captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Fot. http://www.desktopbackgrounds.me

Fot. http://www.desktopbackgrounds.me

Jak czarna może być czerń? Opracowany przez brytyjskich naukowców materiał Vantablack jest niemal tak czarny jak czarna dziura.

Przyjęło się sądzić, że czerń pochłania światło. Nie jest to jednak prawda, bo taką właściwość mają tylko czarne dziury. Zwykła czerń odbija po prostu mniejszą ilość światła niż inne kolory.

Jednak materiał stworzony przez Brytyjczyków z firmy Surrey NanoSystems odbija zaledwie 0,035 proc. światła, które na niego pada – tak mało, że nie widać żadnych zagięć i nierówności na jego powierzchni.

To zdjęcie wyświetlone na monitorze komputera najzupełniej tego nie oddaje, tym niemniej to właśnie jest najczarniejszy na świecie materiał Vantablack. Fot. Surrey NanoSystems

To zdjęcie wyświetlone na monitorze komputera najzupełniej tego nie oddaje, tym niemniej to właśnie jest najczarniejszy na świecie materiał Vantablack. Fot. Surrey NanoSystems

Vantablack – bo tak nazywa się nowy materiał – wygląda tak niesamowicie, że ludzki mózg ma problem z prawidłową interpretacją jego widoku, postrzegając go jako ciemną, nieokreśloną nicość. Jego niezwykłe właściwości wynikają z tego, że składa się z węglowych nanorurek 10 tys. razy cieńszych od ludzkiego włosa.

Do czego potrzebny jest tak czarny materiał? Naukowcy widzą dla niego zastosowanie przy budowie kamer astronomicznych, teleskopów i skanerów podczerwieni – precyzyjnych urządzeń wykorzystujących układy optyczne, dla których kluczowe jest, by ich wnętrze nie generowało niepotrzebnych refleksów świetlnych.

Źródło

 

Polecamy też:

Wewnątrz wybuchu – sztuczne ognie fotografowane przez drona

Zdjęcia rentgenowskie skafandrów kosmicznych pokazują złożoność ich konstrukcji

 

 

Powstał najczarniejszy materiał na świecie
4.9 (97.14%) 7 głosów

Czego u nas szukaliście?

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jasiek Zet Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jasiek Zet
Gość
Jasiek Zet

Policja w USA używa tego jako celu na treningach strzeleckich.

Nie ma więcej wpisów