captcha image

A password will be e-mailed to you.

Można śmiało powiedzieć, że jest to najważniejsze – obok fotografii czarnej dziury – zdjęcie, jakie do tej pory zrobiono. Dzięki niemu odkryta została struktura DNA. Stało się ono również obiektem kradzieży intelektualnej i przyczyną podszytych seksizmem ataków.

Zdjęcie 51, fot. Raymond Gosling

„Zdjęcie 51”, bo taki nosi ono tytuł, przedstawia wykonany w 1952 roku rentgenogram sodowej soli DNA, który legł u podstaw pracy Jamesa Watsona i Francisa Cricka, uznawanych za odkrywców podwójnej helisy DNA. W 1962 roku tych dwóch naukowców oraz Maurice Wilkins otrzymali za ten wyczyn nagrodę Nobla.

Tymczasem to nie oni zrobili to zdjęcie. Jego autorem był Raymond Gosling, doktorant pracujący pod kierunkiem Rosalind Franklin, chemiczki i wybitnej specjalistki w dziedzinie analizy budowy cząsteczek chemicznych za pomocą rentgenografii strukturalnej. Zdjęcie to znalazło się wśród wielu wyników badań Franklin, które zostały udostępnione bez jej wiedzy i zgody Watsonowi i Crickowi, pracownikom konkurencyjnego laboratorium. Rentgenogramy przekazał im współpracownik Franklin, wspomniany już Maurice Wilkins, trzeci laureat nagrody Nobla za odkrycie podwójnej helisy DNA.

Rosalind Franklin. Fot. MRC Laboratory of Molecular Biology

Rosalind Franklin nagrody Nobla nie dostała, gdyż wcześniej zmarła na raka jajnika w wieku 37 lat. Po odebraniu nagrody Watson i Crick przyznali, że badania Franklin umożliwiły im stworzenie poprawnego modelu DNA.

Mimo to Watson aż do dzisiaj stara się umniejszyć jej rolę w tym odkryciu. Niewielkiego wkładu zmarłej koleżanki w badania swoje i Cricka w lekceważący i seksistowski sposób dowodził zarówno w swojej książce „Podwójna spirala: relacja naoczna o wykryciu struktury DNA”, jak i podczas występów publicznych, w tym tego w Warszawie w 2008 roku. Miałam okazję go wysłuchać i zdumiało mnie to, że noblista znów, po tylu latach, niekorzystnie wyrażał się o Franklin, sugerując m.in, że była autystką, co zapewne według niego miało być określeniem obraźliwym. Dobrze, że choć nieżyjący już Crick przyznał się do kradzieży intelektualnej.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Misiek
Misiek
1 rok temu

O ja…. jesteś kobietom, nienafidzisz menszczyzn….. szkota, bo som fajni. Ja jestem gupi faset ale rosumiem Tfoj punkt fidzenia. Łoncze sie w cerpieniu i nienafiści. Tesz nienafise menszyczyzn.

Jast
Jast
1 rok temu

Zabawne ze o Gosinga, ktory z nagrody zostal wykolegowany choc jak najbardziej byl zywy a ktory sama technike dyfrakcji rentgenowskiej na skrystalizowanym DNA rozwinal i ktory uzyskal te fotografie juz jakos nikt sie nie upomina

Karolina
Karolina
1 rok temu

Artykuł pisany pod tezę, od razu widać femiwypaczenie autorki.

Mietek
Mietek
1 rok temu

Gdzie ten seksizm?

Romuś
Romuś
1 rok temu

Jak już się deklaruje wielką walkę z fake newsami to byłoby wskazane powstrzymać się od ich produkowania. Wkład Rosalind Franklin w poznanie „tajemnicy życia” był bardziej niż nędzny. Jej niewłaściwy stosunek do kolegów naukowców i do dobrych obyczajów naukowej współpracy dostrzegał, poza Goslingiem, co zrozumiałe, niemal każdy. Męczyła tą krystalografię, lecz nie potrafiła wyciągnąć żadnych trafnych wniosków (istnieje oczywiście możliwość, że świadomie ukrywała uzyskaną wiedzę i celowo wprowadzała w błąd nawet Wilkinsa, który o interpretowaniu rentgenogramów nie miał większego pojęcia). Pod koniec 1951 roku twierdziła wręcz, że nie ma żadnych dowodów na helikalną strukturę DNA. Nie zgodziła się na udostępnienie… Czytaj więcej »

iza
iza
Reply to  Romuś
5 miesięcy temu

Ludzie – spokojnie ! -wyluzujcie ! — Romuś – byłeś tam -znasz sprawę ze źródeł? Wiadomo, że z szacunkiem do dorobku, prof. Watson DYSKRYMINOWAŁ rasę czarną i NIEKTÓRE INNE oraz pleć żeńską jako mniej zdolne intelektualnie. NIE WIEDZIAŁ – nie przyjmował do wiadomości roli środowiska, wychowania warunków socjalnych w rozwoju umysłowym i przyszłych sukcesach naukowych człowieka.
innych KOMENTARZY NIE WIDZĘ -bród , bagno – nie chcę się pobrudzić….

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x