captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Rys. Marek Raczkowski

13 Rys. Marek Raczkowski

Efekty uboczne szczepień są rzadkie i mniej groźne niż choroby przed którymi chronią, a szczepionki nie wywołują autyzmu – to wyniki badań podsumowujących dotychczasowy stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepienia dzieci.

Przeczytajcie nasz apel: RODZICE, SZCZEPCIE DZIECI, BY NIE WRÓCIŁY GROŹNE EPIDEMIE

Wyjaśniamy też CZY NIEMOWLĘTA POWINNY DOSTAWAĆ SZCZEPIONKI SKOJARZONE?

 

1) Szczepienia ochronne nie wywołują autyzmu – dowodzi tego największa w dziejach metaanaliza, czyli przegląd wielu dobrze udokumentowanych badań na temat szczepień. Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z The University of Sydney.

Wyniki opublikowało szanowane pismo „Vaccine” (źródło).

szczepienia_zombizmMit o związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) powstał wskutek oszustwa, jakiego dopuścił się w 1998 roku brytyjski lekarz Andrew Wakefield w artykule opublikowanym na łamach pisma „Lancet”. W 2010 roku Wakefieldowi udowodniono, że fałszował dane, by dowieść związku autyzmu ze szczepieniami przeciwko MMR – został usunięty z rejestru lekarzy, a „Lancet” wycofał jego artykuł. Śledztwo dowiodło, że Wakefield działał świadomie na korzyść producentów alternatywnych szczepionek – tutaj znajdziecie dwa raporty na ten temat.

Metaanaliza opublikowana w kwietniu 2014 roku w piśmie „Vaccine” skupia wyniki badań przeprowadzonych z udziałem 1,2 mln dzieci, w tym pięć badań z grupą kontrolną, w których brało udział 9920 dzieci (wyniki Wakefielda opierały się na badaniach z udziałem 12 dzieci). W analizowanych badaniach porównywano m.in. odsetek dzieci zaszczepionych, u których stwierdzono autyzm, oraz dzieci nieszczepionych z taką samą diagnozą.

Trzeba też pamiętać, że skojarzenie autyzmu ze szczepionkami wynika czasem z tego, że pierwsze objawy autyzmu diagnozowane są u dzieci w tym okresie, w którym podawane są obowiązkowe szczepienia. Jak to często bywa w nauce koincydencja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego.

Oto podstawowe wnioski płynące z omawianej metaanalizy:

Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy szczepieniami a występowaniem autyzmu ani ze spektrum autystycznym. Nie znaleziono również dowodów na to, że przypadki autyzmu mogą być powiązane ze szczepionką przeciwko MMR (odrze, śwince, różyczce).

Badania nie potwierdziły, że do autyzmu może prowadzić ekspozycja na związki rtęci (w tym tiomersal), używane jako substancje konserwujące w szczepionkach. Szczepionki zawierające tiomersal zostały wycofane w USA i Unii Europejskiej. Oto oświadczenie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w sprawie wpływu tiomersalu na zdrowie dzieci, obecności tej substancji w dostępnych w Polsce szczepionkach i ogólnie w sprawie roli szczepień.

 

2) Poważne skutki uboczne po szczepieniach są niezmiernie rzadkie – dowodzi tego przegląd systematyczny badań dotyczących bezpieczeństwa szczepień w Stanach Zjednoczonych. Wykonali go badacze pod kierunkiem Margaret Maglione z University of Southern California, a wyniki opublikowało w czerwcu 2014 roku szanowane pismo „Pediatrics” (źródło).

Przegląd systematyczny badań to podsumowanie wielu dobrze udokumentowanych badań na dany temat, wykonanych przez różne, niezwiązane ze sobą zespoły badawcze, co gwarantuje obiektywizm publikacji. Naukowcy przejrzeli 3000 badań, ale tylko 67 z nich spełniało wyśrubowane kryteria, tzn. było właściwie udokumentowanych i uwzględniało grupę kontrolną.

Przeciwnicy szczepień podnoszą problem skutków ubocznych obowiązkowych szczepień dzieci. Przegląd, o którym mowa, pokazuje, że poważne skutki uboczne szczepień (nie chodzi o trwającą kilka godzin gorączkę) są niezwykle rzadkie. Szczepionki nie wywołują też autyzmu, alergii pokarmowych i raka.

Naukowcy stwierdzili, że niektóre szczepionki wywołują efekty uboczne, a inne, jak szczepionka przeciwko zapaleniu wątroby typu B, nie wywołują ich wcale.

Fot. CDC

Fot. CDC

Oto najważniejsze wnioski z tych badań:

Szczepionka przeciwko Hib (czyli przeciw atakującej drogi oddechowe i opony mózgowo-rdzeniowe bakterii haemophilus influenzae typu B) może wywoływać miejscowe zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia. Nie znaleziono innych efektów ubocznych.

Badacze znaleźli umiarkowany związek pomiędzy szczepieniami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, ospie wietrznej oraz MMR (czyli odrze, śwince i różyczce) a pojawieniem się skazy krwotocznej, czyli skłonności do krwawień w obrębie skóry.

Pojawiły się również dowody na to, że szczepionki przeciw rotawirusowi – RotaTeq i Rotarix – w rzadkich przypadkach (1,5 przypadka na 100 tys. dawek RotaTeq i 5 przypadków na 100 tys. dawek Rotarixu) mogą wywołać wgłobienie, czyli patologiczny stan, w którym część jelita cienkiego wsuwa się teleskopowo w inną część jelita.

Dane pokazały, że szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce (MMR) oraz inaktywowana trójwalentna szczepionka przeciwko grypie (TIV) mogą w rzadkich przypadkach wywołać drgawki gorączkowe.

Naukowcy potwierdzili po raz kolejny, że szczepionka przeciw śwince, odrze i różyczce (MMR) nie wywołuje autyzmu.

Badania dowodzą, że szczepienie przeciw polio nie wiąże się ze zwiększoną podatnością na alergie pokarmowe.

Naukowcy stwierdzili też, że żadna ze szczepionek nie wywołuje białaczki ani nie prowadzi do śmierci osoby zaszczepionej.

– Stwierdziliśmy, że poważne efekty uboczne szczepień zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli już pojawiają się po szczepieniu działania niepożądane, to są one niekoniecznie ciężkie – powiedziała AFP Courtney Gidengil, współautorka badań pracująca w Harvard Medical School i Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. – Mamy więc silne dowody na to, że zalety szczepień znacznie przeważają nad niewielkim ryzykiem działań ubocznych.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Rodzice, szczepcie dzieci, by nie wróciły groźne epidemie

Fiolki z czarną ospą znaleziono w niestrzeżonym laboratorium

 

TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.

 

Polecamy ciekawy wpis na blogu “Pochode kofeiny” o niedawnej publikacji antyszczepionkowej we “Wprost”

 

 

 

Szczepionki nie wywołują autyzmu, rzadko powodują skutki uboczne
3.3 (66.43%) 28 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • MrHybryda

  W ostatnich latach narosła wielka góra pseudonaukowych mitów poczynając od medycyny, a kończąc na kreacjonizmie(inteligentny projekt itp). Zastanawiam się, czy w ogóle da się z tego wyplątać. BBC zapowiedziało, że przestanie zapraszać ludzi szerzących antynaukowe brednie, ale to za mało. Po trochu za te sytuację odpowiadają wszystkie media na całym świecie i to one powinny się włączyć w tę akcję, by wyplenić tę zarazę. Zamiast powoływać się na wolność prasy, powinny powołać się na dobro publiczne.

