captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dr Kamila Stokowa-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryła, że jeden z antybiotyków może zwalczać też... wirusy. Fot. Archiwum Kamili Stokowej-Sołtys

Dr Kamila Stokowa-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryła, że jeden z antybiotyków może zwalczać też… wirusy. Fot. Archiwum Kamili Stokowej-Sołtys

Nie pomyliło nam się, serio. Jeden z antybiotyków zabija określone typy wirusów, a odkrycia tego dokonała widoczna na zdjęciu powyżej dr Kamila Stokowa-Sołtys z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ileż to razy kładziono nam do głowy, że antybiotyków nie podaje się na infekcje wirusowe… A teraz ten aksjomat idzie do kosza, bo oto polska badaczka odkryła, że bacytracyna niszczy RNA wirusów, takich jak zapalenie wątroby, polio, HIV czy opryszczka.

A tak oto tłumaczy to zagadnienie specjalnie dla Crazy Nauki sama odkrywczyni, dr Kamila Stokowa-Sołtys:

„Wszyscy wiedzą, że najobszerniejszym działem antybiotykoterapii jest zmaganie się z zakażeniami bakteryjnymi. Jednak zakres stosowania antybiotyków obejmuje również działanie przeciwgrzybicze, a nawet przeciwnowotworowe. Nie stosuje się ich natomiast w terapiach infekcji wirusowych, z powodu zbyt niskich efektów terapeutycznych.

Odkryliśmy, że będąca antybiotykiem, a więc w swoim działaniu terapeutycznym skierowana na bakterie, bacytracyna wykazuje zdolność do degradowania kwasów nukleinowych, przede wszystkim cząsteczek RNA, w tym wirusowego RNA. Jest to odkrycie szczególnie istotne, ponieważ zdecydowana większość wirusów posiada genom w postaci cząsteczki RNA. W związku z tym antybiotyk ten mógłby być stosowany przeciwko wirusom zawierającym jako materiał genetyczny jednoniciowy lub dwuniciowy RNA.

Do wirusów RNA należą m.in. wirusy zapalenia wątroby, polio, czy też wirus HIV. W stosowaniu miejscowym można by wykorzystać go również przeciwko szybko namnażającym się wirusom DNA, np. wirusom opryszczki, poprzez atakowanie wirusowych mRNA.”

 

Polecamy też: 

Joanna Jurek – 17-latka, która opracowała sposób na raka trzustki wygrała konkurs E(x)plory

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
8 lat temu

Zabija wirusa ? Czy zabija komórkę zarażoną wirusem ? W jaki sposób wirusowe RNA zostało zniszczone ???

niktspecjalny
niktspecjalny
8 lat temu

Może najpierw ludzie kochani przeczytacie publikację zamiast pisać takie rzeczy? To że bacytracyna niszczy RNA wirusów jest chwytem reklamowym i to bardzo udanym. Bacytracyna degraduje każdy RNA i w mniejszym stopniu DNA. Fart chciał że w laboratorium w którym prowadzone były eksperymenty jako cząsteczkę modelową wykorzystuje się RNA wirusa HDV. Na podstawie tego można powiedzieć że bacytracyna najprawdopodobniej będzie niszczyć także RNA innych wirusów ale nie można pisać że to robi ponieważ tego jeszcze nie zbadano!

niktspecjalny
niktspecjalny
Reply to  niktspecjalny
8 lat temu

P.S. Bacytracyna degraduje RNA. Zgoda. Bacytracyna degraduje RNA wirusów (jedyny RNA wirusowy użyty w badaniach to HDV ale można się spodziewać że w innych przypadkach też tak będzie). Powiedzmy że zgoda. Bacytracyna degraduje także inne RNA jak np. użyty w badaniach tRNA. Zatem bacytracyna nie działa wybiórczo tylko ciacha każdy RNA jaki napotka (wirusowy i komórkowy!!!). Jaki zatem jest sens użycie jej w innym celu niż tylko miejscowo/zewnętrznie? Odpowiedzcie sobie sami.

Rafał
Rafał
2 lat temu

Pani redaktor! Proszę znaleźć kontakt to bohaterki wpisu i zapytać się o możliwość inhalacji bacytracyny. I mamy polski lek na koronawirusa!!! 😎

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: