captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Wewnętrzne jądro Ziemi kręci się w kierunku wschodnim, zewnętrzne - w zachodnim.

Wewnętrzne jądro Ziemi kręci się w kierunku wschodnim, zewnętrzne – w zachodnim.

Naukowcom wreszcie udało się ustalić, w którą stronę kręci się jądro Ziemi. Okazało się, że… w obie naraz. Jądro wewnętrzne, zbudowane ze stałego żelaza, wiruje w kierunku wschodnim, a płynne zewnętrzne – w zachodnim. To wewnętrzne, wielkości mniej więcej Księżyca, kręci się po prostu trochę szybciej niż reszta Ziemi, wyprzedzając nieco powierzchnię.

Za to dziwne zachowanie wnętrza naszej planety odpowiada pole magnetyczne Ziemi. To ono, jak twierdzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Leeds, wypycha jądro wewnętrzne w kierunku wschodnim, powodując, że wiruje ono szybciej niż Ziemia. Ale jednocześnie pcha w przeciwną stronę płynne jądro zewnętrzne, które wiruje w kierunku zachodnim.

Te wnioski udało się wysnuć dzięki modelowaniu zachowania jądra Ziemi, przeprowadzonemu na szwajcarskim superkomputerze Monte Rosa.

W którą stronę kręci się jądro Ziemi?
5 (100%) 2 głosów

Czego u nas szukaliście?

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Seb Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Seb
Gość
Seb

Artykuł napisany w sposób mylący. Wszystkie wartstwy kręcą się z zachodu na wschód tylko niektóry minimalnie szybciej a niektóre minimalnie wolniej niż powierzchnia. Z podkreśleniem minimalnie

Nie ma więcej wpisów