captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. Fot. Graeme Pow/flickr

Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. Fot. Graeme Pow/flickr

Choć wydaje się to niewiarygodne, to gorąca woda wstawiona do lodówki zamarznie szybciej niż woda mająca temperaturę pokojową. To dziwne zjawisko odkrył jeszcze w szkole Erasto Mpemba z Tanzanii. Znane było już wcześniej, jednak to jego upór i dociekliwość sprawiły, że nauka zajęła się tym dziwactwem.

Zajęła i… pozostała na razie bezradna. Jest co najmniej 5 teorii próbujących wyjaśnić Efekt Mpemby. Jedna z nich mówi, że z podgrzanej wody wydzielają się sole mineralne, które obniżają jej temperaturę zamarzania. Jednak efekt pojawia się też przy wodzie destylowanej. Inna sugeruje, że to wynik szybszego parowania. Cóż – zjawisko pojawia się i wtedy, gdy naczynie zakryjemy i parowania brak. Inne próbują wyjaśniać sprawę konwekcją, ilością rozpuszczonego gazu czy zjawiskiem przechłodzenia. Najnowsze sugerują, że… być może efekt wcale nie występuje.

I właśnie za to kochamy naukę (czasem z nutką perwersji) – tyle jeszcze ciekawych rzeczy jest do odkrycia i wyjaśnienia!

 

 

 

Czy wiesz, że gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?
4.5 (90.91%) 11 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • lois
 • Orka

  A czy gorąca woda nie oddaje szybciej ciepła, niż zimna?

  • asd

   Tylko problem w tym, że nie istnieje coś takiego jak zimno, a po prostu mała ilość ciepła.

 • dragonslayer

  Woda w lodówce nie zamarza 😉
  Chodziło raczej o zamrażarkę.

 • ulaszewski.pl

  zmienicie treść albo usuńcie art., sprawa jest już wyjaśniona

 • Everdan

  Orka, ale zauważ, że ta ciepła woda musi osiągnąć w pewnym momencie temperaturę pokojową (mam na myśli temperaturę drugiej (cieplejszej) cieczy) i wtedy zaczyna sie ewenement…

 • sadfdsafsaf

  Co to za brednie? Zrobiłem doświadczenie w zamrażalniku i zimna woda zamarzła szybciej niż ciepła. Takie doświadczenie może każdy zrobić w domu.

Nie ma więcej wpisów