captcha image

A password will be e-mailed to you.
Statek odkryty pod WTC. Fot. The University of Maine/YouTube

Statek odkryty pod WTC. Fot. The University of Maine/YouTube

Robotnicy usuwający gruzowisko w miejscu World Trade Center (WTC) odkryli wrak drewnianego statku. Naukowe śledztwo wykazało, że został zbudowany w 1773 roku z tych samych pni, z których skonstruowano też budynek Independence Hall w Filadelfii – ten, w którym podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję Stanów Zjednoczonych.

Ekipy porządkujące teren po WTC dokonały tego niespodziewanego odkrycia w 2010 roku. Nieźle zachowany wrak statku znajdował się śmierdzącym mule na głębokości 6,7 metra pod powierzchnią gruntu. W jaki sposób się tam znalazł? W tym dokładnie miejscu w XVIII wieku przebiegał nurt rzeki Hudson. Wynika to ze starych map i dokumentów. Przestrzeń handlowa na nabrzeżu stawała się jednak coraz bardziej zatłoczona i brzeg rzeki był stopniowo przesuwany przez napierające na niego warsztaty, składy czy stanowiska portowe. Linię brzegową umacniano gruzami czy właśnie wrakami statków. Ten odnaleziony pod WTC musiał spędzić sporo czasu w wodzie, o czym świadczą ślady porastających go muszli. Dopiero potem stał się elementem umocnienia nabrzeża i trafił pod fundamenty WTC.

Statek, jak ustalono, był 10-metrowym, zwinnym jednomasztowym żaglowcem zbudowanym według holenderskiego projektu. Tego typu jednostki były przystosowane do przewożenia ludzi i towarów na płytkich, usianych skałami wodach. Znaleziono w nim m.in. kule do muszkietów, ceramikę, kości zwierząt, buty i butelki. Drobne dziurki w drewnie świadczą o tym, że statek prawdopodobnie czasowo przebywał na Karaibach, gdzie w ciepłej wodzie żyją pasożyty żywiące się drewnem – świdraki okrętowe.

Skan statku wykonany na miejscu wykopalisk

Skan statku wykonany w miejscu wykopalisk

Naukowcom udało się ustalić datę zbudowania statku na podstawie wieku drewna, z którego został zbudowany. Z badań wykorzystujących metody dendrochronologiczne wynika, że może on być rówieśnikiem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, którą ogłoszono w 1776 roku. Dr Dario Martin-Benito z Tree Ring Laboratory w stanie Columbia oszacował, że pnie dębowe użyte do konstrukcji kadłuba ścięto w 1773 roku. Odkrył też, że całe drewno wykorzystane do budowy kadłuba pochodzi z jednego niewielkiego obszaru w okolicy Filadelfii, a to zdaniem naukowca sygnał, że konstrukcją statku zajmowała się niewielka stocznia. Co więcej, odkryto, że niektóre słoje drewna z kadłuba idealnie pasują do wzorów pni użytych do konstrukcji Independence Hall w Filadelfii, jednego z najważniejszych budynków dla historii Stanów Zjednoczonych.

Odnaleziony kadłub jest cenny również dlatego, że do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele pozostałości amerykańskich statków z końca XVIII wieku. Archeolodzy zeskanowali i skatalogowali wszystkie części statku, a następnie przenieśli je do muzealnych laboratoriów, gdzie zostaną odpowiednio zakonserwowane.

Zobaczcie film o odkryciu statku pod WTC:

Źródło

Polecamy też:

Polacy odkryli ogromny skarb – nienaruszony grobowiec królewski cywilizacji Wari

Tutanchamon miał szpotawą stopę i kobiece biodra

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
7 lat temu

Zawsze jakieś korzyści ze zburzenia wież,dziękujemy Binladenie!

Adam
Adam
Reply to  Piotr
3 lat temu

hah jaki bin laden

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: