captcha image

A password will be e-mailed to you.

SONY DSC

Jak duży jest przeciętny penis? Dokładnie określili to naukowcy, posiłkując się danymi dotyczącymi 15,5 tysiąca mężczyzn.

Sprawa jest delikatna, bo kiedy chodzi o rozmiary genitaliów, mężczyznom nie można wierzyć na słowo. Cóż, tak sądzą przynajmniej brytyjscy naukowcy, którzy po przejrzeniu różnych badań na ten temat ustalili, że panowie zawyżają rozmiary członka, kiedy pytani są o to w ankietach. Bardziej wiarygodne są dane medyczne, w których to lekarz wykonuje stosowny pomiar u pacjenta. I takie też dane wzięli pod uwagę badacze z South London and Maudsley NHS Foundation Trust, którzy w swoim opracowaniu uwzględnili aż 17 sporządzonych podobną metodą prac naukowych. Wszystkie one dotyczyły rozmiarów penisów łącznie ponad 15,5 tysiąca mężczyzn z całego świata. Wyniki tych badań opublikowało wczoraj pismo „British Journal of Urology International”.

Po co naukowcom takie dane?

Wciąż uderza mnie, jak wielu mężczyzn ma pytania i wątpliwości związane z rozmiarem swojego penisa. Potrzebujemy naprawdę wiarygodnych danych na ten temat – stwierdziła w komentarzu dla serwisu internetowego „Science” Debra Herbenick z Indiana University, która nie brała udziału w badaniu.

Tę potrzebę potwierdzają również badania, z których wynika, że tylko 55 proc. mężczyzn jest zadowolonych z rozmiarów swoich genitaliów.

No, ale do rzeczy. Po uśrednieniu wyników okazało się, że:

  • Przeciętny penis w stanie spoczynku ma 9,16 cm długości oraz 9,31 cm obwodu
  • Przeciętny penis w stanie erekcji ma 13,12 cm długości oraz 11,66 cm obwodu

Odstępstwa od tej średniej międzynarodowej stanowią margines. Zaledwie 5 proc. mężczyzn może się pochwalić penisem w stanie wzwodu dłuższym niż 16 cm. Również u 5 proc. panów prącie w stanie erekcji nie przekracza 10 cm długości.

Gdyby ktoś z szanownych Czytelników zechciał wykonać u siebie pomiar wedle tej samej metody, powinien mierzyć długość członka od kości łonowej do czubka żołędzi. Napletek nie powinien być wliczany do pomiaru. Z kolei pomiar obwodu powinien być wykonany u postawy penisa lub w połowie jego długości – są to miejsca równoważne.

Siatka centylowa rozmiarów penisów. Źródło: South London and Maudsley NHS Foundation Trust

Siatka centylowa rozmiarów penisów. Źródło: South London and Maudsley NHS Foundation Trust

Naukowcy nie znaleźli żadnego związku pomiędzy rozmiarami penisów a innymi cechami fizycznymi, takimi jak rozmiar stopy, BMI czy wzrost. Nie stwierdzono również korelacji pomiędzy rozmiarem członka a przynależnością do określonej rasy czy grupy etnicznej, choć kierujący badaniami psychiatra David Veale podkreśla, że badania nie są pod tym akurat względem wiarygodne, bo większość pomiarów pobrano od mężczyzn rasy kaukaskiej.

Źródło

Polecamy też:

Penis z laboratorium gotowy do testów na ludziach 

 Jakiego koloru jest sukienka? Oto naukowe wyjaśnienie

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów