captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dr Kamila Stokowa-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryła, że jeden z antybiotyków może zwalczać też... wirusy. Fot. Archiwum Kamili Stokowej-Sołtys

Dr Kamila Stokowa-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryła, że jeden z antybiotyków może zwalczać też… wirusy. Fot. Archiwum Kamili Stokowej-Sołtys

Nie pomyliło nam się, serio. Jeden z antybiotyków zabija określone typy wirusów, a odkrycia tego dokonała widoczna na zdjęciu powyżej dr Kamila Stokowa-Sołtys z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ileż to razy kładziono nam do głowy, że antybiotyków nie podaje się na infekcje wirusowe… A teraz ten aksjomat idzie do kosza, bo oto polska badaczka odkryła, że bacytracyna niszczy RNA wirusów, takich jak zapalenie wątroby, polio, HIV czy opryszczka.

A tak oto tłumaczy to zagadnienie specjalnie dla Crazy Nauki sama odkrywczyni, dr Kamila Stokowa-Sołtys:

„Wszyscy wiedzą, że najobszerniejszym działem antybiotykoterapii jest zmaganie się z zakażeniami bakteryjnymi. Jednak zakres stosowania antybiotyków obejmuje również działanie przeciwgrzybicze, a nawet przeciwnowotworowe. Nie stosuje się ich natomiast w terapiach infekcji wirusowych, z powodu zbyt niskich efektów terapeutycznych.

Odkryliśmy, że będąca antybiotykiem, a więc w swoim działaniu terapeutycznym skierowana na bakterie, bacytracyna wykazuje zdolność do degradowania kwasów nukleinowych, przede wszystkim cząsteczek RNA, w tym wirusowego RNA. Jest to odkrycie szczególnie istotne, ponieważ zdecydowana większość wirusów posiada genom w postaci cząsteczki RNA. W związku z tym antybiotyk ten mógłby być stosowany przeciwko wirusom zawierającym jako materiał genetyczny jednoniciowy lub dwuniciowy RNA.

Do wirusów RNA należą m.in. wirusy zapalenia wątroby, polio, czy też wirus HIV. W stosowaniu miejscowym można by wykorzystać go również przeciwko szybko namnażającym się wirusom DNA, np. wirusom opryszczki, poprzez atakowanie wirusowych mRNA.”

 

Polecamy też: 

Joanna Jurek – 17-latka, która opracowała sposób na raka trzustki wygrała konkurs E(x)plory

 

Czego u nas szukaliście?

4
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RafałniktspecjalnyAgata Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agata
Gość
Agata

Zabija wirusa ? Czy zabija komórkę zarażoną wirusem ? W jaki sposób wirusowe RNA zostało zniszczone ???

niktspecjalny
Gość
niktspecjalny

Może najpierw ludzie kochani przeczytacie publikację zamiast pisać takie rzeczy? To że bacytracyna niszczy RNA wirusów jest chwytem reklamowym i to bardzo udanym. Bacytracyna degraduje każdy RNA i w mniejszym stopniu DNA. Fart chciał że w laboratorium w którym prowadzone były eksperymenty jako cząsteczkę modelową wykorzystuje się RNA wirusa HDV. Na podstawie tego można powiedzieć że bacytracyna najprawdopodobniej będzie niszczyć także RNA innych wirusów ale nie można pisać że to robi ponieważ tego jeszcze nie zbadano!

niktspecjalny
Gość
niktspecjalny

P.S. Bacytracyna degraduje RNA. Zgoda. Bacytracyna degraduje RNA wirusów (jedyny RNA wirusowy użyty w badaniach to HDV ale można się spodziewać że w innych przypadkach też tak będzie). Powiedzmy że zgoda. Bacytracyna degraduje także inne RNA jak np. użyty w badaniach tRNA. Zatem bacytracyna nie działa wybiórczo tylko ciacha każdy RNA jaki napotka (wirusowy i komórkowy!!!). Jaki zatem jest sens użycie jej w innym celu niż tylko miejscowo/zewnętrznie? Odpowiedzcie sobie sami.

Rafał
Gość
Rafał

Pani redaktor! Proszę znaleźć kontakt to bohaterki wpisu i zapytać się o możliwość inhalacji bacytracyny. I mamy polski lek na koronawirusa!!! 😎

Nie ma więcej wpisów