captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Rys. Marek Raczkowski

13 Rys. Marek Raczkowski

Efekty uboczne szczepień są rzadkie i mniej groźne niż choroby przed którymi chronią, a szczepionki nie wywołują autyzmu – to wyniki badań podsumowujących dotychczasowy stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepienia dzieci.

Przeczytajcie nasz apel: RODZICE, SZCZEPCIE DZIECI, BY NIE WRÓCIŁY GROŹNE EPIDEMIE

Wyjaśniamy też CZY NIEMOWLĘTA POWINNY DOSTAWAĆ SZCZEPIONKI SKOJARZONE?

 

1) Szczepienia ochronne nie wywołują autyzmu – dowodzi tego największa w dziejach metaanaliza, czyli przegląd wielu dobrze udokumentowanych badań na temat szczepień. Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z The University of Sydney.

Wyniki opublikowało szanowane pismo „Vaccine” (źródło).

szczepienia_zombizmMit o związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) powstał wskutek oszustwa, jakiego dopuścił się w 1998 roku brytyjski lekarz Andrew Wakefield w artykule opublikowanym na łamach pisma „Lancet”. W 2010 roku Wakefieldowi udowodniono, że fałszował dane, by dowieść związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko MMR – został usunięty z rejestru lekarzy, a „Lancet” wycofał jego artykuł. Śledztwo dowiodło, że Wakefield działał świadomie na korzyść producentów alternatywnych szczepionek – tutaj znajdziecie dwa raporty na ten temat.

Metaanaliza opublikowana w kwietniu 2014 roku w piśmie „Vaccine” skupia wyniki badań przeprowadzonych z udziałem 1,2 mln dzieci, w tym pięć badań z grupą kontrolną, w których brało udział 9920 dzieci (wyniki Wakefielda opierały się na badaniach z udziałem 12 dzieci). W analizowanych badaniach porównywano m.in. odsetek dzieci zaszczepionych, u których stwierdzono autyzm, oraz dzieci nieszczepionych z taką samą diagnozą.

Trzeba też pamiętać, że skojarzenie autyzmu ze szczepionkami wynika czasem z tego, że pierwsze objawy autyzmu diagnozowane są u dzieci w tym okresie, w którym podawane są obowiązkowe szczepienia. Jak to często bywa w nauce koincydencja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego.

Oto podstawowe wnioski płynące z omawianej metaanalizy:

Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy szczepieniami a występowaniem autyzmu ani ze spektrum autystycznym. Nie znaleziono również dowodów na to, że przypadki autyzmu mogą być powiązane ze szczepionką przeciwko MMR (odrze, śwince, różyczce).

Badania nie potwierdziły, że do autyzmu może prowadzić ekspozycja na związki rtęci (w tym tiomersal), używane jako substancje konserwujące w szczepionkach. Szczepionki zawierające tiomersal zostały wycofane w USA i Unii Europejskiej. Oto oświadczenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sprawie wpływu tiomersalu na zdrowie dzieci, obecności tej substancji w dostępnych w Polsce szczepionkach i ogólnie w sprawie roli szczepień.

 

2) Poważne skutki uboczne po szczepieniach są niezmiernie rzadkie – dowodzi tego przegląd systematyczny badań dotyczących bezpieczeństwa szczepień w Stanach Zjednoczonych. Wykonali go badacze pod kierunkiem Margaret Maglione z University of Southern California, a wyniki opublikowało w czerwcu 2014 roku szanowane pismo „Pediatrics” (źródło).

Przegląd systematyczny badań to podsumowanie wielu dobrze udokumentowanych badań na dany temat, wykonanych przez różne, niezwiązane ze sobą zespoły badawcze, co gwarantuje obiektywizm publikacji. Naukowcy przejrzeli 3000 badań, ale tylko 67 z nich spełniało wyśrubowane kryteria, tzn. było właściwie udokumentowanych i uwzględniało grupę kontrolną.

Przeciwnicy szczepień podnoszą problem skutków ubocznych obowiązkowych szczepień dzieci. Przegląd, o którym mowa, pokazuje, że poważne skutki uboczne szczepień (nie chodzi o trwającą kilka godzin gorączkę) są niezwykle rzadkie. Szczepionki nie wywołują też autyzmu, alergii pokarmowych i raka.

Naukowcy stwierdzili, że niektóre szczepionki wywołują efekty uboczne, a inne, jak szczepionka przeciwko zapaleniu wątroby typu B, nie wywołują ich wcale.

Fot. CDC

Fot. CDC

Oto najważniejsze wnioski z tych badań:

Szczepionka przeciwko Hib (czyli przeciw atakującej drogi oddechowe i opony mózgowo-rdzeniowe bakterii haemophilus influenzae typu B) może wywoływać miejscowe zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia. Nie znaleziono innych efektów ubocznych.

Badacze znaleźli umiarkowany związek pomiędzy szczepieniami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ospie wietrznej oraz MMR (czyli odrze, śwince i różyczce) a pojawieniem się skazy krwotocznej, czyli skłonności do krwawień w obrębie skóry.

Pojawiły się również dowody na to, że szczepionki przeciw rotawirusowi – RotaTeq i Rotarix – w rzadkich przypadkach (1,5 przypadka na 100 tys. dawek RotaTeq i 5 przypadków na 100 tys. dawek Rotarixu) mogą wywołać wgłobienie, czyli patologiczny stan, w którym część jelita cienkiego wsuwa się teleskopowo w inną część jelita.

Dane pokazały, że szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) oraz inaktywowana trójwalentna szczepionka przeciwko grypie (TIV) mogą w rzadkich przypadkach wywołać drgawki gorączkowe.

Naukowcy potwierdzili po raz kolejny, że szczepionka przeciw śwince, odrze i różyczce (MMR) nie wywołuje autyzmu.

Badania dowodzą, że szczepienie przeciw polio nie wiąże się ze zwiększoną podatnością na alergie pokarmowe.

Naukowcy stwierdzili też, że żadna ze szczepionek nie wywołuje białaczki ani nie prowadzi do śmierci osoby zaszczepionej.

– Stwierdziliśmy, że poważne efekty uboczne szczepień zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli już pojawiają się po szczepieniu działania niepożądane, to są one niekoniecznie ciężkie – powiedziała AFP Courtney Gidengil, współautorka badań pracująca w Harvard Medical School i Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. – Mamy więc silne dowody na to, że zalety szczepień znacznie przeważają nad niewielkim ryzykiem działań ubocznych.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Rodzice, szczepcie dzieci, by nie wróciły groźne epidemie

Fiolki z czarną ospą znaleziono w niestrzeżonym laboratorium

 

TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.

 

Polecamy ciekawy wpis na blogu “Pochode kofeiny” o niedawnej publikacji antyszczepionkowej we “Wprost”

 

 

 

Szczepionki nie wywołują autyzmu, rzadko powodują skutki uboczne
3.3 (65.93%) 27 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • MrHybryda

  W ostatnich latach narosła wielka góra pseudonaukowych mitów poczynając od medycyny, a kończąc na kreacjonizmie(inteligentny projekt itp). Zastanawiam się, czy w ogóle da się z tego wyplątać. BBC zapowiedziało, że przestanie zapraszać ludzi szerzących antynaukowe brednie, ale to za mało. Po trochu za te sytuację odpowiadają wszystkie media na całym świecie i to one powinny się włączyć w tę akcję, by wyplenić tę zarazę. Zamiast powoływać się na wolność prasy, powinny powołać się na dobro publiczne.

  • Problemem jest skrajna poprawność polityczna i równość wszelkich poglądów, nawet niepopartych żadnymi faktami. Każdy ma dzisiaj prawo mówić co chce, a spróbuj mu udowodnić, że się myli lub wytknąć brak naukowych podstaw, to nie dość, że się oburzy, to jeszcze znajdzie tysiąc osób na obronę własnych racji. Nawet jeśli będą wyssane z palca.

   • Chyba nie rozumiesz czym jest poprawność polityczna, skoro mieszasz ją z kwestią proliferacji pseudonaukowego bełkotu.

    Poprawność polityczna to po prostu normy społeczne, które sprawiają, że durni rasiści, seksiści czy homofobowie mają się nie obnosić publicznie ze swoimi uprzedzeniami i zachować je dla siebie. Nie ma to nic wspólnego z szczepionkami czy autyzmem, lub, prawdę mówiąc, naukowymi podstawami czegokolwiek.

   • pewienczłowiek

    możesz wymyślić jakąkolwiek bzdurę ale nie musisz tego udowodnić, to ktoś kto chcę udowodnić że tak nie jest musi przedstawić dowody

 • Gicu

  Totalna bzdura. Wszystkie szerokie badania naukowe, które muszą twierdzić tak a nie inaczej bo są kupione. No chyba nie chcielibyście aby wielkie firmy farmaceutyczne padły? Koniecznie się zaszczepcie… . Znowu kupiony nieprzemyślany bełkot.

 • Q

  tylko jedno mnie kole w oczy… ustawcie w CSS, w sekcji komentarzy padding, chociaż na 5px 🙂 trochę brakuje marginesów.

 • elf

  człowiekowi pozostaje ufać jak baran albo jednej stronie albo drugiej stronie na temat szczepień.
  ja osobiście powyższemu artykułowi nie ufam, czuję się jakby usilnie próbowano mi to indukować.

  • Indukować? Po prostu poczytaj badania na ten temat. Nie musisz ufać. Bedziesz wiedział.

   • tkm

    Udowodnij że te badania zostały prawidłowo przeprowadzone.Producenci mieli w tym interes aby uznano że te świństwa są nieszkodliwe.I ja nie życzę sobie aby we mnie te świństwa wpompowywano.za takie coś powinna być kara śmierci.

    • masta_of_dizasta

     Nie udowodni, bo nie może. Wszystkie dowody, jakie jest w stanie przedstawić są nieweryfikowalne.

 • MK

  Hmm “Szczepionki nie wywołują też autyzmu, alergii pokarmowych i raka.” a tutaj na podstawie badań naukowych wychodzi, że jest odwrotnie: http://szczepienie.blogspot.com/2015/04/szczepienie-alergie-czyli-czy-o.html?hc_location=ufi

  • Ot zgrabnie zmanipulowany serwis. Jak się poklika w te badania naukowe, to w większości przypadków wcale nie mówią o tym, co sugeruje autor tego “bloga”. Powołuje się też na badania, które zostały zakwestionowane lub tezy w nich zawarte obalone.
   I tak praktycznie wszędzie. Czyli jak zwykle…

   • Michał Ukryty

    Dziwne podejście, a np. o tym wpisie to samo powiesz? http://szczepienie.blogspot.com/p/gruzlica-szczepionka-bcg-10.html

    Czy po prostu skasujesz bo zawiera niewygodne info? Niewygodne dlatego bo po prostu jak zaczniesz weryfikować źródła raczej nie do podważenia.

    Wpis na temat chorób atopowych i nowotworów oczywiście że opiera się na przesłankach, badaniach na zwierzętach itd. Istnieje korelacja między przebywaniem gorączkowych infekcji chorób zakaźnych a nowotworami, to akurat fakt. Szczepienia eliminują często możliwość przybywania wielu gorączkowych chorób zakaźnych.

    Ekspozycje wobec gorączkowych chorób (zakaźnych) wieku dziecięcego związane z późniejszym mniejszym ryzykiem zachorowania na czerniaka, raka jajnika i wielu innych. Ogólnie rzecz biorąc, redukcja ryzyka wzrastała z częstością zakażeń, najlepiej gdy towarzyszyła im gorączka. Natomiast przewlekłe infekcje mogą to ryzyko zwiększać. (postrzegane są jako niepowodzenie odpowiedzi immunologicznej)
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16490323

    Wzrost zachorowań na raka w wyniku eliminowania gorączkowych chorób zakaźnych:
    http://www.wanttoknow.info/health/cancer_link_vaccination_fever_research.pdf

    z http://szczepienie.blogspot.com/p/hartowanie-higiena-ukad-odpornosciowy.html i http://szczepienie.blogspot.com/2015/04/szczepienie-alergie-czyli-czy-o.html

    • Skasuję? A po co? Chcesz być męczennikiem? To nie tu.
     Rzut oka na serwis. Dlaczego na temat zakaźności gruźlicy wypowiada się gastrolog?!
     A, no tak. Bo odpowiednio dobrana wypowiedź służy do poparcia niebezpiecznych i debilnych tez.
     Czyli jak zwykle na tym pseudoblożku.

     • Michał Ukryty

      Na kilkadziesiąt argumentów jeden się nie spodobał (nie dlatego, bo fałszywy ale autor zły) i to na jakiś poboczny temat, jeden z serii kilku i już wszystko to śmieć? interesująca logika…

      niebezpieczne i debilne tezy o tym że szczepienia bcg zbędne dla WSZYSTKICH w obecnej sytuacji epidemiologicznej haha dobre, to podaj mi sensowne argumenty, które wskazują że sa konieczne
      Powiedz też dlaczego w Niemczech przy gorszych wskaźnikach zrezygnowano z nich

      co do pseudoblożku to się zgodzę:) bo to nei blog, to tylko zbiorek argumentów, powiedz mi w jaki lepszy sposób (aby nie mieć zarzutu bloga) można je gdzieś gromadzić w necie to chętnie z rady skorzystam.

     • Wiesz, mam już dość dużo doświadczenia w tak zwanych “dyskusjach” z fanami epidemii. I dlatego nie chce mi się wszczynać kolejnej. Wszystkie przebiegają tak samo – wybieranie pojedynczych badań, które albo zaprzeczają wynikom wielu innych albo używane są do wyciągania fałszywych wniosków.
      Tak jak w Twoim poprzednim komentarzu. Jak rozumiem próbujesz udowodnić, że choroby przebiegające w wieku dziecięcym z gorączką właściwie są korzystne dla późniejszego zdrowia.
      Kłopot w tym, że szkodzą dzieciom. Szkodzą, bo mogą zabijać, wywołują powikłania, nadkażenia itd.
      I tak będzie zawsze – nie łudzę się, że Cię przekonam. Nie posługujesz się nauką – to wiara, światopogląd. Cytowanie badań służy Ci tylko udowodnieniu z góry założonej tezy.
      Niewątpliwie zmarnowałeś mnóstwo czasu i pracy spisując te śmiecie, które lądują na tamtej stronie. Twoja sprawa, Twój problem. Szkoda tylko, że innym tym robisz krzywdę.
      Więc nie linkuj już tam, proszę. Wiem, że to sposób na podbijanie sobie rankingu w Google.

     • Michał Ukryty

      Heh, nie uwierzysz ale też mam takie doświadczenia w dyskusjach.
      Nie twierdzę, że wszystkie choroby są korzystne. Lepiej nie skakać z tematu na temat. Masz mocne linki udowadniające jakąś tezę, dobre źródło informacji to zapodaj chętnie sie przyjrzę.

      haha dokładnie to samo mówię o proszczepionkowcach
      “Nie posługujesz się nauką – to wiara, światopogląd. Cytowanie badań służy Ci tylko udowodnieniu z góry założonej tezy. ”

      ja opieram się wyłącznie na naukowych przesłankach, nie interesuje mnie wiara, nie uważam, że wszystkie szczepienia to zło. Ja po prostu szukam odpowiedzi na to kiedy warto szczepić a kiedy nie, http://szczepienie.blogspot.com/p/czy-warto-sie-szczepic-kiedy-warto.html
      bo chyba nie powiesz że warto szczepić zawsze na wszystko?

      Gdzie nie linkuj? nie chce rankingu w google zebrałem bo zebrałem choć rzeczywiśćie tysiące wejść z googla jest ale nie starałem się o to jakoś specjalnie
      Przy okazji jak czytam znajdę pasujący argument to dopisuje, to chyba normalne że człowiek zbiera wiedza na temat jaki jest dla niego istotny.
      Pokaż mi te dobre źródła, które wyczerpują temat…

      Pozatym nawet nie czytałeś co ja tam wrzucam, wiekszosć to są fakty z którymi każdy specjalista musi się zgodzić.

     • Czytałem. Zgrabna manipulacja. Zawsze mnie zastanawia czy ludzie tacy jak Ty naprawdę w to wierzą. A jeśli tak, to jak można siebie samego tak oszukiwać.

     • Michał Ukryty

      W którym momencie manipulacja? pokaż te prawdziwe argumenty, zacznij od początku weź gruźlicę i przekonaj mnie do jej głębokiego sensu epidemiologicznego heh. Za przykładem Niemiec i innych krajów chyba sam widzisz, że temat przegrany (sens szczepień dla wszystkich, można co najwyżej spierać się o grupy ryzyka) i tak jest w bardzo wielu kwestiach.

     • tkm

      Wielu dyktatorów jest doświadczonych ale byli krytykowani często do śmierci więc”doświadczony” nie musi oznaczać”profesjonalny”.

     • Michał Ukryty

      Patrz jak to jest, Ty mówisz, że cała nauka stoi po “twojej” stronie ale nie potrafisz dać żadnego sensownego linku… ja niby wierzący oszołom a opieram się tylko na faktach, badaniach, opiniach ekspertów heh

 • NGN

  Może szczepionki mogą czasem mieć skutki uboczne, skoro:

  http://www.rp.pl/artykul/1199915.html

  ? Proszę o odniesienie się do tego artykułu.

 • Tak nawiasem

  TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.
  A u góry reklama szczepionki przeciwko rotawirusom. Genialnie.

  • Reklamy wstawia Google, nie my. Za każdym razem inną. Ja widzę tam akurat reklamę perfum.
   Oraz Caps Lock Ci się wcisnął.

   • ag

    Nie wcisnął się, fragment został skopiowany i wklejony. A tak przy okazji mógłbyś/mogłabyś dać jakiegoś linka do tych badań? Byłabym wdzięczna. Pozdrawiam.

   • ag

    W takim układzie przepraszam za niesłuszne oskarżenie 🙂

 • tkm

  TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM
  FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE
  SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY
  SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO
  BLOGA.”

  Jeżeli to prawda to znaczy że macie problem z rozumkiem.Zawsze należy zakładać że jest trujące zwłaszcza jak jest przymusowe.Do tego łamiecie podstawowe zasady.To producent musi udowodnić ze jest to nieszkodliwe a nie my że jest szkodliwe!Czy jesteście gotowi pod groźba kary śmierci zeznać że to prawda??Jak nie to nie wstawiajcie takich artykułów!!
  “Mamy więc silne dowody na to, że zalety szczepień znacznie przeważają nad niewielkim ryzykiem działań ubocznych.


  Dla koncernów farmaceutycznych.Ja mam inne metody na zapobieganie kurowanie z chorób zakaźnych.Jeżeli będziecie kasować tego rodzaju wpisy to po prostu uznam że kłamaliście i uznam ten portal za propagandowy.

  • tkm

   Dodam że odpowiednio spreparowanymi “badaniami” można “dowieść” że groźna trucizna jest nieszkodliwa.

   • Dodam, że teorią spiskową można wytłumaczyć dowolną bzdurę, jaką się wymyśli.

    • masta_of_dizasta

     Argument “teorii spiskowej” dowodzi braku argumentów. Takimi argumentami pseudodyskutanci usiłują wrzucić przeciwników do worka z oszołomami. Gdy im się to uda, dyskusja jest zakończona.

     Ale nie tutaj i nie teraz. Teraz masz przeciw swym tezom ludzi siedzących w temacie. Nie pogrążaj się.

     • Pełna zgoda. Twierdzenie, że jeśli moja teza jest obalona badaniami naukowymi, to badania muszą być spreparowane dowodzi nie tylko braku argumentów ale też mylenia wiedzy ze światopoglądem.

     • masta_of_dizasta

      W swojej uwadze odniosłem się do niestosowności argumentacji odsyłającej do teorii spiskowych. Na tamten moment to było tyle. Ale skoro chcesz mnie odeprzeć przez nawiązanie i podłączenie do innych postów z tej dyskusji, to powiem też coś więcej w tym temacie.

      1) Z pewnością istnieją setki badań, na które zwolennicy szczepień powołują się jak zahipnotyzowani, tylko mało kto ma możliwość weryfikacji ich poprawności. Badania szczepionek pod względem bezpieczeństwa są bardzo kosztowne i jedynie duzi gracze (np. korporacje farmaceutyczne) mogą sobie na nie pozwolić. Pomniejsze instytuty już nie. Jeśli więc badanie zostało przeprowadzone i udowodniło co miało udowodnić, to prawie nikt nie ma prawa krytykować. A konkretnie: prawo do tego odbiera mu wolny rynek.

      2) Szczepionki nie są lekarstwem. Lekarstwo to coś, co eliminuje czynnik chorobotwórczy. Szczepionki są tego przeciwieństwem, bo same są czynnikiem chorobotwórczym.

      3) Epidemie nie ustały (lub zostały ograniczone) dlatego, że ludzie się zaczęli szczepić, lecz dlatego, że powstały lekarstwa na dane choroby. Na przykład antybiotyki eliminujące bakterie. Choroby nadal istnieją, nawet na bieżąco mutują, ale ludzie potrafią się przed nimi bronić. By sobie uzmysłowić prawdziwość tego punktu, wróć do p. 2).

      4) Gdyby szczepionki miały eliminować choroby, dziś nie byłoby prawie żadnej. A zamiast tego co roku mamy kilka odmian grypy, która w najlepsze sobie mutuje. Koncerny zaś w odpowiedzi dostarczają coraz to nowych szczepionek.

      5) Z uwagi na 4) lepiej byłoby energię zużytą na tworzenie szczepionek i sczepienie ludzi wykorzystać do eliminacji czynników chorobotwórczych (w celu zapobiegania) i tworzenia wydajniejszych metod leczenia. Szczepionki w założeniach mają wzmacniać naturalną odporność organizmu, który samodzielnie ma niszczyć czynnik chorobotwórczy, ale ja tu mówię o usunięciu tego czynnika z powierzchni naszego globu całkowicie.

      6) Nie słychać nic o takich próbach eliminacji chorób, ale zastanówmy się czy przemysłowi farmaceutycznemu było by to na rękę? Prosta analogia: sprzęt używany przez konsumentów tez się psuje, ostatnio dużo częściej niż dziesiątki lat temu, bo producentom nie jest na rękę, by był wieczny. Uwaga: powołano się na “spisek żarówkowy”! Z pewnością pozostałe teorie spiskowe już czają się w następnym akapicie!!

      7) W odróżnieniu od badań przemawiających za szczepionkami, badań przeciw nim brakuje. Po części ze względu na to, że są bardzo kosztowne i brakuje niezależnych podmiotów, które by było na nie stać (p. 1)). Po części dlatego, że lekarze nie zgłaszają powikłań poszczepiennych, chociaż prawo ich do tego zobowiązuje, i temat jest bagatelizowany, a następnie zamiatany pod dywan. Nieliczne wyjątki spotykają się z represjami, ale tak, tak, wiem, teorie spiskowe…

      Powyższe punkty z pewnością da się zasypać tysiącami kontrargumentów z linkami do nieweryfikowalnych zagranicznych artykułów, ale wystarczy się nad nimi zastanowić i poszukać dziur w logice. A logika jest nieubłagana, w końcu jest fundamentem matematyki.

      Z nią powalcz, proszę, ale własnymi przemyśleniami, a nie cudzymi rewelacjami zaczerpniętymi z sieci.

     • masta_of_dizasta

      I co teraz? Na bzdurną odpowiedź poprzednio wystarczyła Ci godznia, ale jak trzeba pogłówkować, to już nawet i pół dnia będzie mało?

     • Nie śpieszy mi się z odpowiadaniem na stek bzdur. Ale cierpliwości, doczekasz się 🙂

     • masta_of_dizasta

      Uważasz, że wystarczy pobłażliwa emotka na końcu protekcjonalnego zdania, bez merytorycznego odniesienia się do treści pytania i to załatwia sprawę? Obawiam się, że internet jest na tyle potężnym medium, a kultura blogowania na tyle już dojrzała w sieci, że oprócz swych wyznawców gościsz na tej stronce także ludzi nie stroniących od samodzielnego myślenia. To właśnie dla nich głównie były moje przemyślenia i dla nich też są Twoje odpowiedzi. Nie dla bezmyślnych owiec.

 • tkm

  Zalety likwidacji szczepionek i wprowadzenie prostych substancji leczniczych na choroby zakaźne:
  Znacznie mniejsze koszty
  Mniej trupów z powodu komplikacji
  Brak nieprzyjemności szpilowania u pacjentów
  Te 2 początkowe są bardzo istotne.

  • Niestety wiele chorób, nawet leczonych, daje bardzo wysoką śmiertelność. Lepiej nie chorować niż leczyć.

   • Adam

    Mówisz o rózyczce czy odrze? Klika dni w łóżku i po probemie, leczenie antybiotykami = powikłania.

 • Karol

  Badania prowadzone pod publikę i zyski koncernów farmaceutycznych !

  • Serio? 🙂

   • Adam

    owszem : tu masz kongres USA, na którym zostało ujawnione fałszerstwo CDC jakoby Autyzm nie był wynikiem szczepionek: https://www.youtube.com/watch?v=qxr-cv-JuI8
    To samo CDC, które kilkadziesiąt lat temu zapewniało swoimi “badaniami”, że palenie nie powoduje raka płuc. Oczywiscie możesz uważać, że robili to za darmo bo… lubią papierosy?

 • ja

  Jak te w tym artykule zawarte informacje na temat autyzmu pogodzic z wyrokiem sadu wloskiego: kobieta dostala racje i odszkodowanie w sprawie autyzmu dziecka po szczepionce ??? Nasuwa sie automatycznie wniosek, ze badania “udawadniajace”
  brak zwiazku miedzy autyzmem a szczepionkami sa zfalszowane. A skutecznosc szczepionek, np. na ospe, jest tez watpliwa, ponad 90 % chorych na ospe w ostatnich
  “epidemiach” z “ofiarami smiertelnymi” to szczepione osoby !

 • Adam

  27.07.2015 Serator Posey ujawnił oszustwa w CDC dotyczące badań nad związkiem szczepień z autyzmem. Polecam zapoznać się i usunąć ten oczerniający artykuł! Szczepionki wg. tych materiałów wielokrotnie zwiększają ryzyko chorób spektrum autyzmu
  .

  • A ja polecam najpierw przeczytać o co naprawdę chodzi, a później pokrzykiwać bez sensu.
   Dla ułatwienia: http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=98368

   • Adam

    Zgodzę się z pierwszym członem twojego nicka ;D – artykułem z 2014 roku chcesz załatwić sprawę z połowy 2015?

    • Czytałeś? Czy tylko komentujesz?

     • Adam

      Co miałem tam wyczytać? – artykuł nie może odnosić się do danych, które zostały ujawnione w rok później.
      Nie pierwsze sfałszowane badanie – tyle że tutaj sfałszowane “na chama”. Dużo bardziej subtelnie zmanipulowane zostały badania statystyczne na dużych(nawet po kilkaset tysięcy) grupach dzieci.
      Otóż dzieci mające autyzm (posiadam takie po NOP) bardzo często nie są szczepione, zwłaszcza na MMR – potwierdza to również polski sanepid. Badania statystyczne na tysiącach i więcej dzieci, siłą rzeczy nie uwzględniają takich przypadków, i kwalifikują dziecko jako nieszczepione na MMR i z autyzmem. Stąd w wielu z tych badań dzieci szczepione miały nieznacznie mniejsze ryzyko autyzmu! 😀

     • Nie masz dziecka z autyzmem po NOP, bo szczepienia nie wywołują autyzmu.
      Nie wiem, po co się oszukujesz. To Twoja sprawa. Ale nie okłamuj innych, bo robisz im krzywdę.

     • Adam

      Z mojego punktu widzenia to ty się oszukujesz. Podałem ci przykład zafałszowania większości badań w tym temacie – czemu zamykasz oczy?
      To co się stało mojemu dziecku działo się w mojej obecności bezpośrednio po szczepieniu, więc dlaczego mam winić krasnoludki? Szczepionki mogą uszkadzać układ nerwowy, zalecam lekturę ulotek i niepożądanych odczynów poszczepiennych (w niektórych ulotkach jest wymieniany autyzm!).

 • Adam

  Na tym pierwszym obrazku powinno być “Co tam autyzm, trzeba zaszczepić to dziecko bo może przeleżeć 3 dni w łóżku przez odrę lub świnkę!”
  Tak się składa, że mam syna, u którego wystapił odczyn poszczepienny(zatrucie aluminium) i uszkodzenie mózgu, stwierdzono chorobę spektrum autyzmu. Wolałbym by co miesiąc przechodził jedną z chorób, na które był szczepiony, niż to co się z nim dzieje teraz!

  • masta_of_dizasta

   Widzisz teraz, CrazyNauka, autorze artykułu od siedmiu boleści? Z taką argumentacją zdruzgotanego rodzica sobie podyskutuj linkami do “sprawdzonych badań”. Obal takie relacje “teoriami spiskowymi”.

   Takich przypadków jest ostatnio niesamowicie dużo. Trzeba tylko zdjąć klapki z oczu, by zacząć je zauważać.

  • XD

   ZATRUCIE ALUMINIUM XDDDDDDDDD CO ZA TROLL XDDDDDDD

   • Adam

    Poczytaj o toksyczności takich metali jak rtęć, aluminium czy ołów i ich wpływie na układ nerwowy.

 • Mily

  Bzdury i tyle , udowodniono ze szczepionka MMr w 3.5 procent dzieci moze wywolac autyzm , mam chore dzieckom na autytzm i to po szczepieniu bardzo sie zmienil i zachorowal, mam jeszcz dwoch synow zaden nie bedzie szczepiony i sa zdrowi. Boja sie do tego przyznac ale taka jest prawda te szczepionki posiadaja rtec, myslisz jak przeciez doktor powiedzial ze nie ?????? hm bardzo proste … prosisz o sklad nie ma rteci , wiec jak moze zawierac rtec???? hm samemu mi dlugo to zajelo zanim sie dowiedzialem te szczepionki sa konserwowane pewnym srodkiem !!!!!! ktory jest na bazie rteci i to w duzym stezeniu i tu mamy rozwiazanie zagadki , proponuje zastanowcie sie zanim zaszczepicie dziecko na MMr pozdrawiam

  • Szkoda, że piszesz takie historie nie mając wiedzy. Poczytaj badania.

 • Pingback: o Matko WaRiatko!Ach te straszne szczepienia... | o Matko WaRiatko!()

 • Damian

  A jak ten artykuł ma się do: https://marucha.wordpress.com/2014/03/06/zwiazek-szczepien-z-autyzmem-udowodniony/ ?

  Szczególnie fragment:
  Badania nie potwierdziły, że do autyzmu może prowadzić ekspozycja na związki rtęci (w tym tiomersal), używane jako substancje konserwujące w szczepionkach.

 • Pękłam ze śmiechu

  “szanowane pismo „Vaccine”” czyli gazetka reklamowa przemysłu szczepionkarskiego.

 • Jola

  Spierdalajcie ze szczepionkami.

 • Pingback: Badanie jakości źródeł | Postprawda Stop()

 • lew

  bzdry, bzdury, bzdury o dr Wakefieldzie. oglądajcie film wyszczepieni to zrozumiecie

 • Kalkulator997

  W samym artykule jest wskazanie, że z tymi powikłaniami poszczepiennymi po zastosowaniu szczepionek zawierających rtęć jest coś nie tak. Niby to nie wywołują autyzmu a jednak rząd amerykański zdecydował się wycofać wszystkie szczepionki zawierające rtęć. Czyżby jednak powodowały autyzm i inne choroby neurologiczne, czy autoimmunologiczne ? Autor tekstu sam sobie strzela w piętę 🙂

Nie ma więcej wpisów