captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Tak wyglądały Perseidy w 2012 roku. Fot. David Kingham/Flickr

Tak wyglądały Perseidy w 2012 roku. Fot. David Kingham/Flickr

Rój meteorów będziemy mogli obserwować najbliższej nocy z 23 na 24maja 2014.

Będzie to najbardziej spektakularny deszcz meteorów od lat – najśmielsze prognozy mówią nawet o tysiącu „spadających gwiazd” na godzinę. To 10 razy więcej niż oferują osławione Perseidy. Ostrożne szacunki mówią o 100 do 300 meteorów na godzinę. Zapowiada się więc niesamowite widowisko, zwłaszcza że ma być pogodna noc. Podane wartości to szacunki – Ziemia nie przechodziła dotąd przez ten rój. Działa to zarówno na naszą korzyść (rój jest świeży i nie przetrzebiony przez spotkania z Ziemią), jak i niekorzyść (nie wiadomo, na ile strumień kosmicznych drobin jest gęsty).

Niestety, maksimum deszczu przypadnie na godz. 8.30-9.40 czasu polskiego, więc już za dnia, a najlepszy widok będą mieć w tym czasie mieszkańcy Ameryki Północnej. Mimo to nie zniechęcajmy się – przed maksimum będzie można zobaczyć sporo meteorów. Najlepszy czas do obserwacji z terenu Polski to dwie godziny od północy do 2:00. Wtedy będzie u nas najciemniejsze niebo.

Skąd tyle meteorów? Są to szczątki materiału skalnego pozostawionego przez kometę 209P/LINEAR na przełomie XVIII i XIX wieku. Rój, w strumieniu którego ma się znaleźć tej nocy Ziemia, nosi skomplikowaną nazwę Kamelopardalidów Majowych – pochodzi ona od Camelopardalis, łacińskiej nazwy gwiazdozbioru Żyrafy, na tle którego ukazywać się będą rozbłyski wpadających w atmosferę Ziemi cząsteczek pyłu i gazu.

 

 

[AKTUALIZACJA]

Z dużej komety mały deszcz. Zamiast ulewy mieliśmy ledwie kilka meteorów na godzinę. Przeczytaj, dlaczego tak się stało.

 

Polecamy też:

Niezwykła superkomórka – jeśli masz dziś zobaczyć w sieci jeden film, to właśnie ten

 

 

Czego u nas szukaliście?

4
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
WiktoryokashinWiktoria Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktoria
Gość
Wiktoria

Czyli gatunek ludzki może wyginąć?! :'(

Wiktor
Gość
Wiktor

Gatunek ludzki już ginie
🙁

yokashin
Gość
yokashin

Już je słychać 🙂

http://topaz.streamguys.tv/~spaceweather/

METEOR ECHOES : The US Air Force Space Surveillance Radar has been shut down, but we’re still recording meteor echos. How do we do it? Radio engineer Stan Nelson uses a Yagi antenna in New Mexico to detect 54 MHz TV signals reflected from meteor trails. When a meteor passes over his observatory–ping!–there is an echo. It’s the next best thing to a giant government radar! Click on the button to listen to a live audio feed:

Wiktor
Gość
Wiktor

No, niestety kolejny w ślad za pamiętną “kometą stulecia” alert astronomów był niewypałem. Północnoamerykański system automatycznego śledzenia bolidów nie zarejestrował ani jednego bolidu pochodzącego od 209/P, widoczne meteory były nieliczne. Kanadyjscy naukowcy potwierdzili przejście Ziemi przez warkocz tej komety, ale stwierdzili że jego cząstki były mikroskopijnych rozmiarów.
Teraz czas na oglądanie obłoków srebrzystych. Są to wysokie smugi kondensacyjne tworzone przez meteory. Podobno dają się obserwować z Polski.
Pozdrawiam

Nie ma więcej wpisów