captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rys. Marek Raczkowski

13 Rys. Marek Raczkowski

Efekty uboczne szczepień są rzadkie i mniej groźne niż choroby przed którymi chronią, a szczepionki nie wywołują autyzmu – to wyniki badań podsumowujących dotychczasowy stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepienia dzieci.

Przeczytajcie nasz apel: RODZICE, SZCZEPCIE DZIECI, BY NIE WRÓCIŁY GROŹNE EPIDEMIE

Wyjaśniamy też CZY NIEMOWLĘTA POWINNY DOSTAWAĆ SZCZEPIONKI SKOJARZONE?

 

1) Szczepienia ochronne nie wywołują autyzmu – dowodzi tego największa w dziejach metaanaliza, czyli przegląd wielu dobrze udokumentowanych badań na temat szczepień. Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z The University of Sydney.

Wyniki opublikowało szanowane pismo „Vaccine” (źródło).

szczepienia_zombizmMit o związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) powstał wskutek oszustwa, jakiego dopuścił się w 1998 roku brytyjski lekarz Andrew Wakefield w artykule opublikowanym na łamach pisma „Lancet”. W 2010 roku Wakefieldowi udowodniono, że fałszował dane, by dowieść związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko MMR – został usunięty z rejestru lekarzy, a „Lancet” wycofał jego artykuł. Śledztwo dowiodło, że Wakefield działał świadomie na korzyść producentów alternatywnych szczepionek – tutaj znajdziecie dwa raporty na ten temat.

Metaanaliza opublikowana w kwietniu 2014 roku w piśmie „Vaccine” skupia wyniki badań przeprowadzonych z udziałem 1,2 mln dzieci, w tym pięć badań z grupą kontrolną, w których brało udział 9920 dzieci (wyniki Wakefielda opierały się na badaniach z udziałem 12 dzieci). W analizowanych badaniach porównywano m.in. odsetek dzieci zaszczepionych, u których stwierdzono autyzm, oraz dzieci nieszczepionych z taką samą diagnozą.

Trzeba też pamiętać, że skojarzenie autyzmu ze szczepionkami wynika czasem z tego, że pierwsze objawy autyzmu diagnozowane są u dzieci w tym okresie, w którym podawane są obowiązkowe szczepienia. Jak to często bywa w nauce koincydencja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego.

Oto podstawowe wnioski płynące z omawianej metaanalizy:

Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy szczepieniami a występowaniem autyzmu ani ze spektrum autystycznym. Nie znaleziono również dowodów na to, że przypadki autyzmu mogą być powiązane ze szczepionką przeciwko MMR (odrze, śwince, różyczce).

Badania nie potwierdziły, że do autyzmu może prowadzić ekspozycja na związki rtęci (w tym tiomersal), używane jako substancje konserwujące w szczepionkach. Szczepionki zawierające tiomersal zostały wycofane w USA i Unii Europejskiej. Oto oświadczenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sprawie wpływu tiomersalu na zdrowie dzieci, obecności tej substancji w dostępnych w Polsce szczepionkach i ogólnie w sprawie roli szczepień.

 

2) Poważne skutki uboczne po szczepieniach są niezmiernie rzadkie – dowodzi tego przegląd systematyczny badań dotyczących bezpieczeństwa szczepień w Stanach Zjednoczonych. Wykonali go badacze pod kierunkiem Margaret Maglione z University of Southern California, a wyniki opublikowało w czerwcu 2014 roku szanowane pismo „Pediatrics” (źródło).

Przegląd systematyczny badań to podsumowanie wielu dobrze udokumentowanych badań na dany temat, wykonanych przez różne, niezwiązane ze sobą zespoły badawcze, co gwarantuje obiektywizm publikacji. Naukowcy przejrzeli 3000 badań, ale tylko 67 z nich spełniało wyśrubowane kryteria, tzn. było właściwie udokumentowanych i uwzględniało grupę kontrolną.

Przeciwnicy szczepień podnoszą problem skutków ubocznych obowiązkowych szczepień dzieci. Przegląd, o którym mowa, pokazuje, że poważne skutki uboczne szczepień (nie chodzi o trwającą kilka godzin gorączkę) są niezwykle rzadkie. Szczepionki nie wywołują też autyzmu, alergii pokarmowych i raka.

Naukowcy stwierdzili, że niektóre szczepionki wywołują efekty uboczne, a inne, jak szczepionka przeciwko zapaleniu wątroby typu B, nie wywołują ich wcale.

Fot. CDC

Fot. CDC

Oto najważniejsze wnioski z tych badań:

Szczepionka przeciwko Hib (czyli przeciw atakującej drogi oddechowe i opony mózgowo-rdzeniowe bakterii haemophilus influenzae typu B) może wywoływać miejscowe zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia. Nie znaleziono innych efektów ubocznych.

Badacze znaleźli umiarkowany związek pomiędzy szczepieniami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ospie wietrznej oraz MMR (czyli odrze, śwince i różyczce) a pojawieniem się skazy krwotocznej, czyli skłonności do krwawień w obrębie skóry.

Pojawiły się również dowody na to, że szczepionki przeciw rotawirusowi – RotaTeq i Rotarix – w rzadkich przypadkach (1,5 przypadka na 100 tys. dawek RotaTeq i 5 przypadków na 100 tys. dawek Rotarixu) mogą wywołać wgłobienie, czyli patologiczny stan, w którym część jelita cienkiego wsuwa się teleskopowo w inną część jelita.

Dane pokazały, że szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) oraz inaktywowana trójwalentna szczepionka przeciwko grypie (TIV) mogą w rzadkich przypadkach wywołać drgawki gorączkowe.

Naukowcy potwierdzili po raz kolejny, że szczepionka przeciw śwince, odrze i różyczce (MMR) nie wywołuje autyzmu.

Badania dowodzą, że szczepienie przeciw polio nie wiąże się ze zwiększoną podatnością na alergie pokarmowe.

Naukowcy stwierdzili też, że żadna ze szczepionek nie wywołuje białaczki ani nie prowadzi do śmierci osoby zaszczepionej.

– Stwierdziliśmy, że poważne efekty uboczne szczepień zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli już pojawiają się po szczepieniu działania niepożądane, to są one niekoniecznie ciężkie – powiedziała AFP Courtney Gidengil, współautorka badań pracująca w Harvard Medical School i Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. – Mamy więc silne dowody na to, że zalety szczepień znacznie przeważają nad niewielkim ryzykiem działań ubocznych.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Rodzice, szczepcie dzieci, by nie wróciły groźne epidemie

Fiolki z czarną ospą znaleziono w niestrzeżonym laboratorium

 

TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.

 

Polecamy ciekawy wpis na blogu “Pochode kofeiny” o niedawnej publikacji antyszczepionkowej we “Wprost”

 

 

 

Czego u nas szukaliście?

3 2 votes
Article Rating
72 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
9 lat temu

W ostatnich latach narosła wielka góra pseudonaukowych mitów poczynając od medycyny, a kończąc na kreacjonizmie(inteligentny projekt itp). Zastanawiam się, czy w ogóle da się z tego wyplątać. BBC zapowiedziało, że przestanie zapraszać ludzi szerzących antynaukowe brednie, ale to za mało. Po trochu za te sytuację odpowiadają wszystkie media na całym świecie i to one powinny się włączyć w tę akcję, by wyplenić tę zarazę. Zamiast powoływać się na wolność prasy, powinny powołać się na dobro publiczne.

Szymon Adamus
Szymon Adamus
Reply to  MrHybryda
9 lat temu

Problemem jest skrajna poprawność polityczna i równość wszelkich poglądów, nawet niepopartych żadnymi faktami. Każdy ma dzisiaj prawo mówić co chce, a spróbuj mu udowodnić, że się myli lub wytknąć brak naukowych podstaw, to nie dość, że się oburzy, to jeszcze znajdzie tysiąc osób na obronę własnych racji. Nawet jeśli będą wyssane z palca.

slwstr
slwstr
Reply to  Szymon Adamus
9 lat temu

Chyba nie rozumiesz czym jest poprawność polityczna, skoro mieszasz ją z kwestią proliferacji pseudonaukowego bełkotu.

Poprawność polityczna to po prostu normy społeczne, które sprawiają, że durni rasiści, seksiści czy homofobowie mają się nie obnosić publicznie ze swoimi uprzedzeniami i zachować je dla siebie. Nie ma to nic wspólnego z szczepionkami czy autyzmem, lub, prawdę mówiąc, naukowymi podstawami czegokolwiek.

pewienczłowiek
pewienczłowiek
Reply to  Szymon Adamus
9 lat temu

możesz wymyślić jakąkolwiek bzdurę ale nie musisz tego udowodnić, to ktoś kto chcę udowodnić że tak nie jest musi przedstawić dowody

Q
Q
9 lat temu

tylko jedno mnie kole w oczy… ustawcie w CSS, w sekcji komentarzy padding, chociaż na 5px 🙂 trochę brakuje marginesów.

elf
elf
8 lat temu

człowiekowi pozostaje ufać jak baran albo jednej stronie albo drugiej stronie na temat szczepień.
ja osobiście powyższemu artykułowi nie ufam, czuję się jakby usilnie próbowano mi to indukować.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  elf
8 lat temu

Indukować? Po prostu poczytaj badania na ten temat. Nie musisz ufać. Bedziesz wiedział.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Udowodnij, że nie są prawidłowo przeprowadzone – mowa o badaniach, które przeszły przez sito recenzji. Wakefieldowi udowodniono oszustwo, dlatego można mówić, że jest oszustem, jego pracę wycofano z Lanceta. Jeśli ty masz analogiczne dowody na badania, których wyniki świadczą na rzecz szczepionek – to proszę, podziel się nimi.
Na chwilę obecną nie ma ŻADNEGO dowodu jakoby szczepionki powodowały autyzm. Jeśli takowego dostarczysz i będziesz w stanie obronić swoją tezę w recenzowanej pracy naukowej – zmienisz naukę. Czekamy…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
8 lat temu

Ot zgrabnie zmanipulowany serwis. Jak się poklika w te badania naukowe, to w większości przypadków wcale nie mówią o tym, co sugeruje autor tego “bloga”. Powołuje się też na badania, które zostały zakwestionowane lub tezy w nich zawarte obalone.
I tak praktycznie wszędzie. Czyli jak zwykle…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Skasuję? A po co? Chcesz być męczennikiem? To nie tu.
Rzut oka na serwis. Dlaczego na temat zakaźności gruźlicy wypowiada się gastrolog?!
A, no tak. Bo odpowiednio dobrana wypowiedź służy do poparcia niebezpiecznych i debilnych tez.
Czyli jak zwykle na tym pseudoblożku.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Wiesz, mam już dość dużo doświadczenia w tak zwanych “dyskusjach” z fanami epidemii. I dlatego nie chce mi się wszczynać kolejnej. Wszystkie przebiegają tak samo – wybieranie pojedynczych badań, które albo zaprzeczają wynikom wielu innych albo używane są do wyciągania fałszywych wniosków. Tak jak w Twoim poprzednim komentarzu. Jak rozumiem próbujesz udowodnić, że choroby przebiegające w wieku dziecięcym z gorączką właściwie są korzystne dla późniejszego zdrowia. Kłopot w tym, że szkodzą dzieciom. Szkodzą, bo mogą zabijać, wywołują powikłania, nadkażenia itd. I tak będzie zawsze – nie łudzę się, że Cię przekonam. Nie posługujesz się nauką – to wiara, światopogląd. Cytowanie… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Czytałem. Zgrabna manipulacja. Zawsze mnie zastanawia czy ludzie tacy jak Ty naprawdę w to wierzą. A jeśli tak, to jak można siebie samego tak oszukiwać.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Dlatego właśnie blogi antyszczepionkowców powinny być zwalczane prawnie jako zamach na zdrowie publiczne. Skoro nie wolno rozpylać wąglika ani nawoływać do jego rozpylenia, to tak samo karalne powinno być rozpowszechnianie bredni na temat rzekomej szkodliwości szczepionek, które chronią przed wieloma chorobami, czy nawoływanie do nieszczepienia i ułatwianie unikania szczepień. A odnośnie obowiązku szczepień, to w krajach zachodnich go nie było, bo społęczeństwa były zdyscyplinowane – lekarz czy urzędnik powiedział żeby szczepić, to szczepili nawet bez przymusu. Teraz, gdy brednie proepidemików szerzą się w internecie, państwa muszą im przeciwdziałać. W coraz większej liczbie krajów wprowadzają obowiązek szczepień, ostatnio we Francji i… Czytaj więcej »

NGN
NGN
8 lat temu

Może szczepionki mogą czasem mieć skutki uboczne, skoro:

http://www.rp.pl/artykul/1199915.html

? Proszę o odniesienie się do tego artykułu.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  NGN
8 lat temu

Szczepionki w Meksyku były skażone bakteriami. Tragiczne wydarzenie, ale nie ma nic wspólnego z działaniem szczepionek.
Oczywiście szczepionki mogą mieć efekty uboczne. Jak każda prawdziwa procedura medyczna. Ale każda uczciwa kalkulacja pokazuje, że zaprzestanie szczepień ma znacznie poważniejsze skutki.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
8 lat temu

Reklamy wstawia Google, nie my. Za każdym razem inną. Ja widzę tam akurat reklamę perfum.
Oraz Caps Lock Ci się wcisnął.

ag
ag
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Nie wcisnął się, fragment został skopiowany i wklejony. A tak przy okazji mógłbyś/mogłabyś dać jakiegoś linka do tych badań? Byłabym wdzięczna. Pozdrawiam.

ag
ag
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

W takim układzie przepraszam za niesłuszne oskarżenie 🙂

Crazy Nauka
Crazy Nauka
8 lat temu

Dodam, że teorią spiskową można wytłumaczyć dowolną bzdurę, jaką się wymyśli.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Pełna zgoda. Twierdzenie, że jeśli moja teza jest obalona badaniami naukowymi, to badania muszą być spreparowane dowodzi nie tylko braku argumentów ale też mylenia wiedzy ze światopoglądem.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Nie śpieszy mi się z odpowiadaniem na stek bzdur. Ale cierpliwości, doczekasz się 🙂

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

“Z nią powalcz, proszę, ale własnymi przemyśleniami, a nie cudzymi rewelacjami zaczerpniętymi z sieci.” – nauka nie opiera się na “własnych przemyśleniach”, tylko na prowadzeniu badań i poddawaniu ich KRYTYCE, w szczególności tej mającej postać recenzji w recenzowanych periodykach naukowych. Zamieszczenie linku do artykułu naukowego napisanego przez eksperta lub ekspertów i recenzowanego w renomowanym periodyku jest znacznie lepszym argumentem, niż “własne przemyślenia” laika, który – nawet jeśli nie ma złej woli – to po prostu nie zna się na temacie, a w dodatku ulega kłamstwom antyszczepionkowych oszołomów. I jeszcze jedno – sama logika, nawet poprawnie stosowana, NIE WYSTARCZY. Potrzebna jest znajomość… Czytaj więcej »

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Aha, czyli tak:
– nie byłoby w ogóle badań przeciwko rzekomej szkodliwości szczepień – “szczepionki szkodzą! nikt nie udowodnił, ze nie szkodzą”
– są setki badań świadczących przeciwko rzekomej szkodliwości szczepień – “szczepionki szkodzą, a badania są nieprawdziwe”
😀

Krótko mówiąc: wg Ciebie najlepszym dowodem na “szkodliwość szczepień” jest brak takowego dowodu, co z kolei dowodzi istnienia wszechświatowej ZMOWY? 😛 😀 Na to żadna szczepionka nie pomoże, są natomiast inne lekarstwa, które mogą ci ulżyć w cierpieniu, a które może przypisać wyłącznie lekarz-specjalista… Bynajmniej nie epidemiolog.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

“7) W odróżnieniu od badań przemawiających za szczepionkami, badań przeciw nim brakuje.” – badań nie prowadzi się “za czymś” lub “przeciw czemuś” tylko w celu stwierdzenia FAKTÓW. Rozumiem, że tacy jak ty uważają, że jeśli fakty są przeciw nim, to tym gorzej dla faktów… Na szczęście nauka opiera się na innych zasadach. “Po części ze względu na to, że są bardzo kosztowne i brakuje niezależnych podmiotów, które by było na nie stać (p. 1)). ” – a kto wam broni zrzucić się aby sfinansować takie badania? Niektórzy już próbowali, jak pewna grupa antyszczepionkowców, która wykorzystała małpy w swoim badaniu, mającym… Czytaj więcej »

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Was nie trzeba “wrzucać”, wy JESTEŚCIE oszołomami i w dodatku rozpowszechniacie i powielacie KŁAMSTWA. Nauka mówi zupełnie co innego niż ty i tobie podobni, więc nie podpieraj się jej autorytetem dla rozpowszechniania swoich lub cudzych KŁAMSTW – większość z was jest ogłupiona przez takich oszustów jak dr Andrew Wakefield, którego praca została wycofana z Lanceta za OSZUSTWO (ang. fraud) i bezmyślnie powtarza ich kłamstwa. “Jeżeli będziecie kasować tego rodzaju wpisy to po prostu uznam że kłamaliście i uznam ten portal za propagandowy.” – ojej, wszyscy płaczemy z żalu, że portal Crazy Nauka ci się nie podoba. Jak tak dalej pójdzie,… Czytaj więcej »

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

” Argument”teorii spiskowej” dowodzi braku argumentów.” – wręcz przeciwnie, taki argument stanowi doskonałe podsumowanie pseudonaukowych bredni, których autorzy podważają większość badań naukowych, a jednocześnie nie są w stanie przedstawić żadnego przekonującego dowodu na swoje tezy – zamiast tego będą twierdzić, że nie mogą zgromadzić dowodu, bo istnieje przeciw nim zmowa, spisek, konspiracja, oszustwo itd. Naukowcy maja po swojej stronie setki badań i twarde dowody weryfikowane przez niezależne zespoły i przez recenzentów prac naukowych, wy macie trochę bredni z blogów i filmów typu “Vaxxed”, kręconych przez wierutnych oszustów pokroju Wakefielda. Określenie “teoria spiskowa” jest więc całkowicie uzasadnione, bo poza zarzutami o… Czytaj więcej »

ja
ja
8 lat temu

Jak te w tym artykule zawarte informacje na temat autyzmu pogodzic z wyrokiem sadu wloskiego: kobieta dostala racje i odszkodowanie w sprawie autyzmu dziecka po szczepionce ??? Nasuwa sie automatycznie wniosek, ze badania “udawadniajace”
brak zwiazku miedzy autyzmem a szczepionkami sa zfalszowane. A skutecznosc szczepionek, np. na ospe, jest tez watpliwa, ponad 90 % chorych na ospe w ostatnich
“epidemiach” z “ofiarami smiertelnymi” to szczepione osoby !

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  ja
8 lat temu

Warto sprawdzić, o co NAPRAWDĘ chodziło w tej sprawie. Polecam tę notkę:
http://blogdebart.pl/2015/06/03/nie-wloski-sad-nie-ujawnil-szczepionkowego-holokaustu-niemowlat/#

Śma
Śma
Reply to  ja
7 lat temu

Ja bym chciała jeszcze zaznaczyć, że to wynik tego, że ludzie przestali się szczepić!
Wirus atakuje ludzi nie szczepionych i może mutować, tworząc formy na które nie jesteśmy odporni.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Śma
5 lat temu

Dokładnie, dlatego trzeba rozszerzyć obowiązek szczepień, co już zrobiły Francja i Włochy. Kolejne kraje pójdą ich śladem.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  ja
5 lat temu

NIE DOSTAŁA!!! Sąd wyższej instancji (apelacyjny) uchylił wyrok 1. instancji , gdyż wyrok 1. instancji był oparty na NIEPRAWDZIWYCH informacjach na podstawie pracy naukowej dr Wakefielda – oszusta, która to praca została WYCOFANA (ang. retracted) z pisma Lancet za jawne OSZUSTWO (ang. FRAUD). Sąd apelacyjny uznał, iż sąd 1. instancji został wprowadzony w błąd oszukańczymi badaniami, więc wydał niesłuszną decyzję.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Northern Forest Mystery
5 lat temu

“In June 2012, a local court in Rimini, Italy, ruled that the MMR vaccination had caused autism in a 15-month-old boy. The court relied heavily on the discredited Lancet paper and largely ignored the scientific evidence presented to it. The decision was appealed.[107] On 13 February 2015, the decision was overturned by a Court of Appeals in Bologna.[108]” https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy#Italy W moim tłumaczeniu: “W czerwcu 2012, lokalny sąd w Rimini we Włoszech orzekł, że szczepienie MMR wywołało autyzm u 15-letniego chłopca. Sąd opierał się mocno na zdyskredytowanej pracy z Lanceta i w dużej mierze zignorował dowody naukowe, które mu przedstawiono. Od… Czytaj więcej »

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  ja
5 lat temu

I jeszcze jedno odnośnie rzekomego związku autyzmu ze szczepieniami: “Scientific studies have refuted a causal relationship between vaccinations and autism.[97][98][99]” – “Badania naukowe zaprzeczyły istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między szczepionkami a autyzmem” te źródła to: – Fombonne E, Zakarian R, Bennett A, Meng L, McLean-Heywood D. Pervasive developmental disorders in Montreal, Quebec, Canada: prevalence and links with immunizations. Pediatrics. 2006;118(1):e139–50. doi:10.1542/peds.2005-2993. PMID 16818529. – Gross L. A broken trust: lessons from the vaccine–autism wars. PLoS Biology. 2009;7(5):e1000114. doi:10.1371/journal.pbio.1000114. PMID 19478850. – Taylor LE, Swerdfeger AL, Eslick GD. Vaccines are not associated with autism: an evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies.… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
8 lat temu

Serio? 🙂

Adam
Adam
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

owszem : tu masz kongres USA, na którym zostało ujawnione fałszerstwo CDC jakoby Autyzm nie był wynikiem szczepionek: https://www.youtube.com/watch?v=qxr-cv-JuI8
To samo CDC, które kilkadziesiąt lat temu zapewniało swoimi “badaniami”, że palenie nie powoduje raka płuc. Oczywiscie możesz uważać, że robili to za darmo bo… lubią papierosy?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Adam
7 lat temu

Ciekawy film. A tu, dla odmiany, fakty: http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=98368

Adam
Adam
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Link do źródła mało wiarygodnego(w temacie bezpieczeństwa leków), nawet komentować nie można… artykuł napisany rok przed podanym przeze mnie filmem. Co tu dużo dodawać – nie ma sensu czytać.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

MP to źródło znacznie bardziej wiarygodne, niż zawierające kosmiczne bzdury blogi antyszczepionkowców i kłamliwe filmy w rodzaju “Vaxxed”, w którym znany i działający z niskich pobudek oszust Wakefield broni swoich bredni.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

Było znacznie więcej badań i ŻADNE z nich nie stwierdziło rzekomego związku autyzmu ze szczepieniami. Niektóre z nich, jak badanie w Japonii, były prowadzone na MILIONACH przypadków. Autyzm jako efekt szczepionek to taki sam mit, jak wpływ księżyca na płodność i parę innych. Polecam ten artykuł na wikipedii, jest doskonale uźródłowiony, można więc skonfrontować zawarte w nim informacje z cytowanymi źródłami. https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy A przy okazji, guru antyszczepionkowców i główny oszust – dr Wakefield, pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii – działał w dodatku w złej woli, gdyż sam pracował nad konkurencyjną wobec MMR szczepionką, co wykrył i… Czytaj więcej »

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

“Oczywiscie możesz uważać, że robili to za darmo bo… lubią papierosy?” – robili to, bo nie było przekonujących dowodów, tylko tyle i aż tyle. Później znaleziono dowody na szkodliwość palenia, więc zmienili zdanie – tak działa NAUKA.
Widzę, że lubisz teorie spiskowe? To kto w końcu założył Egipt, Reptilianie czy Zieloni? Bo to duża różnica… 😀

Crazy Nauka
Crazy Nauka
8 lat temu

Niestety wiele chorób, nawet leczonych, daje bardzo wysoką śmiertelność. Lepiej nie chorować niż leczyć.

Adam
Adam
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

Mówisz o rózyczce czy odrze? Klika dni w łóżku i po probemie, leczenie antybiotykami = powikłania.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

Po pierwsze, to antybiotyki stosuje się na choroby BAKTERYJNE, a NIE WIRUSOWE. Odra i różyczka to choroby WIRUSOWE. Po drugie, to nadużywanie antybiotyków jest poważnym problemem, powodującym powstawanie superbakterii odpornych na takowe. Niestety, wielu niedouczonych lekarzy przepisuje antybiotyki już na początku choroby, gdy jeszcze nie da się stwierdzić, czy jest powodowana przez wirusa, czy przez bakterię. Kiedyś zasadą było to, że z podaniem antybiotyki na choroby okołogrypowe i zaziębieniowe czekano kilka dni – jak nie udało się jej wyleczyć kuracją przeciwko wirusom, to dopiero wtedy podawano antybiotyk. W przeciwieństwie do antybiotyków, szczepionki “uczą” i pobudzają układ odpornościowy, dzięki czemu organizm… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
8 lat temu

Szkoda, że piszesz takie historie nie mając wiedzy. Poczytaj badania.

trackback
o Matko WaRiatko!Ach te straszne szczepienia... | o Matko WaRiatko!
8 lat temu

[…] Crazy nauka o szczepionkach […]

Crazy Nauka
Crazy Nauka
7 lat temu

Nie ma sensu powtarzać tego, co kto inny napisał, więc po prostu wkleję link, gdzie są wyjaśnienia.
http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=98368

Crazy Nauka
Crazy Nauka
7 lat temu

A ja polecam najpierw przeczytać o co naprawdę chodzi, a później pokrzykiwać bez sensu.
Dla ułatwienia: http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=98368

Adam
Adam
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Zgodzę się z pierwszym członem twojego nicka ;D – artykułem z 2014 roku chcesz załatwić sprawę z połowy 2015?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Adam
7 lat temu

Czytałeś? Czy tylko komentujesz?

Adam
Adam
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Co miałem tam wyczytać? – artykuł nie może odnosić się do danych, które zostały ujawnione w rok później. Nie pierwsze sfałszowane badanie – tyle że tutaj sfałszowane “na chama”. Dużo bardziej subtelnie zmanipulowane zostały badania statystyczne na dużych(nawet po kilkaset tysięcy) grupach dzieci. Otóż dzieci mające autyzm (posiadam takie po NOP) bardzo często nie są szczepione, zwłaszcza na MMR – potwierdza to również polski sanepid. Badania statystyczne na tysiącach i więcej dzieci, siłą rzeczy nie uwzględniają takich przypadków, i kwalifikują dziecko jako nieszczepione na MMR i z autyzmem. Stąd w wielu z tych badań dzieci szczepione miały nieznacznie mniejsze ryzyko… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Adam
7 lat temu

Nie masz dziecka z autyzmem po NOP, bo szczepienia nie wywołują autyzmu.
Nie wiem, po co się oszukujesz. To Twoja sprawa. Ale nie okłamuj innych, bo robisz im krzywdę.

Adam
Adam
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Z mojego punktu widzenia to ty się oszukujesz. Podałem ci przykład zafałszowania większości badań w tym temacie – czemu zamykasz oczy?
To co się stało mojemu dziecku działo się w mojej obecności bezpośrednio po szczepieniu, więc dlaczego mam winić krasnoludki? Szczepionki mogą uszkadzać układ nerwowy, zalecam lekturę ulotek i niepożądanych odczynów poszczepiennych (w niektórych ulotkach jest wymieniany autyzm!).

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

Twój punkt widzenia nikogo nie obchodzi, jeżeli rozpowszechniasz KŁAMLIWE TWIERDZENIA na temat rzekomego związku autyzmu ze szczepieniami, które nauka już dawno obaliła. Opowiadanie takich bzdur może zaszkodzić dzieciom, których rodzice odmówią ich szczepień (w niektórych krajach mogą zrobić to bez konsekwencji prawnych, bo niestety, ale szczepienia nie wszędzie są obowiązkowe, choć może niedługo się to zmieni w całej UE).
Nie chcesz być uważany za kłamcę – NIE POWTARZAJ KŁAMSTW. Wystarczy nie kłamać, naprawdę. Rozumiem, że mogłeś się dać nabrać antyszczepionkowcom, ale skoro otrzymałeś prawdziwą wiedzę na temat szczepień, to powinieneś przestać wierzyć w kłamstwa.
https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy

Adam
Adam
Reply to  Northern Forest Mystery
5 lat temu

Jeden – badania nad mmr nie załatwiają wszystkich szczepionek.
Dwa – wszystkie badania mmr na kohortach dzieci(setki tysięcy) są zafałszowane ze względu na koincydencję. Nie uwzględniano, iż dzieci autystyczne często nie są szczepione mmr właśnie że względu na autyzm.
Nie są to żadne kłamstwa antyszczepionkowcow tylko własne analizy badań naukowych.
Tym razem daruję ci oskarżenia.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

Z całym szacunkiem, ale Twoje własne analizy to Twoja własna sprawa. Nauka nie opiera się li tylko na “własnych analizach”, lecz na analizach poddanych krytyce środowiska naukowego i recenzji (ang. “peer review”) w periodykach naukowych. Jeśli jesteś w stanie przedstawić własne analizy, które przeszły peer review albo chociażby zostały złożone do recenzowanego periodyku naukowego – chętnie się z nimi zapoznam. Jeśli nie – szkoda mi czasu. Nauka mówi co innego, niż Ty. Konsensus naukowy jest taki, że NIE MA ŻADNYCH DOWODÓW NA ZWIĄZEK SZCZEPIONEK Z AUTYZMEM, koniec, kropka. Nie dotyczy to wyłącznie szczepionek MMR, lecz wszystkich szczepionek, które zawierały lub… Czytaj więcej »

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

“Z mojego punktu widzenia to ty się oszukujesz. Podałem ci przykład
zafałszowania większości badań w tym temacie – czemu zamykasz oczy?” – po prostu jesteś bardzo mało wiarygodny w porównaniu z setkami badaczy, którzy poddają wyniki swoich badań recenzji i którzy stwierdzają coś zupełnie przeciwnego, niż Ty. Oni mają do dyspozycji cały aparat i cały autorytet nauki,dziesiątki konkurencyjnych zespołów weryfikujących ich tezy, badania i wnioski, a Tty – wyłącznie Twoje opinie. Masz do nich prawo, nawet jeśli są błędne – ale ich waga jako dowodu w sensie naukowym jest ŻADNA.

Pękłam ze śmiechu
Pękłam ze śmiechu
7 lat temu

“szanowane pismo „Vaccine”” czyli gazetka reklamowa przemysłu szczepionkarskiego.

XD
XD
7 lat temu

ZATRUCIE ALUMINIUM XDDDDDDDDD CO ZA TROLL XDDDDDDD

Adam
Adam
Reply to  XD
7 lat temu

Poczytaj o toksyczności takich metali jak rtęć, aluminium czy ołów i ich wpływie na układ nerwowy.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

Proszę poczytać o czymś takim jak “szkodliwe stężenie” i przestać powtarzać BREDNIE antyszczepionkowców. Znacznie więcej rtęci wchłoniesz jedząc ryby morskie czy owoce morza (skądinąd bardzo zdrowe!), niż szczepiąc się przez całe życie. W dodatku rtęć w formie związku zwanego tiomersalem nie ma szkodliwego wpływu na organizm, gdyż się nie odkłada – jest wydalana z organizmu, w przeciwieństwie do rtęci z ryb czy owoców morza. To są już szczegóły chemiczne, które każdy lekarz czy farmaceuta powinien ci wyjaśnić. Wreszcie, od pewnego czasu tiomersalu się nie stosuje, bo chociaż nie jest szkodliwy, to panika uczyniona wokół niego przez antyszczepionkowców powoduje tyle złego,… Czytaj więcej »

Adam
Adam
Reply to  Northern Forest Mystery
5 lat temu

Czytałem badania na ten temat, dozwolona dzienna dawka aluminium podana POZAJELITOWO to 5 mikrogram/kg/dzień (norma FDA) 2 miesieczne dziecko wg. kalendarza szczepień dostaje ok.1000 mikrogram podczas jednej wizyty.
Tekst o porównywaniu spożycia toksyny do jej wstrzyknięcia pokazuje Twoją ignorancję w tym temacie.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

No cóż, przyznaję, nie zgłębiłem tej kwestii, ale trochę poszukałem i znalazłem… I nie mam pojęcia skąd wziąłeś 1000 mikrogram – w poniższym wykazie największa pojedyncza dawka to 50 µg na dawkę, czyli 200 razy mniej. Nota bene, 1000 mikrogramów (µg) to 1 miligram (mg). Oto link i wyciągnięte spod niego informacje: https://pediatria.mp.pl/lista/69973,ktore-szczepionki-zawieraja-tiomersal Nazwa szczepionki Zawartość tiomersalu Uwagi szczepionka przeciw błonicy D 30 j.m./dawkę dla młodszych dzieci szczepionka przeciw błonicy d 5 j.m./dawkę dla starszych dzieci i dorosłych szczepionka tężcowo-błonicza adsorbowana Td 50 µg/dawkę szczepionka tężcowa adsorbowana TT 50 µg/dawkę szczepionka błoniczo-tężcowa adsorbowana DT 50 µg/dawkę dla młodszych dzieci szczepionka… Czytaj więcej »

Adam
Adam
Reply to  Northern Forest Mystery
5 lat temu

Przytoczyłem dane odnoszące się do glinu(aluminium) nie tiomersalu.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Adam
5 lat temu

g Faktycznie, przepraszam za pomyłkę. Tym niemniej, poszperałem sobie i oto, co znalazłem: “Aluminium – jaka dawka jest bezpieczna dla zdrowia? Zakłada się, że maksymalna dopuszczalna dawka glinu spożywana przez dorosłego człowieka wynosi 60 mg, natomiast średnia dawka glinu przyjmowana przez dorosłego człowieka z pożywieniem w ciągu dnia wynosi ok. 45 mg na dobę. Z kolei maksymalna dawka aluminium w szczepionce wynosi 1,25 mg. [1] Nietrudno obliczyć, że normy zawartości aluminium w szczepionkach są bardzo restrykcyjne i znacznie niższe od zakładanej przez WHO dawki: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa, że dopuszczalna dawka przyjmowanego doustnie aluminium wynosi 1 mg/kg masy ciała/dobę.… Czytaj więcej »

trackback
Badanie jakości źródeł | Postprawda Stop
6 lat temu

[…] osobisty stosunek do zagadnienia szczepień. Tymczasem z punktu widzenia nauki jest pewne, że szczepionki nie wywołują autyzmu, a z powodu ruchów antyszczepionkowych wracają groźne […]

lew
lew
6 lat temu

bzdry, bzdury, bzdury o dr Wakefieldzie. oglądajcie film wyszczepieni to zrozumiecie

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  lew
5 lat temu

Ten film (“Wyszczepieni” czyli “Vaxxed”) to takie same bzdury, w dodatku tworzone przez tego samego oszusta Wakefielda. Cóż, facet ma przerąbane w środowisku naukowym, bo został przyłapany na oszustwie i na działaniach nieetycznych. Stracił prawo wykonwania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, jego artykuł został wycofany z Lanceta za OSZUSTWO (to wielka hańba w środowisku medycznym, tak samo jak wielką nobilitacją jest przyjęcie pracy naukowej do Lanceta), jest powszechnie uważany za pseudonaukowego oszusta, który w dodatku działał z niskich pobudek finansowych (pracował nad konkurencyjną szczepionką i oczerniał MMR dokonując aktu nieuczciwej konkurencji), na czym przyłapał go i co opisał dziennikarz śledczy… Czytaj więcej »

Kalkulator997
Kalkulator997
6 lat temu

W samym artykule jest wskazanie, że z tymi powikłaniami poszczepiennymi po zastosowaniu szczepionek zawierających rtęć jest coś nie tak. Niby to nie wywołują autyzmu a jednak rząd amerykański zdecydował się wycofać wszystkie szczepionki zawierające rtęć. Czyżby jednak powodowały autyzm i inne choroby neurologiczne, czy autoimmunologiczne ? Autor tekstu sam sobie strzela w piętę 🙂

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
Reply to  Kalkulator997
5 lat temu

No właśnie NIE – tiomersal wycofano dlatego, że podniosła się panika… A poza tym stał się niepotrzebny, bo są obecnie lepsze środki konserwujące.

Northern Forest Mystery
Northern Forest Mystery
5 lat temu

“udowodniono ze szczepionka MMr w 3.5 procent dzieci moze wywolac autyzm” – to proszę PRZEDSTAWIĆ te dowody, bo jak na razie, to nauka mówi coś zupełnie innego. Polecam ten artykuł na wikipedii – bardzo dobrze uźródłowiony:
https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy

Siwy
Siwy
4 lat temu

W jakim celu wycofano tiomersal skoro nie jest szkodliwy? Słowo “wycofano” jest zresztą nadużyciem, gdyż szczepionka dtp firmy biomed zawiera tiomersal o czym można przeczytać w ulotce na stronie tejże firmy.

Zby
Zby
4 lat temu

W TVN w tym tygodniu, o tym mówili, że każdy wie, iż autyzmjest u szczepionych dzieci już w ogromnych procentach, ale przyczyną sa pestycydy na amerykańskich polach – naukowcy od lobby szczepionkowego to zbadało.

Nie ma więcej wpisów
%d