captcha image

A password will be e-mailed to you.
Żel krzemionkowy. Fot. Wikimedia

Żel krzemionkowy. Fot. Wikimedia

Silica gel – na pozór nieprzydatne do niczego torebki, które wypadają z każdego nowo otwartego pudełka z butami, urządzeniem elektronicznym czy z nowo kupionej torby. Nigdy ich nie wyrzucaj!

Te małe torebki opatrzone są napisem „Silica gel. Do not eat”. Silica gel to po polsku żel krzemionkowy (bywa nazywany również silikażel). Jest to naturalnie występujący minerał, ditlenek krzemu, oczyszczony i przetworzony na granulki. Wbrew nasuwającej się na myśl sugestii nie jest toksyczny czy trujący, a ostrzeżenie „Do not eat” dotyczy głównie ryzyka zadławienia się nim przez dzieci.

silica_gel1Żel krzemionkowy jest mocno porowaty, bardzo twardy, wytrzymały mechanicznie i odporny na wysokie temperatury (wytrzymuje nawet 900 ºC). A jego najbardziej imponującą właściwością jest zdolność adsorpcji wody, a więc wiązania wilgoci z otoczenia, dlatego wykorzystuje się go jako środek suszący. Ze względu na porowatą strukturę ma ogromną powierzchnię wchłaniania wody (do której wykazuje powinowactwo) – 800 m2/g. Jest obojętny chemicznie.

Żel krzemionkowy może osuszać nie tylko wnętrza pudełek z butami, ale też okazać się zaskakująco przydatny w wielu innych sytuacjach. Jakich?

  1. Koniec z zaparowaną szybą w samochodzie

Aby uniknąć porannego przecierania i czekania, aż przednia szyba w samochodzie odparuje, połóż u jej podstawy kilka torebek z żelem krzemionkowym.

  1. Ratunek dla smartfona

Jeśli niechcący wrzuciłeś smartfona do toalety, włóż go na noc do słoika z żelem krzemionkowym. To o wiele skuteczniejszy sposób niż użycie do tego celu ryżu.

  1. Odśwież torbę, w której nosisz rzeczy na siłownię

Nosisz tam przepocone stroje i mało aromatyczne buty. Torebki z żelem krzemionkowym wchłoną z torby wilgoć, a tym samym uczynią ją środowiskiem nieprzyjaznym dla wilgociolubnych bakterii i grzybów. To powinno pomóc utrzymać w niej znośny zapach.

  1. Ochroń przed wilgocią stare zdjęcia

Jeśli trzymasz je w piwnicy lub na strychu, to może im zagrozić panująca tam wilgoć. Saszetki z żelem krzemionkowym zachowają zdjęcia w dobrej kondycji, nie pozwolą im się pozlepiać.

  1. Przedłuż żywotność żyletek

Wrzuć torebki z żelem krzemionkowym do pudełka, do którego wkładasz mokrą maszynkę do golenia zaraz po użyciu. Żel wchłonie wilgoć, a żyletka nie zużyje się tak szybko.

  1. Przemoczone buty

Przemoczyłeś buty na spacerze – wrzuć do nich kilka torebek z żelem krzemionkowym.

Z pomocą saszetek z pochłaniaczem wilgoci można też m.in. przyspieszyć suszenie sprzętu nurkowego i basenowego, a także suszenie… kwiatów na suche bukiety. Macie może inne kreatywne pomysły?

A na koniec najlepsze: żel krzemionkowy można „zrestartować”!

Jeśli zdaje ci się, że jego właściwości się pogorszyły, wysyp granulki luzem na blachę i wstaw je na 15 minut do piekarnika ustawionego na 175-200 ºC. Można też podgrzewać je dłużej w niższej temperaturze. To powinno pomóc 🙂

Źródło

 

Czego u nas szukaliście?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
6 lat temu

A jak długo taka torebka jest przydatna?

metisse
metisse
6 lat temu

A ja nie wyrzucam takich torebek 😀 Zostawiam sobie i wkładam do torby na aparat, żeby go uchronić przed ew. wilgocią 😀

Hubert Janiszewski
Hubert Janiszewski
Reply to  metisse
6 lat temu

Potwierdzam, u mnie silica gel też rewelacyjnie sprawdził się jako ochrona sprzętu foto przed wilgocią, nawet podczas pobytu w ekstremalnie wilgotnym klimacie (dżungla, las deszczowy itp).

Grzegorz Kerber
Grzegorz Kerber
6 lat temu

Sam żel krzemionkowy pewnie ma ograniczoną absorbcje wody. Ciekawe czy da się go później wysuszyć np w piekarniku by ponownie użyć? Odparuje z niego woda?

xarthi
xarthi
Reply to  Grzegorz Kerber
6 lat temu

A na koniec najlepsze: żel krzemionkowy można „zrestartować”!

Jeśli zdaje Ci się, że jego właściwości się pogorszyły, wysyp
granulki luzem na blachę i wstaw je na 15 minut do piekarnika
ustawionego na 175-200 st. C. To powinno pomóc

Warto doczytać do końca 😉

wight
wight
Reply to  Grzegorz Kerber
6 lat temu

Pewnie, że się da. W laboratoriach żel krzemionkowy z eksykatorów co jakiś czas się suszy w 200 stopniach. Tylko ten laboratoryjny jest lepszy bo zmienia zabarwienie na różowy jak już wchłonie dużo wody. Gdy jest suchy jest niebieski,

Sylwester
Sylwester
Reply to  wight
8 miesięcy temu

Jest on nasączony chlorkiem kobaltu – to on zmienia barwę. Bezwodny chlorek okbaltu jest niebieski a uwodniony różnowy. Poza tym jest toksyczny, rakotwórczy, mutagenny… radzę użyć żelu krzemionkowego z innym rodzajem wskaźnika

Olo
Olo
Reply to  Grzegorz Kerber
6 lat temu

Doczytaj artykuł do końca……….

HOBBYHOUSE.PL
HOBBYHOUSE.PL
6 lat temu

Doskonale sprawdza się w turystyce i na spływach kajakowych, jako dodatkowe zabezpieczenie drobnej elektroniki. Warto wrzucić do wodoszczelnych pojemników ze sprzętem foto, akumulatorkami i telefonem. Unikniemy w ten sposób skraplania się pary wodnej wewnątrz pojemników, która mogłaby spowodować korozję elektroniki.

Malwina B.
Malwina B.
3 lat temu

No i są niezastąpione w geocachingu 🙂

Nie ma więcej wpisów
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: