captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rekonstrukcja wyglądu Tutanchamona oraz jego maska pogrzebowa (po prawej). Fot. BBC One/Carsten Frenzl/Wikimedia

Rekonstrukcja wyglądu Tutanchamona oraz jego maska pogrzebowa (po prawej). Fot. BBC One/Carsten Frenzl/Wikimedia

Król Tutanchamon był schorowany i zdeformowany: miał dziewczęce biodra, wystające zęby i szpotawą stopę – wykazała wirtualna autopsja najsłynniejszej mumii na świecie. Stworzony przez naukowców trójwymiarowy model ciała faraona to efekt wnikliwej analizy  genetycznej i skanów wykonanych za pomocą tomografii komputerowej.

Przy projekcie, który powstał na potrzeby filmu dokumentalnego BBC One “Tutanchamon: prawda odkryta”, pracował międzynarodowy zespół, w skład którego weszli m.in. naukowcy z włoskiego Instytutu Mumii i Człowieka Lodu w Bolzano czy kanadyjskiego Royal Ontario Museum. Przedstawili oni nowe hipotezy na temat przyczyn śmierci słynnego króla Egiptu.

Analizy genetyczne Tutanchamona potwierdziły to, co już wcześniej odkryli naukowcy: był on owocem związku faraona Echnatona z jego własną siostrą. To mogło być przyczyną schorzeń genetycznych i deformacji, na które cierpiał młody władca Egiptu.

Rekonstrukcja wyglądu Tutanchamona. Fot. BBC One

Tak wyglądał Tutanchamon. Fot. BBC One

Tutanchamon panował zaledwie 10 lat od czasu, kiedy w 1333 roku p.n.e. objął władzę w Egipcie. Zmarł, mając niespełna 20 lat. Jego pogrzebowa złota maska ukazuje młodego mężczyznę o regularnych, atrakcyjnych rysach, z pełnymi ustami i silnymi szczękami. Zachowane do naszych czasów posągi faraona sugerują, że jego sylwetce nie można było nic zarzucić. Aby to zweryfikować, naukowcy zgromadzili około 2000 skanów wykonanych techniką tomografii komputerowej. Wykonali również badania genetyczne szczątków Tutanchamona i jego rodziny. Prawda, jaką odkryli, okazała się nie tak piękna, jak to ukazywali starożytni artyści.

Młody faraon miał zdeformowane ciało – jego lewa stopa była szpotawa, co zmuszało go do poruszania się z pomocą laski. Analiza komputerowa potwierdza więc wcześniejsze wnioski, jakie wyciągnięto z obecności aż 130 lasek w komorze grobowej faraona w Dolinie Królów, które odkryte zostały w 1922 roku przez archeologa Howarda Cartera.

Młody faraon miał więc duże problemy z poruszaniem się. To doprowadziło badaczy do wniosku, że nie mógł zginąć w wypadku podczas jazdy rydwanem, jak do tej pory podejrzewano. Po prostu nie zdołałby się samodzielnie na tym rydwanie utrzymać – stwierdził Albert Zink z Instytutu Mumii i Człowieka Lodu w Bolzano. Uważa on, że śmierć Tutanchamona mogła być raczej wynikiem poważnych komplikacji związanych ze złamaniem nogi w okolicach kolana, pogłębionych przez malarię, na którą również cierpiał władca Egiptu (jak odkryli wcześniej naukowcy z Muzeum Narodowego w Kairze).

Fot. BBC One

Fot. BBC One

A co z kobiecymi kształtami ciała władcy Egiptu? Tutanhamon nie był pierwszym mężczyzną z królewskiej dynastii, który miał szerokie biodra. Badacze odkryli u kilku jego przodków podobne cechy wywołane brakiem równowagi hormonalnej w organizmie. To również mogło doprowadzić Tutanchamona do przedwczesnej śmierci, a przyczyną zaburzenia gospodarki hormonalnej mogła być choroba dziedziczna, która nękała królewski ród.

Jednak na tym nie kończy się lista chorób, jakich doświadczył młody faraon. Jak stwierdził biorący udział w badaniach Ashraf Selim, radiolog z Uniwersytetu Kairskiego w Egipcie, Tutanchamon w okresie dojrzewania zachorował na jałową martwicę kości, znaną również pod nazwą choroby Kohlera. Jest to niezwykle bolesna przypadłość, prowadząca do znacznych deformacji kości.

Najnowsze analizy wykluczyły przypuszczenie, jakoby Tutanchamon został zabity ciosem w tył głowy, o czym świadczyć miała spora dziura w jego czaszce. Naukowcy ustalili, że uszkodzenie to powstało już po śmierci faraona, podczas balsamowania jego zwłok.

Tutanchamon zmarł bezpotomnie w wieku 19 lat. Był ostatnim królem Egiptu z XVIII dynastii.

Polecamy też:

Tomasz Bagiński stworzył film o sondzie Rosetta

Wiceprezes Google’a pobił rekord Baumgartnera – WIDEO

 

 

Czego u nas szukaliście?

13
Dodaj komentarz

avatar
 
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Piotrgłupcy:)szatanTraahPaweł W Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Steryd
Gość
Steryd

Logika grafika który dał laskę po stronie zdrowej nogi jest nie do ogarnięcia 🙂

Cal
Gość
Cal

Zapytaj lekarza-ortopedy z której strony nosi się kulę/laskę 😉 bardzo dobrze zrobili, masz odciążyć uszkodzoną nogę po przeciwnej stronie, wtedy dopiero skutecznie chodzisz. Mi tak na SORze poradzili – działa, polecam 😛

DominikSiedlak
Gość
DominikSiedlak

A nie jest logiczne, że jak robi krok prawą nogą, to oparta laska odciążna chorą kończynę?

AiA
Gość
AiA

Sam faraon Echnaton tez nie był wzorem zdrowia – nic dziwnego zatem, ze Tutanchamon cierpiał na tyle wrodzonych dolegliwości, skoro był synem Echnatona i jego siostry.

Tiamat
Gość
Tiamat

rozumiem , że niektórzy znali osobiście całą rodzinę faraona, stąd diagnoza z pierwszej ręki. Wszelakie tajemnice są tu rozwiązywane i to niepodważalnie!

Tiamat
Gość
Tiamat

uważam, ze Tutanchamon powinien obłożyć klątwą tego, który taki mu portret wysmarował. Zrobiono z tego chłopca nie dość, że neandertalczyka, to jeszcze pokręconego starca który ledwo co nogami powłóczył. Naukowcy wszechwiedzący nie widzą maski pośmiertnej, tylko na podstawie wielotysięcznej mumii, którą bezczelnie bezczeszczą, tworzą wizerunek Tutanchamona.Jak taki okaz mógł utrzymać się na rydwanie, brać udział w walkach i polować? Serial też odbiega od prawdy historycznej. Te amory z murzynką z wrogiego plemienia, wprowadzenie jej na dwór jako rywalki prawowitej królowej…ech! I dlaczego Tutanchamon zabija tylko jednego ze zdrajców, a drugiego oszczędza? Bo cała murzyńska Ameryka podniosła by bunt przeciwko rasiście?… Czytaj więcej »

Wiedzmin124
Gość
Wiedzmin124

Drugi zdrajca nie zostaje zabity ponieważ naprawdę przetrwał i objął później władzę,więc jego uśmiercenie całkowicie by się mijało z prawdą.I fakt temu serialowi daleko do faktów,ale ma on funkcję rozrywkową,a nie dokumentalną,a serial o schorowanym,słabym faraonie nie byłby ciekawym seansem.Więc nie ma sensu się denerwować tylko zdobywajmy wiedzę dzięki stronom takim jak ta 😉

wutuwuter
Gość
wutuwuter

Jak widać nie przeszkadzało mu to posiadać władzę :). Teraz jak widać nawet zdrowi i silni nie są w stanie jej zdobyć.

Paweł W
Gość
Paweł W

Od 10go do 20go roku życia rządził? Coś mi się wydaje, że przez większość tego czasu był tylko marionetką w rękach kogoś starszego i bardziej doświadczonego.

Traah
Gość
Traah

Niestety, ale maska nie mogła należeć do Tutenchamona. Gdy się przyjrzymy, dostrzec można dziurki w uszach na masce. W tamtych czasach z oficjalnych źródeł tylko kobiety nosiły ozdoby w uszach. Albo Tutenchamon była kobieta, albo to ciało podrzucono. Historia Egiptu jest mroczna i zakłamana.

szatan
Gość
szatan

no załadny to ten chłopina nie był

głupcy:)
Gość
głupcy:)

Najpiękniejsze kobiety Egiptu rodzą piękne dzieci, Dynastia tych władców wyglądała tak jak na tych maskach i posągach.

Piotr
Gość
Piotr

Skoro miał szpotawą lewą nogę, to laskę powinien mieć też w lewej ręce…

Nie ma więcej wpisów