captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

 Witamina K do zastrzyków. Fot. LHcheM

Witamina K do zastrzyków. Fot. LHcheM

Jak pewnie już zauważyliście często walczymy z anty- i pseudonaukowymi teoriami. Czasami są one tylko śmieszne (jak „nielądowanie” na Księżycu w 1969 roku), czasem dziwaczne (jak chemtrails) ale bywają niebezpieczne (jak ruch antyszczepionkowy lub nadmiar wiary w skuteczność homeopatii). Jednak rzadko zdarza się, by efekty którejś z tych teorii dawały skutki niemal natychmiastowe i potencjalnie tragiczne.

Tak niestety dzieje się w przypadku mody, która rozpowszechnia się w USA i zaczyna nieśmiało trafiać do Polski. Chodzi o niepodawanie noworodkom zastrzyku z witaminy K. Ale po co dziecku zaraz po urodzeniu witamina K?

Odgrywa ona bardzo ważną rolę w procesach syntezy białek, w tym czynników krzepnięcia krwi. Problem w tym, że witamina K słabo przenika przez łożysko, a noworodek nie ma jeszcze rozwiniętej flory jelitowej, która u dorosłych wytwarza tę witaminę. W efekcie u noworodków pojawiać się mogą krwawienia związane z niedoborem witaminy K (ang. vitamin K deficiency bleeding – VKDB), które dawniej nazywano chorobą krwotoczną noworodka.

U dzieci w 3-5 dobie życia objawia się ona krwawieniem z przewodu pokarmowego, pępka, błon śluzowych i skóry. Znacznie niebezpieczniejszą postać przybiera później, od 2 do 12 tygodnia życia, gdy pojawiają się krwawienia w mózgu.

Właśnie tym problemom zapobiega podanie od 1 mg witaminy K domięśniowo zaraz po urodzeniu. Od 2017 roku zrezygnowano z zalecenia późniejszego podawania tej substancji doustnie do końca 3 miesiąca. Choć kobiece mleko zawiera cztery razy mniej witaminy K, niż wynosi dobowe zapotrzebowanie dziecka, to obecnie uznaje się, że podanie domięśniowo witaminy K po urodzeniu jest wystarczające.

[powyższy akapit zaktualizowaliśmy w 2017 roku]

I tu właśnie pojawia się problem. Strach i niechęć przed podaniem dziecku zastrzyku z witaminą K dotyczy szczególnie tych rodziców, którym zależy na tzw. naturalnym rodzicielstwie. To często ta sama grupa, która jest absolutnie przeciwna cesarskiemu cięciu, szczepieniom i karmieniu innemu, niż naturalne. Tymczasem właśnie dzieci po trudnych porodach, niezaszczepione i karmione wyłącznie naturalnie znajduję w grupie ryzyka i wymagają podania witaminy K.

Według danych amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom zależnie od typu szpitala podania witaminy K odmawia od 3 do 28 procent rodziców. Efekty są już niestety widoczne – rośnie liczna małych dzieci, u których diagnozowane są wylewy wewnętrzne i udary mózgu.

Dlaczego rodzice nie chcą, bym ich dzieciom podawano witaminę K? Powodów jest kilka. Pierwszy to ogólna obawa przed zastrzykiem u niemowlęcia. Drugi skojarzenie ze szczepieniem. Trzeci przekonanie, że „natura wie lepiej”. I ostatni badania z 1992 roku, które pokazywały rzekomy związek podawania witaminy K z białaczką. Wyniki tych badań nie potwierdziły się i wnioski zostały obalone, ale mit jest nadal żywy. Niestety widać tu ten sam mechanizm, który pojawił się w przypadku szczepień i autyzmu: dążenie ludzi do zapamiętywania jednych i odrzucania innych informacji.

Można zadać sobie pytanie, jak to możliwe, że natura popełniła taki błąd i nie dostarcza dzieciom dość witaminy K. No cóż, wiele jest niedoskonałości ludzkiego ciała – wypadałoby zacząć od samego porodu, gdzie za dużą głowę przepychamy przez za małe drogi rodne. Oczywiście musi pojawić się argument „Ale przecież przez tysiące lat jakoś sobie radziliśmy bez tych zastrzyków z witaminy K”. Owszem. Ale warto pamiętać, że w na przykład w połowie XIX wieku w Polsce w ciągu 1. roku życia umierało 25% dzieci.

Nie wszystko, co naturalne jest dobre.

źródła:

http://www.neonatologia.edu.pl/

http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2014/07/29/vitamin_k_parents_refusing_injections_put_babies_at_risk.html

http://www.cdc.gov/ncbddd/vitamink/faqs.html

Czego u nas szukaliście?

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jupikajej
Jupikajej
7 lat temu

Nie wszystko co naturalne jest dobre? Czyli rozumiem, że wg. Ciebie śmierć jest „zła”. Natura (Wszechświat) zawsze wie lepiej niż mały ludzki móżdżek. Ludzie robią wszystko, by zabezpieczyć się przed żywiołami, żeby nad nimi zawładnąć i to się nawet udaje. Jednak naturalny system eliminacji musi działać. Dlaczego powstają śmiertelne wirusy, tsunami, trzęsienia ziemii i inne tego typu zjawiswka? Natura się nagina na różne sposoby, żeby ten system działał i był efektywny. Nie jest to trudne do zinterpretowania, że Natura żąda od ludzi dorośnięcia do życia w harmonii z Ziemią i z Kosmosem. Natura ma własny system samoregulacji, który przejawia się… Czytaj więcej »

koniii
koniii
Reply to  Jupikajej
7 lat temu

Takich debilizmów już dawno nie czytałem… Czyli według Ciebie jeśli natura zadecyduje, że zachorujesz na zakażenie bakteryjne nie należy podawać antybiotyków tylko położyć się i umierać? Powiedz ile razy w życiu podano Ci antybiotyk? Ile razy w życiu podano Ci leki? A witaminę K po porodzie? Zapytaj się mamy…Po co natura wyposażyła nas w rozum? Czy aby nie przetrwać? Żyj sobie człowieku w harmonii z bakteriami, wirusami, dzikimi zwierzętami z których cześć chętnie by Cię pożarła albo najlepiej połóż się i czekaj na śmierć… bo taki jest naturalny porządek. Albo jesteś człowieku pozbawiony instynktu samozachowawczego w który to właśnie natura… Czytaj więcej »

lol
lol
Reply to  koniii
7 lat temu

a od kiedy podają wit k noworodkom? od początku ludzkości?

koniii
koniii
Reply to  lol
7 lat temu

A od kiedy zaczęło przeżywać więcej noworodków? Od początku ludzkości czy od czasu kiedy zaczęto podawać witaminę K?

Joanna
Joanna
Reply to  koniii
5 lat temu

Podaj te dane, na podstawie, których twierdzisz, że witamina k zwiększyła poziom przeżywalności noworodków. Po kilku godzinach od podania tej cudownej witaminy jej poziom w organizmie noworodka przekroczony jest 20000 razy – spoko, prawda? – jakie mogą być skutki takiego przekroczenia normy sam sobie wyszukaj. Niech Ci nie wystarczy, że ktoś napisał, że tak jest dobrze – jeśli Ci wystarczy to nie świadczy za dobrze o Twoich zdolnościach kognitywnych. Sorry za ten gniew – ale nieświadomie pozwoliłam podać to gie swojemu dziecku i mocno na siebie wkurzona jestem. I na ludzi, którzy takie bzdury bezrefleksyjnie i bez dotarcia do danych… Czytaj więcej »

MarzenaS
MarzenaS
7 lat temu

dawniej umieralność wśród noworodków była znacznie większa, to była prawie norma, zapytajcie swoich babć i prababć. Dziś, ze względu na rozwój medycyny ta umieralność spadła i mało komu dziecko umiera w pierwszych dniach/ tygodniach czy latach życia. Jupikajej nie czytałam dawno takich głupot, oczywiście należy kierować się rozumiem i z rozsądkiem podchodzić do nowinek farmakologicznych bo jak wiadomo koncerny farmaceutyczne też muszą zarobić (i dlatego między innymi sami także wymyślają niektóre wirusy i choroby (a nie jak napisałeś „powstają – ktoś je tworzy!), rozsiewają je po świecie aby potem móc na nie leczyć i zgarniać kasę) ale nie jesteśmy lekarzami… Czytaj więcej »

gosc
gosc
7 lat temu

w nastepnych wyborach pis wygra jak nic…

grubaewa
grubaewa
7 lat temu

Rozumiem, że do niektórych osób ślepo zaopatrzonych w farmakologie te wyjaśnienia mogą zdać się logiczne, a na Boga!! Jak uzasadnić tezę że dzieci karmione naturalnie są w grupie ryzyka?? Co to za bzdury??!! Autor chyba ma wszystkich czytelników za debili!!

They watching US
They watching US
7 lat temu

Cóż za wierutne pierdolenie… . Skończcie szerzyć propagandę proszę. Będziemy patrzeć jak niedługo NWO strzeli Wam w „policzek”.

UsuniętyKomentarz
UsuniętyKomentarz
7 lat temu

Wróciłem tu by sprawdzić czy prowadzicie CENZURĘ i… OWSZEM. Kasujecie komentarze, które nie są Wam na rękę. Powodzenia. Rozpoczynamy wobec tego kampanię anty Krejzi Nauka…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  UsuniętyKomentarz
7 lat temu

Kasujemy komentarze chamskie, wulgarne, agresywne. Spróbuj wyrażać swoje opinie w kulturalny sposób i od razu będzie Ci łatwiej.
Możesz też przejrzeć pozostałe komentarze pod tekstem. Zauważysz, że ludzie wyrażają tu również opinie niezgodne z naszą. Ale robią to normalnie i grzecznie. Też spróbuj 🙂

Maja
Maja
7 lat temu

Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Jej niedobór, występujący szczególnie u noworodków i niemowląt do ukończenia 3-go miesiąca życia, może prowadzić do wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K, zwanego także chorobą krwotoczną noworodków. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Jednak ilość witaminy K zawarta w kobiecym może być niewystarczająca. Zalecane jest zatem, oprócz jednorazowej dawki podawanej w szpitalu, codzienne doustne podawanie niemowlętom karmionym piersią witaminy K w ilości 25 µg począwszey od 8 doby życia do ukończenia 3-go miesiąca życia. Dlatego codziennie podaję synkowi K-Vitum, witaminę K w kropelkach. Lekarz zalecił stosować… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
5 lat temu

Fizjologia jest do bani. Natura nie wie co robi. Naukowcy „wiedzą” jak ją naturę. Zmedykalizujmy życie od urodzenia do samej śmierci. Nie ruszajmy się z domu bez kroplówki i nieustannie aplikujmy sobie zalecone przez „lekarzy” (sorry – ale inaczej nie mogę w tym kontekście) medykamenty. Co za arogancja. Co za ignorancja. I ludzie się na tę pseudonaukę nabierają – niesamowite. Zdrowy rozsądek niewątpliwie udało się medykamentami wytępić – gratulacje.

Joanna
Joanna
Reply to  Joanna
5 lat temu

*Naukowcy „wiedzą” jak tę naturę poprawić.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Joanna
5 lat temu

Joanno, nie ma sprawy. Zdajmy się na naturę. Jak złamiesz nogę, to w naturalny sposób leż i czekaj aż się zrośnie. Jak dostaniesz zapalenia opon mózgowych, to jedz dużo czosnku. Jak trafi Ci się zapalenie wyrostka, zaczekaj aż samo minie. Gdy zrobi Ci się ropień szczęki, medytuj i czekaj aż przejdzie. Hmm. Czyżby w niektórych sytuacjach przydawała się pomoc „lekarzy”? Na jakiej podstawie określasz, w których przypadkach „lekarze” są potrzebni, a w których nie mają racji? Co jest pseudonauką, a co nie? Czy na podstawie swojego kierunkowego wykształcenia, głębokiej wiedzy z zakresu fizjologii, medycyny i biologii? Bo wiesz, Twój zdrowy… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
5 lat temu

Crazy Nauka – naprawdę powinniście postarać się bardziej – podanie witaminy K w takiej dawce (powodujące przedawkowanie witaminy 20000 razy) WSZYSTKIM dzieciom jest po prostu szaleństwem nie mającym żadnego naukowego uzasadnienia. Może jakieś linki do badań moglibyście podać. Czemu nie piszecie ani słowa o możliwych działaniach niepożądanych związanych z tą procedurą? Co stoi za taką niezwykle mało naukową postawą? A tu nieco inne spojrzenie na ten „błąd” natury: Dziecko przedostając się przez kanał rodny zostaje poddane tak silnym naciskom, że doprowadzają one do mikrourazów w mózgu i narządach wewnętrznych. Do szybkiego usunięcia tych uszkodzeń niezbędny jest jak najszybszy przepływ krwi… Czytaj więcej »

alicjaB
alicjaB
4 lat temu

Zalecenia odnośnie podania witaminy K zmieniły się w tym roku, obecnie dziecko otrzymuje ją tylko w szpitalu i nie ma konieczności dalszej suplementacji.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  alicjaB
4 lat temu

Racja, już poprawione. Dziękujemy.

LunaMendax
LunaMendax
4 lat temu

„Można zadać sobie pytanie, jak to możliwe, że natura popełniła taki błąd i nie dostarcza dzieciom dość witaminy K.”? Najprostsza odpowiedź – naturalna selekcja… Brzmi strasznie, ale to dotyczy wielu „niedoróbek” natury. Żal, że ludzie wychowani w w dostatku i dostępie do najnowszych osiągnięć medycyny, tak łatwo zapomnieli, że „natura jakoś sobie rodziła przez tysiąclecia” okupione było śmiercią i kalectwem. :/

Paulina Kostecka
Paulina Kostecka
Reply to  LunaMendax
4 lat temu

A dlaczego przyjęło się że kazdy nowonarodzony ma niedobory? Przecież to zależy od bardzo wielu czynników i takie założenie jest bezsensowne. W takim razie dlaczego nie są wykonywane badania a następnie Wit K podawana tylko dzieciom które rzeczywiście tego potrzebuja?
Dlaczego normy wzrosły aż 600x !?!?
Czy ktoś robił badania i udowodnił że taka giga dawka będzie lepsza dla takiego niedojrzalego organizmu?

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Paulina Kostecka
4 lat temu

Widzę, że jak się dba o to by zapobiegać poważnym chorobom za pomocą zabiegów bez jakiś poważnych i trwałych powikłań to źle. Natomiast jakby się zlewało temat to byłyby ryki, że można byłoby zapobiec. Nawet po poinformowaniu i podpisaniu oświadczenia w razie wystąpienia stanów przed którymi zabezpiecza profilaktyka, nie brakuje hipokrytów którzy i tak zawsze winę zwalaliby na personel medyczny. W ostatnio głośnej sprawie sąd zadbał o prawa dziecka, to nawet wtedy u rodziców wziął górę instynkt własności dziecka jak jakiejś lalki i zrobili co zrobili… Mimo wszystko miało / ma szanse, że nie stanie się ofiarą nieodpowiedzialnych rodziców. Co… Czytaj więcej »

Agata Figat
Agata Figat
4 lat temu

proszę o wyjaśnienie dlaczego dzieci nieszczepione są w „grupie ryzyka” – ryzyka czego? dlaczego one szczególnie wymagają podania wit K? proszę o źródła naukowe

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Agata Figat
4 lat temu

Ryzyka tego, co zostało powiedziane – krwawień domózgowych. Narażenie na infekcje przed którymi chronią szczepienia w takich okolicznościach podwyższa niebezpieczeństwo.

Agata Figat
Agata Figat
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

mogę prosić o źródła naukowe tej tezy?

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Agata Figat
4 lat temu

Wtórne VKDB (m.in. w zapaleniach wątroby i wyłącznie doustnej profilaktyki VKDB) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17786492 VKDB po odmowach profilaktyki https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24226627 W dużej części przypadków odmowa profilaktyki VKDB wiąże się z odmową innych zabiegów w tym szczepienia HepB https://www.researchgate.net/publication/312073671_Parental_Refusal_of_Vitamin_K_and_Neonatal_Preventive_Services_A_Need_for_Surveillance Bezpieczeństwo i efektywność domięśniowej i doustnej profilaktyki VKDB (odpowiedni schemat doustnej prawdopodobnie tak samo skuteczny i bezpieczny jak domięśniowej, przy czym wymaga dalszych badań – stąd preferuje się podaż domięśniową jako pewniejszą). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10433349 Doustna profilaktyka VKDB jest mniej skuteczna w zapobieganiu najgroźniejszego, późnego VKDB; szczególnie ważna jest domięśniowa w przypadku istnienia czynników ryzyka. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11220402 Jedno z badań ośrodkowych, gdzie potwierdzono związek niedoboru wit. K z… Czytaj więcej »

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Agata Figat
4 lat temu

Wtórne VKDB (m.in. w zapaleniach wątroby i wyłącznie doustnej profilaktyki VKDB) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17786492 VKDB po odmowach profilaktyki https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24226627 W dużej części przypadków odmowa profilaktyki VKDB wiąże się z odmową innych zabiegów w tym szczepienia HepB https://www.researchgate.net/publication/312073671_Parental_Refusal_of_Vitamin_K_and_Neonatal_Preventive_Services_A_Need_for_Surveillance Bezpieczeństwo i efektywność domięśniowej i doustnej profilaktyki VKDB (odpowiedni schemat doustnej prawdopodobnie tak samo skuteczny i bezpieczny jak domięśniowej, przy czym wymaga dalszych badań – stąd preferuje się podaż domięśniową jako pewniejszą). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10433349 Doustna profilaktyka VKDB jest mniej skuteczna w zapobieganiu najgroźniejszego, późnego VKDB; szczególnie ważna jest domięśniowa w przypadku istnienia czynników ryzyka. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11220402 Jedno z badań ośrodkowych, gdzie potwierdzono związek niedoboru wit. K z… Czytaj więcej »

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Agata Figat
4 lat temu

Powyżej wklejam już drugi raz. Nie wiem czy nie zniknie moja odpowiedź. Chyba niedorobiony automat przyczepia się do wstawienia kilku linków na post…

Albin Becherowski
Albin Becherowski
Reply to  Agata Figat
4 lat temu

odwróciłaś kolejność. wit K podaje się jako pierwszy lek w życiu noworodka,bez zwiazku z innymi procedurami medycznymi. wit K to lek niezależny d innych i bez związku z innymi. Nie dość dokładnie przeczytałaś artykuł i wit K to nie szczepionka tylko lek zapobiegający krwawieniom wewnątrz organizmu dziecka i z organizmu dziecka.

Agata Figat
Agata Figat
Reply to  Albin Becherowski
4 lat temu

proszę czytaj ze zrozumieniem, gdzie napisałam że wit K to szczepionka? wiem kiedy się ja podaję, to autor pisze ze potrzebują jej szczególnie dzieci nieszczepione co jest bez sensu

Falcon
Falcon
Reply to  Albin Becherowski
4 lat temu

Jaki ku*wa lek? To nie jest żaden lek. Wyście już od tych leków całkiem odpłynęli.
Dodatkowo to gówno nie jest dopuszczone do obrotu.
To nie są leki tylko jebane chemikalia z auschwitz.

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Falcon
4 lat temu

Ładnie proszę nie kłamać, nie wprowadzać innych w błąd i nie manipulować emocjami. KanaVit i Konakion są dopuszczone do obrotu na zasadzie importu docelowego z krajów UE gdzie są dopuszczone w trybie „normalnym”. Co to znaczy proszę bardziej kontaktować się z Ministerstwem Zdrowia aniżeli URPL. A najlepiej pójść sobie na studia farmaceutyczne i ładnie zamykać buzie w tematach o których nie ma się żadnego pojęcia prócz masowej plotkarni jaką jest Internet. Dawniej stosowany Vitacon został wycofany z zastosowań u niemowląt i wcześniaków zgodnie z przepisami UE, natomiast kompletnie wycofane zostały z obrotu tylko niektóre serie jakiś czas temu. Przy czym… Czytaj więcej »

Shrike Keats
Shrike Keats
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

Dlaczego KanaVit nie moge znaleźć w bazie , dla porówniania Vitacon jest …. https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/#results

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  Shrike Keats
4 lat temu
manner
manner
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

nieprawda – art 4 ust 8 prawa farmaceutycznego to nie jest żadne dopuszczenie do obrotu – to tylko zgoda czasowa – w przypadku kanavit na 30 dni (od 18.02.2016)

Minister właściwy do spraw zdrowia, a w odniesieniu do produktów leczniczych weterynaryjnych na wniosek ministra właściwego do spraw rolnictwa, może w przypadku klęski żywiołowej bądź też innego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo życia lub zdrowia zwierząt dopuścić do obrotu na czas określony produkty lecznicze nieposiadające pozwolenia.

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  manner
4 lat temu

Ale rak. Widzisz w przepisie prawnym, który dobrze zacytowałeś z pisma dopuszczenia do obrotu KanaVitu jest mowa o dopuszczeniu do obrotu na czas określony, a nie żadna zgoda czasowa nie mająca w tym punkcie żadnego znaczenia prawnego. Natomiast owe 30 dni w piśmie dotyczy realizacji importu. Gdyby podmiot, któremu wydano pozwolenie nie zrealizowałby do 30 dni importu musiałby wnioskować na nowo o pozwolenie. Nie oznacza to, że należy w 30 dni zużyć zaimportowane produkty lecznicze. Nie tak stanowi prawo. Dlatego ludzie potrzebują chodzić do prawników, bo mają problem ze zrozumieniem praktycznie wszystkiego. Na szczęście obowiązuje prawo, a nie interpretacja Kowalskiego.

manner
manner
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

ale srak chyba. cytowany przepis zawiera dokładnie taki zlepek wyrazów (nazywany czasem zdaniem): „dopuścić do obrotu na czas określony produkty lecznicze nieposiadające pozwolenia” – czy wystarczająco jasno widać „NA CZAS OKREŚLONY”? jeśli zatem te 30 dni to nie jest ten właśnie czas określenia pozwolenia — to taka zgoda jest w ogóle niezgodna z prawem. poza tym nie ma tam słowa o żadnym imporcie, a jedynie o czasie i ilości konkretnego produktu i dopuszczeniu do obrotu (ponieważ jak wiemy takiego dopuszczenia ów produkt nie ma). i na koniec – import docelowy to jest coś innego niż dopuszczenie na w/w zasadach leku… Czytaj więcej »

manner
manner
4 lat temu

a jak sprawa ulotki? rzeczywiście nie ma? a jesli jest – może jakiś link ktoś ma?

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  manner
4 lat temu

Zagraniczne. Polskie dostępne w szpitalach, gdzie stosowany jest preparat z importu docelowego. Ministerstwo na prośbę też z pewnością się podzieli. Skany dostępne w internecie tu i ówdzie – tu dla preparatu KanaVit dopuszczenie i tłumaczenie czeskiej ulotki:
https://www.facebook.com/ANTYukryteTerapie/posts/1950759768496976
https://www.facebook.com/ANTYukryteTerapie/posts/1950856808487272

manner
manner
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

eee bez jaj 😉 dopuszczenie na 30 dni w lutym 2016 na podstawie art. o klęsce żywiołowej i ulotka bez pierwszej strony…. bardzo wiarygodne. jeszcze na jakimś ziębowym anonimowym profilu. z kolei rejestr leków URPL nic nie wie o preparacie „kanavit”

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  manner
4 lat temu

Bez jaj to nie bardzo czyta się ze zrozumieniem dokumenty urzędowe, co nie? Jak pojmiesz do czego jest te 30 dni, to pogadamy. Proszę skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia, które wydało dopuszczenie do obrotu w trybie niewymagającym URPL. Poziom obrzydliwej manipulacji zwrotem: „na podstawie art. o klęsce żywiołowej” – najlepiej zweryfikuje pełny tekst art. 4 ust. 8 ustawy Prawo Farmaceutyczne: „Minister właściwy do spraw zdrowia, a w odniesieniu do produktów leczniczych weterynaryjnych na wniosek ministra właściwego do spraw rolnictwa, może w przypadku klęski żywiołowej bądź też innego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo życia lub zdrowia zwierząt dopuścić do obrotu… Czytaj więcej »

manner
manner
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

już pisałem ale widzę trzeba jeszcze raz – na podstawie art 4 ust 8 prawa farmaceutycznego można dopuścić NA CZAS OKREŚLONY lek który nie ma dopuszczenia do obrotu. i może doczytaj na jakich zasadach jest prowadzony import docelowy – jakie są wymagania itp. to całkiem inna procedura. fajnie że masz doświadczenia, i znasz numerki, rozumiem że od rodziców w szpitalu też wymagasz ich znajomości?

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
Reply to  manner
4 lat temu

Prawo jazdy na czas określony zgodnie z Twoją logiką nie jest prawem jazdy. Ja z kolei nie mam zamiaru marnować czasu na jakiegoś bezproduktywnego ping-ponga. Znaczenie ma prawo rozumiane przez sądy, a nie przypadkowych gości z internetu. W przypadku tego preparatu jest konieczny import. Inaczej nie miałby jak się znaleźć w obrocie polskim.

manner
manner
Reply to  Nufuwyr Dragon
4 lat temu

prawo jazdy na czas określony posiada wydrukowaną DATĘ do kiedy jest ważne. ja nie mam problemów z logiką, ani z czytaniem przepisów prawa. Ty również jesteś przypadkowym gościem z internetu. import a import docelowy to dwie różne rzeczy.

Nufuwyr Dragon
Nufuwyr Dragon
4 lat temu

1. Wczesne VKDB zależnie od ciężkości przebiegu i podjęcia interwencji medycznej może być odwracalne bez większych komplikacji bądź nawet śmiertelne. W przypadku braku profilaktyki szpitalnej problem dotyczy od 0,25% do 1,7% noworodków ogólnie. Zarówno doustna profilaktyka jak i domięśniowa są skuteczne w tym typie VKDB. Ryzyko jest zwiększone w przypadku wcześniactwa, chorób wątroby, dróg żółciowych, przewodu pokarmowego bądź innych niemowlęcych, zaburzeń odżywiania, komplikacji porodowych, przyjmowania przez matkę leczenia przeciwkrzepliwego, przeciwpadaczkowego, antybiotykami. W przypadku czynników ryzyka profilaktyka domięśniowa jest pewniejsza. 2. Późne VKDB nawet przy podjęciu interwencji medycznej i uniknięciu śmierci ma sporą szansę pozostawić po sobie trwałe uszkodzenia neurologiczne, których… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: