captcha image

A password will be e-mailed to you.
[AKTUALIZACJA 16.04.2020]

Obecnie rozchodzi się zdjęcie butów, które również mają mylący kolor:

Mechanizm zjawiska jest dokładnie ten sam, więc poniższe wyjaśnienie dla sukienki dotyczy też tego, co widzimy na zdjęciu z butami.

[/AKTUALIZACJA]
Jakiego koloru jest ta sukienka? Fot. Caitlin McNeill

Jakiego koloru jest ta sukienka? Fot. Caitlin McNeill

To zdjęcie podzieliło tysiące ludzi. Pojawiło się na Twitterze i kompletnie zamieszało nam w głowach. Część ludzi uważa, że to sukienka w czarne i niebieskie paski. Część jest absolutnie przekonana, że paski są złote i białe. Są też tacy – w tym ja – którzy widzą to raz tak a raz inaczej. Rano sukienka była czarno-niebieska, a po południu na tym samym zdjęciu i monitorze złoto-biała.

Co tu się dzieje? Pierwsza myśl – różne zdjęcia i różne monitory. Ale nie, ludzie stojący obok siebie i patrzący na ten sam ekran w tej samej chwili widzą zupełnie różne kolory.

To zjawisko nazywane jest dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg wie (bo się tego nauczył), że ten sam kolor może w różnych warunkach oświetleniowych wyglądać zupełnie inaczej. I tak biała kartka w słoneczny dzień będzie bielutka (z odcieniem niebieskiego tworzonym przez wybielacze optyczne). Oświetlona lampą sodową będzie pomarańczowa. W zielonym świetle – zielona. Ale jeśli będziemy ją trzymali w ręku i zostaniemy zapytani o jej kolor odpowiemy, że jest biała.

Sprawa jest trudniejsza, gdy mieszamy kolory. Jaka jest zielona poduszka oświetlona czerwonym światłem? A różowa oświetlona pomarańczowym? Mózg kompensuje oświetlenie zewnętrzne i stara się odtworzyć oryginalną barwę. Potrzebuje do tego jednak dodatkowych danych – koloru oświetlającego obiekt światła.

I tu wracamy do sukienki. Zdjęcie zrobione zostało (przypadkowo) tak, że nie znamy całego kontekstu. Jeśli sukienka stała w oświetlonej ostrym słońcem witrynie sklepu, to prawdopodobnie oryginalne kolory to biel i złoto. Jeśli ubranie oświetlone było sztucznym światłem żarowym, to prawdziwe kolory zbliżone były do czerni i niebieskiego.

To moment, gdy ludzie się dzielą. Zależnie od interpretacji mózgu każdego z nas oceniamy kolory różnie. Jednemu mózgowi wydaje się, że widzi oświetlenie słoneczne i ocenia sukienkę jako biało-złotą. Drugi decyduje, że światło jest żółtawe i widzi niebiesko-czarną sukienkę.

A wy jaką widzicie? Zagłosujcie, to ciekawe.

Jakiego koloru jest sukienka na zdjęciu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Oczywiście jest i obiektywna odpowiedź. Analiza zdjęcia i wyjęcie kolorów z kontekstu pozwala stwierdzić, ze sukienka jest w rzeczywistości czarno-niebieska. Potwierdzają to inne zdjęcia tego samego ubrania.

Tak wygląda sukienka na zdjęciu katalogowym. Fot. fot. Roman Women's Lace Detail Bodycon Dress Royal Blue | Amazon

Tak wygląda sukienka na zdjęciu katalogowym. Fot. fot. Roman Women’s Lace Detail Bodycon Dress Royal Blue | Amazon

Jeszcze silniej zjawisko dostosowywania barwnego widoczne jest na tym obrazku:

Złudzenie optyczne

Złudzenie optyczne

Dolna kostka oceniana jest przez mózg jako zacieniona, więc automatycznie zakładamy, że – skoro oba kolory są takie same – to w rzeczywistości musi być dużo jaśniejsza.

I jeszcze jeden przykład. Czy uwierzycie, że nie tylko obie kropki mają identyczny kolor, ale też te pola szachownicy, na których są narysowane są dokładnie tak samo szare?

Takie same kolory

Takie same kolory

No SZOK po prostu!

Szok i niedowierzanie

Szok i niedowierzanie

Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra. Jeśli nasz tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów