captcha image

A password will be e-mailed to you.
Wewnętrzne jądro Ziemi kręci się w kierunku wschodnim, zewnętrzne - w zachodnim.

Wewnętrzne jądro Ziemi kręci się w kierunku wschodnim, zewnętrzne w zachodnim.

Naukowcom wreszcie udało się ustalić, w którą stronę kręci się jądro Ziemi. Okazało się, że… w obie naraz. Jądro wewnętrzne, zbudowane ze stałego żelaza, wiruje w kierunku wschodnim, a płynne zewnętrzne – w zachodnim. To wewnętrzne, wielkości mniej więcej Księżyca, kręci się po prostu trochę szybciej niż reszta Ziemi, wyprzedzając nieco powierzchnię.

Za to dziwne zachowanie wnętrza naszej planety odpowiada pole magnetyczne Ziemi. To ono, jak twierdzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Leeds, wypycha jądro wewnętrzne w kierunku wschodnim, powodując, że wiruje ono szybciej niż Ziemia. Ale jednocześnie pcha w przeciwną stronę płynne jądro zewnętrzne, które wiruje w kierunku zachodnim.

Te wnioski udało się wysnuć dzięki modelowaniu zachowania jądra Ziemi, przeprowadzonemu na szwajcarskim superkomputerze Monte Rosa.

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Seb
Seb
8 lat temu

Artykuł napisany w sposób mylący. Wszystkie wartstwy kręcą się z zachodu na wschód tylko niektóry minimalnie szybciej a niektóre minimalnie wolniej niż powierzchnia. Z podkreśleniem minimalnie

Krystian
Krystian
2 lat temu

Kazdy ruch, niezależnie od obserwatotora będzie obracać się w prawa stronę… Względem obserwatora… Obowiązuje w naszym układzie słonecznym ale nie w każdym innym .. Nasze prawa podlegają prawom innym praw… Nie wszędzie jest tak samo.. Wszechświat działa na zasadzie „osi”… Mechanizmu łączącego. Oba spoiwa aby jedno mogło kręcić się w prawo- inne musi się kręcić w lewo. Wszechświat to mechanizm podobny do koła zebatego. Jest tam wiele praw, przeciwności, niezależności, ale mimo wszystko… -wszystko ma swój bieg, początek i koniec, Wektor i kierunek, alfa i omega, kation i anion, północ i południe… Jakkolwiek nimi nie zakręcić, zawsze będę się od… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: