captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Gdyby zgromadzić całą wodę na Ziemi w kroplę, to kula miałaby średnicę około 1400 km

Gdyby zgromadzić całą wodę na Ziemi w kroplę, to kula miałaby średnicę około 1400 km

Faktycznie – skądś przecież musiała. Najprostszym wyjaśnieniem byłoby stwierdzenie, że była tu od początku, stanowiła jedną z substancji tworzących Ziemię. Tak też zapewne było – dysk materii krążącej wokół młodego Słońca zawierał wodę i znalazła się ona w składzie Ziemi. Tyle, że nasza planeta przez miliardy lat pozostawała kulą płynnej magmy, a w takich warunkach woda nie miała szans się uchować. Odparowała więc i uciekła w kosmos.

Teraz jednak żyjemy na całkiem mokrej (przynajmniej z wierzchu) planecie. Dlaczego? Ano za sprawą komet. Ale oddajmy głos fizykowi Tomaszowi Rożkowi:

Jest jednak pewna wątpliwość. Badania komet pokazały, że skład izotopowy niesionej przez nie wody jest inny niż skład ziemskich oceanów – więcej w nich ciężkiej wody zawierającej zamiast wodoru deuter. Co więc się stało? Być może komety, które badamy są inne niż te, które przed miliardami lat zasiliły Ziemię w wodę?

A może Ziemia wcale nie była na początku taka gorąca jak sądzimy i pierwotna woda zdołała się na niej uchować? Tego wciąż nie wiemy.

Czego u nas szukaliście?

13
Dodaj komentarz

avatar
 
8 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
bigLlilithAlicjaNaukowiec domowywiernyjakpamiec Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gość Niedzielny
Gość
Gość Niedzielny

A co jeśli ktoś, tam, na lewo i prawo, strzela pociskami “zarażonymi” życiem, to czy można nazwać go Bogiem?

Janus
Gość
Janus

Moglibyście skończyć z dyskusją na temat religii na portalu naukowym?

Gość
Gość
Gość

Z mojego punktu widzenia, pozostającego w wielu punktach w sprzeczności z nauką głoszoną przez naukowców ziemia nie ma miliardów lat( wielu pewnie ciśnie się uśmiech na usta), tak jak i Wszechświat. Powoływanie się na ustalone prawa fizyki w zakresie naszej Ziemi, nie musi analogicznie oznaczać występowanie podobnych praw w całym Wszechświecie. Im więcej czytam Biblię, im więcej słucham jak nauka gubi się w spekulacjach( jako laik naukowy), a później odnajduje to co już zostało w niej( Biblii) zapisane, tym mocniej utwierdzam się w wierze w Boga. Wystarczy Księga Hioba. Kto ma uszy do słuchania, głowę otwartą, pełną Ducha Prawdy, ten… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Dziękujemy ale jednak będziemy się kierowali nauką a nie mitami.

Krzysztof M
Gość
Krzysztof M

Fakt iż “Gość” z postu powyżej jest laikiem naukowym oraz że teksty z jakichkolwiek świętych pism nie mogą być dowodem naukowym to jednak pisanie o świętych pismach “mity” jest nieprawdą. Mit jest wymyśloną historią natomiast pisma święte w części są zapisem historycznym. A uczepiłem się tylko dlatego bo odpowiedź moderatora była niegrzeczna.

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Mity również mogą zawierać elementy historyczne – przykładem choćby Wojna Trojańska. To, czy chrześcijańską Biblię nazwie się mitologią chrześcijańską jest raczej kwestią wiary i nazewnictwa.
A odpowiedź nie jest niegrzeczna. Po prostu wszczynanie okołoreligijnych dyskusji nieuchronnie kończy się awanturą. To jeden z powodów, dla których ich tu nie prowadzimy.

lilith
Gość
lilith

boże widzisz i nie grzmisz…..zamiast biblii poczytaj książke o fizyce kwantowej ,może wtedy twój mózg dostanie bodziec do prawidłowej pracy

tomek
Gość
tomek

Niby dlaczego na gorącej ziemi woda miałaby odparować w kosmos? Temperatura powierzchni pokonała grawitację?

świadomościowypit
Gość
świadomościowypit

Ja jestem zwolennikiem że słońce ma ferrytową powierzchnie i atomy przez elekromagnetyczną grawitacje tworzą się w planetach, stąd też mój wniosek jest taki że słońce kiedyś musiało być planetą która poprzez jakiś mechanizm zamieniła się w słońce, elektromagnetyczna grawitacja słońca jest rozkładowa więc wyrzuty masowe są najprostsze czyli wyrzuty wodoru. Z tego wodoru stworzyły się planety i po przez elektromagnetyczną grawitacje wytworzyły własne pierwiastki w tym tlen, więc mój wniosek jest taki że woda powstała z wodoru ze słońca i z tlenu z erupcji wulkanicznych

wiernyjakpamiec
Gość
wiernyjakpamiec

Nauka twierdzi też, że masa całej wody to 0.05% masy Ziemi. Jakoś się nie zgadza to z wyliczeniami naukowców od ilości wody na Ziemi. Proszę samemu sprawdzić.

Naukowiec domowy
Gość
Naukowiec domowy

Woda pojawi sie wszedzie i zawsze znajdzie droge. Wody nie musiało być na ziemi, mogła ona zaparować z kosmosu przez miliardy lat i z kropli zrobiły sie oceany, ale nie każdy ma IQ miliard, dlatego tego nie pojmie.

Alicja
Gość
Alicja

Strasznie słaby artykuł

bigL
Gość
bigL

dlaczego sa dwa rodzaje wody slona i slodka?

Nie ma więcej wpisów