captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Oto Wielka Galaktyka Andromedy, znana też jako M31. Fot. Michał Nyklewicz znany także jako Astro Niki

Oto Wielka Galaktyka Andromedy, znana też jako M31. Fot. Michał Nyklewicz znany także jako Astro Niki

Piękne zdjęcie. A cała atrakcja polega na tym, że może je zrobić każdy. Koszt – około 50 złotych. Co prawda sprzęt do wykonania takiej fotografii kosztuje kilkaset tysięcy, ale można wykupić dostęp do teleskopu, którym robi się takie fotografie. Oczywiście potrzeba też umiejętności, by zdjęcie obrobić, ale to już kwestia doświadczenia.

Zdjęcie do dostaliśmy od Michała Nyklewicza, który tak opisał jego wykonanie:

Astrofotografią zajmuje się od lat, a do tej pory większość zdjęć robiłem w okolicy mojego rodzinnego miasta, Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie nie mam dostępu do ciemnego nieba, więc wynajmuje jeden ze zdalnie sterowanych teleskopów serwisu itelescope.net. Po wklepaniu współrzędnych celu i ustawieniu filtrów oraz długości naświetlania, teleskop zdalnie robi czarno-białe zdjęcia. W typ przypadku użyłem filtru czerwonego, niebieskiego, zielonego, oraz przeźroczystego, w sumie 4×300 sekund. Osobne obrazy sklejam w Photoshopie i obrabiam poprawiając kontrast nasycenie itp.

Jak pisze na Facebooku autor, zdjęcie przedstawia Wielką Galaktykę Andromedy, znana też jako M31. Jest to odległy o 2,5 miliona lat świetlnych gigantyczny wir biliona gwiazd, chmur gazu i pyłu, z supermasywną czarną dziurą w środku ważącą tyle, co sto milionów Słońc. Całą galaktyka waży półtora biliona Słońc. Widać też małe owalne galaktyczki-księżyce M110 pod dyskiem i M32 na lewo od jądra.
M31 jest tak jasnym obiektem, że przy ciemnym niebie można go dostrzec gołym okiem. Wystarczy nieduża lornetka, by spokojnie obserwować tę gigantyczną galaktykę. Oczywiście takich kolorów nie zobaczymy – do tego potrzeba astrofotografii.

Położenie Wielkiej Galaktyki Andromedy na niebie

Położenie Wielkiej Galaktyki Andromedy na niebie.

W serwisie itelescope.net trzeba się zarejestrować, dostępne jest konto testowe i płatne konta o różnych cenach i parametrach. Można korzystać z kilkunastu różnych teleskopów.

Michał Nyklewicz, znany także jako Astro Niki, prowadzi też fotobloga astroniki.fbl.pl, gdzie znajdziecie więcej jego pięknych zdjęć.

Czego u nas szukaliście?

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów