captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rys. Marek Raczkowski

13 Rys. Marek Raczkowski

Efekty uboczne szczepień są rzadkie i mniej groźne niż choroby przed którymi chronią, a szczepionki nie wywołują autyzmu – to wyniki badań podsumowujących dotychczasowy stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepienia dzieci.

Przeczytajcie nasz apel: RODZICE, SZCZEPCIE DZIECI, BY NIE WRÓCIŁY GROŹNE EPIDEMIE

Wyjaśniamy też CZY NIEMOWLĘTA POWINNY DOSTAWAĆ SZCZEPIONKI SKOJARZONE?

 

1) Szczepienia ochronne nie wywołują autyzmu – dowodzi tego największa w dziejach metaanaliza, czyli przegląd wielu dobrze udokumentowanych badań na temat szczepień. Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z The University of Sydney.

Wyniki opublikowało szanowane pismo „Vaccine” (źródło).

szczepienia_zombizmMit o związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) powstał wskutek oszustwa, jakiego dopuścił się w 1998 roku brytyjski lekarz Andrew Wakefield w artykule opublikowanym na łamach pisma „Lancet”. W 2010 roku Wakefieldowi udowodniono, że fałszował dane, by dowieść związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko MMR – został usunięty z rejestru lekarzy, a „Lancet” wycofał jego artykuł. Śledztwo dowiodło, że Wakefield działał świadomie na korzyść producentów alternatywnych szczepionek – tutaj znajdziecie dwa raporty na ten temat.

Metaanaliza opublikowana w kwietniu 2014 roku w piśmie „Vaccine” skupia wyniki badań przeprowadzonych z udziałem 1,2 mln dzieci, w tym pięć badań z grupą kontrolną, w których brało udział 9920 dzieci (wyniki Wakefielda opierały się na badaniach z udziałem 12 dzieci). W analizowanych badaniach porównywano m.in. odsetek dzieci zaszczepionych, u których stwierdzono autyzm, oraz dzieci nieszczepionych z taką samą diagnozą.

Trzeba też pamiętać, że skojarzenie autyzmu ze szczepionkami wynika czasem z tego, że pierwsze objawy autyzmu diagnozowane są u dzieci w tym okresie, w którym podawane są obowiązkowe szczepienia. Jak to często bywa w nauce koincydencja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego.

Oto podstawowe wnioski płynące z omawianej metaanalizy:

Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy szczepieniami a występowaniem autyzmu ani ze spektrum autystycznym. Nie znaleziono również dowodów na to, że przypadki autyzmu mogą być powiązane ze szczepionką przeciwko MMR (odrze, śwince, różyczce).

Badania nie potwierdziły, że do autyzmu może prowadzić ekspozycja na związki rtęci (w tym tiomersal), używane jako substancje konserwujące w szczepionkach. Szczepionki zawierające tiomersal zostały wycofane w USA i Unii Europejskiej. Oto oświadczenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sprawie wpływu tiomersalu na zdrowie dzieci, obecności tej substancji w dostępnych w Polsce szczepionkach i ogólnie w sprawie roli szczepień.

 

2) Poważne skutki uboczne po szczepieniach są niezmiernie rzadkie – dowodzi tego przegląd systematyczny badań dotyczących bezpieczeństwa szczepień w Stanach Zjednoczonych. Wykonali go badacze pod kierunkiem Margaret Maglione z University of Southern California, a wyniki opublikowało w czerwcu 2014 roku szanowane pismo „Pediatrics” (źródło).

Przegląd systematyczny badań to podsumowanie wielu dobrze udokumentowanych badań na dany temat, wykonanych przez różne, niezwiązane ze sobą zespoły badawcze, co gwarantuje obiektywizm publikacji. Naukowcy przejrzeli 3000 badań, ale tylko 67 z nich spełniało wyśrubowane kryteria, tzn. było właściwie udokumentowanych i uwzględniało grupę kontrolną.

Przeciwnicy szczepień podnoszą problem skutków ubocznych obowiązkowych szczepień dzieci. Przegląd, o którym mowa, pokazuje, że poważne skutki uboczne szczepień (nie chodzi o trwającą kilka godzin gorączkę) są niezwykle rzadkie. Szczepionki nie wywołują też autyzmu, alergii pokarmowych i raka.

Naukowcy stwierdzili, że niektóre szczepionki wywołują efekty uboczne, a inne, jak szczepionka przeciwko zapaleniu wątroby typu B, nie wywołują ich wcale.

Fot. CDC

Fot. CDC

Oto najważniejsze wnioski z tych badań:

Szczepionka przeciwko Hib (czyli przeciw atakującej drogi oddechowe i opony mózgowo-rdzeniowe bakterii haemophilus influenzae typu B) może wywoływać miejscowe zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia. Nie znaleziono innych efektów ubocznych.

Badacze znaleźli umiarkowany związek pomiędzy szczepieniami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ospie wietrznej oraz MMR (czyli odrze, śwince i różyczce) a pojawieniem się skazy krwotocznej, czyli skłonności do krwawień w obrębie skóry.

Pojawiły się również dowody na to, że szczepionki przeciw rotawirusowi – RotaTeq i Rotarix – w rzadkich przypadkach (1,5 przypadka na 100 tys. dawek RotaTeq i 5 przypadków na 100 tys. dawek Rotarixu) mogą wywołać wgłobienie, czyli patologiczny stan, w którym część jelita cienkiego wsuwa się teleskopowo w inną część jelita.

Dane pokazały, że szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) oraz inaktywowana trójwalentna szczepionka przeciwko grypie (TIV) mogą w rzadkich przypadkach wywołać drgawki gorączkowe.

Naukowcy potwierdzili po raz kolejny, że szczepionka przeciw śwince, odrze i różyczce (MMR) nie wywołuje autyzmu.

Badania dowodzą, że szczepienie przeciw polio nie wiąże się ze zwiększoną podatnością na alergie pokarmowe.

Naukowcy stwierdzili też, że żadna ze szczepionek nie wywołuje białaczki ani nie prowadzi do śmierci osoby zaszczepionej.

– Stwierdziliśmy, że poważne efekty uboczne szczepień zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli już pojawiają się po szczepieniu działania niepożądane, to są one niekoniecznie ciężkie – powiedziała AFP Courtney Gidengil, współautorka badań pracująca w Harvard Medical School i Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. – Mamy więc silne dowody na to, że zalety szczepień znacznie przeważają nad niewielkim ryzykiem działań ubocznych.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Rodzice, szczepcie dzieci, by nie wróciły groźne epidemie

Fiolki z czarną ospą znaleziono w niestrzeżonym laboratorium

 

TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.

 

Polecamy ciekawy wpis na blogu “Pochode kofeiny” o niedawnej publikacji antyszczepionkowej we “Wprost”

 

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów