captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Najbrzydszy kolor świata - Pantone 448 C

Najbrzydszy kolor świata – Pantone 448 C

No faktycznie jest paskudny. Raczej brązowy czy zielony? Badanym kojarzył się z brudem, dziegciem a nawet śmiercią. Ten kolor nosi oznaczenie Pantone 448 C i został wybrany w trwającym trzy miesiące badaniu. 1000 palaczy z Australii podczas 7 sesji wybierało kolor, który jest ich zdaniem najbrzydszy i najbardziej zniechęcający.

Celem badania było wybranie koloru, który będzie dominował na paczkach papierosów. To część programu mającego zniechęcać ludzi do palenia – obok zamieszczania zdjęć chorób będących jego skutkiem i haseł, które mają uświadamiać niebezpieczeństwo.

Skuteczności tej metody dowiodło kilka badań – młodzi ludzie uważają za mniej atrakcyjne papierosy pozbawione znaków towarowych, zdjęcia zawierające obrazu chorób ułatwiają rzucenie palenia, a wykorzystanie całego zestawu „zniechęcaczy” obniża sprzedaż tego towaru.

Najbrzydszy kolor świata, Pantone 448 C, zostanie teraz wykorzystany w innych krajach – w tym roku Wielka Brytania zaczyna używać go na papierosach sprzedawanych w tym kraju. Kolejne kraje rozważają wprowadzenie tego rozwiązania u siebie.

Projekt paczek papierosów wykorzystujących najbrzydszy kolor świata. Rys. ASH/PA

Projekt paczek papierosów wykorzystujących najbrzydszy kolor świata. Rys. ASH/PA

A pamiętacie przedziwną sukienkę o zmieniających się kolorach? Oto naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

Oto najbrzydszy kolor na świecie. Ma ważne zadanie – ratowanie życia
4.6 (91.11%) 9 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • DiceCube5

  Nie chcę być wredny, ale tego typu akcje uważam za totalną głupotę. Znaczy – jasne, ok, fakt, fajki są szkodliwe i warto ludzi zniechęcać do palenia.. ALE! Przez akcje społeczne, telewizyjne programy informacyjne i dokumentalne, czy ulotki. Nie przez wstawianie zdjęć i ostrzeżeń – a nawet, olaboga, najbrzydszych kolorów – na paczkach fajek. Po 1 dlatego, że jak ktoś podchodzi do lady i prosi o paczkę fajek to je dostaje i tyle. Nie jest tak, że się produkt wybiera przed zakupem, jak alkohol z półek, by móc się przyglądać i mieć refleksje egzystencjalne. Po 2 nałogowy palacz szybciej przełoży fajki do papierośnicy (ja tak robię), albo po prostu by olewał to, co jest na paczce (ja bym miał pewnie to głęboko). To tylko zmarnotrawione pieniądze, które mogłyby być lepiej wykorzystane np. poprzez akcję ulotkową, albo wprowadzenie programu telewizyjnego o pozytywnych skutkach odstawienia tytoniu.
  No i jeszcze coś… tacy aktywiści, próbujący uszczęśliwiać ludzi na siłę, nie pojmują, że niektórzy palą, bo… lubią. Tak, po prostu: lubią. Jest tak w przypadku tych, co gustują w cygaretkach, albo klasycznej fajce, jednak i na tych opakowaniach pojawiło się ostrzeżenie o raku płuc. Wszystko, by zniechęcać ludziom może ich hobby? Palenie tytoniu fajkowego naprawdę jest sztuką. Mało tego – bojownicy w uszczęśliwianiu ludzi poszli dalej i kazali umieścić owe ostrzeżenie na… tabace, której zażywanie NIE POCIĄGA – powtarzam: N-I-E pociąga – za sobą skutków takich, jak przy paleniu tytoniu. Ale cóż, tak to już działa: ktoś chciał innych na siłę uszczęśliwiać, dostał pieniążki – sponsor i opłacony zadowoleni… A pieniądze zmarnotrawione.

  • Agata Pasternak-Komska

   Idąc tym tokiem myślenia niektórzy lubią kokainę, tak, po prostu lubią. Nie wtrącajmy się w to bo to ich hobby no ewentualnie puśćmy w tv dokument o korzyściach płynących z nie ćpania na pewno wszyscy kokainiści chętnie obejrzą. 😀

   • Rutilius Martinus Vagner

    A jakie kolory są stosowane na opakowaniach kokainy?
    BTW, Nie przewidzieli takiego, moim zdaniem prawdopodobnego rezultatu – że palacze polubią ten kolor, zacznie im się kojarzyć z przyjemnością 😉

   • KoparkaApokalipsy

    Jeśli kokaina byłaby odpowiednio opodatkowana tak, by pokryć skutki leczenia/ratowania uzależnionych z tychże to nie widzę problemu. A kolor faktycznie może być ładny w zestawieniu z odopowiednim kolorem czcionki. Blisko mu do ciemnej zieleni, która w zestawieniu ze stonowanym żółtym czy kremowym kojarzy się z towarem luksusowym.

 • wiast

  Pewnie jestem jakiś nienormalny, ale całkiem podoba mi się ten kolor. Dla mnie najobrzydliwszy jest seledyn/turkus.
  P.S. Nie palę (papierosów).

 • lol

  pale papierosy i podoba mi się ten kolor.

 • mikus

  1. Czemu ja NIEPALĄCY mam oglądać takie obrazy w sklepie? Chyba że to będzie jakoś zasłonięte jak (przynajmniej jak powinna być) pornografia w kioskach.

  2. Najlepiej takie ostrzeżenia i tak podsumował jeden znajomy kupując fajki i czytając napis “Palenie powoduje problemy z płodnością” odpowiadając “Pani da Pani te z rakiem”

  • Jajko

   Ten dowcip brzmiał: “Palenie powoduje impotencję” – “A nie to ja wolę te z rakiem”.

 • raviK

  Bardzo ładny kolor, w sam raz do malowania maskowania czołgów 🙂

Nie ma więcej wpisów