captcha image

A password will be e-mailed to you.
P/2013 P5 - asteroida z 6 ogonami. Fot. NASA

P/2013 P5 – asteroida z 6 ogonami. Fot. NASA

Ogony, przynajmniej te na niebie, przynależne są zwykle kometom. Tymczasem pewna asteroida najwyraźniej pozazdrościła im efektownego wyglądu i postanowiła mieć własny ogon. A właściwie nie jeden, a aż sześć.

Ten oryginalny obiekt znany jako P/2013 P5 został dostrzeżony dzięki teleskopowi Hubble’a (zobacz też 10 najlepszych zdjęć z teleskopu Hubble’a). Normalnie asteroidy wyglądają na niebie jak małe świecące punkty, które poruszają się na tle gwiazd. Ale nie ta. P/2013 P5 postanowiła być oryginalna na siłę i wytworzyła aż 6 ogonów. Są one pyłowymi smugami ciągnącymi się w przestrzeni wokół asteroidy.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że asteroidy zwykle nie wytwarzają ogonów. W przeciwieństwie do komet, które są bryłami brudnego lodu, asteroidy to obiekty skaliste. Kometa, gdy zbliża się do Słońca, zaczyna się nadtapiać i parować. Unoszące się w przestrzeń drobiny gazu i pyłu tworzą ogony komet. Ogony, bo często są dwie takie smugi.

Co jednak sprawia, że ogony wytworzyła asteroida? Naukowcy wciąż zastanawiają się, o co chodzi, ale najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem wydaje się być zawrotne tempo wirowania P/2013 P5. Być może skałę rozkręciło tak jakieś zderzenie i dziś asteroida obraca się tak szybko, że jej niewielka grawitacja nie jest w stanie przeciwstawić się sile odśrodkowej. W wyniku tego skała zaczyna się rozpadać i stopniowo ucieka w przestrzeń.

Żeby było jeszcze ciekawiej, ogony zmieniają się. Zdjęcia zrobione 10 i 23 września pokazują zupełnie innych ich układ. Wygląda na to, że co kilka dni asteroida nie wytrzymuje, pęka i wyrzuca kolejne porcje materii.

Na tym schemacie podkreślono kierunki rozchodzenia się poszczególnych smug.

Rysunek pokazujący smugi asteroidy P/2013 P5 .

Rysunek pokazujący smugi asteroidy P/2013 P5 . Rys. NASA, ESA i A. Feild (STScI)

Na koniec jeszcze wyjaśnienie. Wbrew ziemskiej intuicji ogon nie ciągnie się ZA kometą czy asteroidą. Na Ziemi smuga pyłu czy dymu powstaje za obiektem dlatego, że zdmuchuje i kształtuje ją pęd powietrza. W kosmosie powietrza brak, a ogony kometom (lub asteroidom) plecie wiatr słoneczny. Cząstki lecące od naszej gwiazdy zdmuchują i unoszą materię, więc najczęściej ogon skierowany jest nie przeciwnie do kierunku lotu obiektu, a OD Słońca.

Kierunki rozmiary ogonów asteroidy P/2013 P5

Kierunki rozmiary ogonów asteroidy P/2013 P5. Fot. NASA, ESA i Z. Levay (STScI/AURA)

 

Nie ma więcej wpisów