captcha image

A password will be e-mailed to you.

Trzy huragany na Atlantyku: Katia, Irma i Jose. Źródło: NOAA GOES-16 Satellite

Huragan Irma osiągnął nad Haiti przerażającą prędkość 300 km na godz. W Meksyk uderza Katia, a tworzący się nad Atlantykiem cyklon tropikalny Jose właśnie zyskał status huraganu. Za tym zagęszczeniem stoi ocieplenie klimatu.

Po zrównaniu z ziemią Małych Antyli i przejściu nad Portoryko huragan Irma pustoszy teraz Haiti. Według prognoz w niedzielę przed południem uderzy we Florydę, biorąc za centralny punkt Miami, które leży tylko 5 metrów nad powierzchnią morza. Na Florydzie trwa największa w dziejach ewakuacja. Znajomi mieszkający w Orlando donoszą, że od piątku będą tam zamknięte szkoły, a oni sami wyjeżdżają z domu do innego miasta, byle dalej od Atlantyku.

Ludzie uciekają z domów, bo żywioł o prędkości wiatru nawet ponad 300 km na godz. (czyli 185 mil na godz.) nie tylko niszczy wszystko siłą wiatru i masywnych opadów, ale też wpycha fale sztormowe o wysokości kilku metrów w głąb lądu. Tak właśnie zostało zniszczone Houston zaledwie tydzień temu. A Irma jest silniejsza od huraganu Harvey, który zatopił Houston. Jest najsilniejsza w historii pomiarów.

Siła wiatru wiejącego w obrębie Irmy jest tak ogromna, że niektórzy meteorolodzy zaczęli się nawet zastanawiać, czy zamiast 5 najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona ten huragan nie powinien uzyskać kategorii 6, bo dotąd nie notowano zjawisk pogodowych o tak wielkiej energii. Wygląda na to, że Irma otwiera nową erę superhuraganów.

Jak nam wyjaśnił prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Wydziału Fizyki UW, pogodowe zjawiska ekstremalne typu burze czy w tym wypadku cyklony tropikalne na Atlantyku będą się nasilać w miarę ocieplania klimatu.

Dlaczego?

Klimat to maszyna parowa: robi się cieplej, wzrasta parowanie, do atmosfery trafia więcej pary wodnej, która skrapla się w postaci deszczu, w związku z tym silniejsze stają się wszystkie zjawiska, które są związane z tymi procesami. Przełożenie z punktu widzenia elementarnej fizyki jest bardzo proste

– mówi prof. Malinowski.

Tak wyglądał status trzech huraganów nad Atlantykiem 7 września według serwisu Windy.com:

Wizualizacja siły wiatru w huraganach Irma, Katia i Jose nad Atlantykiem 7 września 2017. Źródło: Windy.com

Prof. Malinowski tłumaczy, że wzrost temperatury o 1 st. C oznacza również wzrost temperatury oceanu i powierzchni ziemi, co wpływa na procesy wymiany energii między oceanami i atmosferą. A te procesy związane są ze zjawiskami fizycznymi takimi jak parowanie czy kondensacja. Ta ostatnia uwalnia dużą ilość energii w atmosferze w postaci ciepła utajonego, które zamienia się w energię kinetyczną wiatru. Warto pamiętać, że ten typ energii rośnie wraz z kwadratem prędkości.

Irma pustoszy karaibską wyspę Saint-Martin: 

Nie jeden, tylko trzy huragany

Przemieszczający się nad Zatoką Meksykańską huragan Katia ma na razie najniższą kategorię 1, a wiatr w jego obrębie wieje z prędkością ponad 130 km na godz. Kiedy w piątek dotrze do wybrzeża Meksyku, ma już mieć kategorię 3, a prędkość wiatru przekroczy w nim 200 km na godz.

Wyglądający do niedawna na niewinny cyklon tropikalny Jose, który uformował się na wschód od Karaibów, właśnie zyskał status huraganu. Obecnie znajduje się około 1500 km od wysp karaibskich. Według prognoz może zyskać kategorię 3 (podobnie jak Katia i większość huraganów) i za kilka dni uderzyć w wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
keeeper
keeeper
5 lat temu

A niektórzy wciąż nie wierzą w ocieplenie klimatu.. Obecnie mam ponad 30 lat i jeszcze za szczyla z podstawówki mieliśmy takie zimy jak trzeba – pierwszego śniegu wypatrywałem już pod koniec października, ostatni czasem i Majówkę zasypywał, były dobre, ujemne temperatury i biały puszek trzymał się ku uciesze saneczkarzy i złości kierowców. A teraz?

Oto posypie trochę w styczniu i lutym (trzeba mieć farta żeby dostać białe święta) i tyle, dziękuję i do widzenia. Za to zaczynają pojawiać się w kraju efekty pogodowe, które wcześniej znane były głownie z telewizji. Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

comment image

Wiktor Muszyński
Wiktor Muszyński
Reply to  keeeper
5 lat temu

O ociepleniu klimatu to będziesz mógł mówić może za 300 lat a nie po 30-tu, jak w Europie będzie Sahara. W czasach potopu szwedzkiego , na sankach jechali do Szwecji przez Bałtyk a na Bornholmie w karczmach był postój. To co dzieje się w USA to efekt geoinżynierii pogodowej. USA jako mocarstwo gospodarcze nie może być zależne od pogody ( słońca i chmury ) , dlatego wywołują deszcze nad kontynentem. W efekcie, ponieważ natura nie znosi próżni, jak coś szybko sztucznie znikło nad lądem , to szybko nadciąga efekt wyrównawczy znad morza. Co do globalnego ocieplenie, to mamy raczej globalne… Czytaj więcej »

itakumre
itakumre
Reply to  Wiktor Muszyński
5 lat temu

Ocieplenie klimatu notuje się od niemal wieku – to nie kwestia 30 lat.
Freon w rzeczywistości wywoływał dziurę ozonową – i gdyby nie wprowadzone w tamtym czasie ostre obostrzenia co do jego stosowania, mielibyśmy dzisiaj z ową dziurą spory problem, a tak, się ładnie załatała. Poczytaj o tym zamiast czekać na cudowne “oziębienie”.

Wiktor Muszyński
Wiktor Muszyński
Reply to  itakumre
5 lat temu

Pamiętasz stare wolframowe żarówki ? I stare wielkie rury świetlówki ? Wymyślili energooszczędne miniaturki świetlówek co to świecą jak stara 100W a zużywa 14 W oraz zakaz produkowania wolframowych. Jeszcze się interes nie rozkręcił a już mamy żarówki LED ” ciepłe białe ” co to świecą jak 100W a zużywają 5W. Pralki i lodówki – klasy AAAA++++++++. Wszystko OK, tylko rachunki za prąd nie są mniejsze, a sprzęt jest programowo i mechanicznie ustawiany na 3-4 lata, żebyś kupił nowy, choć piszą ” 10 lat gwarancji”. Z freonu się wycofali , bo skoro go sie nie używa to i ocipieni by… Czytaj więcej »

Aleksandra Miki
Aleksandra Miki
Reply to  Wiktor Muszyński
5 lat temu

Mamy proby nuklearne Kima

Wiktor Muszyński
Wiktor Muszyński
Reply to  Aleksandra Miki
5 lat temu

Kim istnieje , tak jak jego dziadek i ojciec , bo tego chcą USA i Rosja.
Zawsze jest to wygodny straszak na społeczeństwa

itakumre
itakumre
Reply to  Wiktor Muszyński
5 lat temu

Oczywiście, zgadzam się, że wiele niesprawiedliwości na tym świecie, że złe korporacje itd.. Ale nie zmienia to faktu, że postęp globalnego ocieplenia możemy obserwować każdego roku i jest niemal pewne to, że przemysł się do tego przykłada a kolejne teorie spiskowe, czy próby negowania tego nie zmienią.
Tylko jedną rzecz sprostuję, na resztę szkoda trochę czasu :
dziura ozonowa nie powoduje ocieplenia klimatu – przepuszcza po prostu więcej szkodliwego dla nas promieniowania UV, więc to żaden argument przeciwko zmian klimatycznych.

Staska Teresa Abbou
Staska Teresa Abbou
Reply to  Wiktor Muszyński
5 lat temu

tutaj tez winne PO ?

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: