodzenie z nimi w dyskusję, natychmiastowe usuwanie ich postów i komentarzy, banowanie ich autorów oraz zgłaszanie ich do serwisów społecznościowych, administratorów stron i grup. 

Krótko: nie karm trolla dyskusją z nim, tylko wycinaj go przy samej ziemi. 

1. Nie dyskutuj z trollem – Twoje zaangażowanie (nawet reakcja typu “śmiech”) zwiększa mu zasięgi, a jemu przecież o to chodzi.

2. Zgłoś jego post/komentarz w serwisie społecznościowym lub do administratora/moderatora grupy/strony. Wiemy, że serwisy społecznościowe niezwykle niechętnie reagują na takie zgłaszanie, ale trzeba wysyłać im sygnał, że coś nam się nie podoba – w jednym z najbliższych postów pokażemy, jak to robić możliwie najskuteczniej.

Zrób screena komentarza/postu, który zgłaszasz – będzie można go porównać z innymi, podobnymi. Niekiedy tego typu komentarze czy posty są kopiowane i wklejane 1:1, łącznie z literówkami, co pozwala przyłapać siatkę trolli na gorącym uczynku.

3. Zbanuj twórcę hejterskiego postu/komentarza – zmniejszysz mu tym sposobem zasięgi.

4. Jeśli masz możliwość, skasuj komentarz trolla lub jego post z grupy. Dzięki temu ograniczysz widoczność hejterskich treści.

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z kremlowską dezinformacją wycelowaną w Ukrainę?

Najłatwiej jest zadać sobie proste pytanie: czy ten post/komentarz ucieszyłby Putina? Jeśli tak, to z dużym prawdopodobieństwem jest to element kremlowskiej dezinformacji. To oczywiście ogromne uproszczenie, kremlowska dezinformacja obejmuje również wątki antyszczepionkowe, ale to zostawmy na inny raz.

Jeśli to nie wystarczy, wejdź na stronę jednego z serwisów fact-checkingowych, które specjalizują się w weryfikacji informacji. 

Szczególnie polecamy Wam poniższe serwisy fact-checkingowe:  

Demagog

Włącz Weryfikację – NASK

Fakenews.pl

AFP Sprawdzam

#ZgłośTrolla

Zachęcamy Was do obejrzenia zorganizowanego przez nas webinaru nt. dezinformacji, którego gośćmi byli: Sylwia Czubkowska, dziennikarka i redaktor prowadząca Spider’s Web+, oraz Robert Król, wicedyrektor NASK zajmujący się przeciwdziałaniem dezinformacji w sieci:

Nie ma więcej wpisów