  • Problemem jest skrajna poprawność polityczna i równość wszelkich poglądów, nawet niepopartych żadnymi faktami. Każdy ma dzisiaj prawo mówić co chce, a spróbuj mu udowodnić, że się myli lub wytknąć brak naukowych podstaw, to nie dość, że się oburzy, to jeszcze znajdzie tysiąc osób na obronę własnych racji. Nawet jeśli będą wyssane z palca.

   • Chyba nie rozumiesz czym jest poprawność polityczna, skoro mieszasz ją z kwestią proliferacji pseudonaukowego bełkotu.

    Poprawność polityczna to po prostu normy społeczne, które sprawiają, że durni rasiści, seksiści czy homofobowie mają się nie obnosić publicznie ze swoimi uprzedzeniami i zachować je dla siebie. Nie ma to nic wspólnego z szczepionkami czy autyzmem, lub, prawdę mówiąc, naukowymi podstawami czegokolwiek.

   • pewienczłowiek

    możesz wymyślić jakąkolwiek bzdurę ale nie musisz tego udowodnić, to ktoś kto chcę udowodnić że tak nie jest musi przedstawić dowody

 • Gicu

  Totalna bzdura. Wszystkie szerokie badania naukowe, które muszą twierdzić tak a nie inaczej bo są kupione. No chyba nie chcielibyście aby wielkie firmy farmaceutyczne padły? Koniecznie się zaszczepcie… . Znowu kupiony nieprzemyślany bełkot.

 • Q

  tylko jedno mnie kole w oczy… ustawcie w CSS, w sekcji komentarzy padding, chociaż na 5px 🙂 trochę brakuje marginesów.

 • elf

  człowiekowi pozostaje ufać jak baran albo jednej stronie albo drugiej stronie na temat szczepień.
  ja osobiście powyższemu artykułowi nie ufam, czuję się jakby usilnie próbowano mi to indukować.

  • Indukować? Po prostu poczytaj badania na ten temat. Nie musisz ufać. Bedziesz wiedział.

   • tkm

    Udowodnij że te badania zostały prawidłowo przeprowadzone.Producenci mieli w tym interes aby uznano że te świństwa są nieszkodliwe.I ja nie życzę sobie aby we mnie te świństwa wpompowywano.za takie coś powinna być kara śmierci.

    • masta_of_dizasta

     Nie udowodni, bo nie może. Wszystkie dowody, jakie jest w stanie przedstawić są nieweryfikowalne.

    • Northern Forest Mystery

     Udowodnij, że nie są prawidłowo przeprowadzone – mowa o badaniach, które przeszły przez sito recenzji. Wakefieldowi udowodniono oszustwo, dlatego można mówić, że jest oszustem, jego pracę wycofano z Lanceta. Jeśli ty masz analogiczne dowody na badania, których wyniki świadczą na rzecz szczepionek – to proszę, podziel się nimi.
     Na chwilę obecną nie ma ŻADNEGO dowodu jakoby szczepionki powodowały autyzm. Jeśli takowego dostarczysz i będziesz w stanie obronić swoją tezę w recenzowanej pracy naukowej – zmienisz naukę. Czekamy…

 • MK

  Hmm “Szczepionki nie wywołują też autyzmu, alergii pokarmowych i raka.” a tutaj na podstawie badań naukowych wychodzi, że jest odwrotnie: http://szczepienie.blogspot.com/2015/04/szczepienie-alergie-czyli-czy-o.html?hc_location=ufi

  • Ot zgrabnie zmanipulowany serwis. Jak się poklika w te badania naukowe, to w większości przypadków wcale nie mówią o tym, co sugeruje autor tego “bloga”. Powołuje się też na badania, które zostały zakwestionowane lub tezy w nich zawarte obalone.
   I tak praktycznie wszędzie. Czyli jak zwykle…

   • Michał Ukryty

    Dziwne podejście, a np. o tym wpisie to samo powiesz? http://szczepienie.blogspot.com/p/gruzlica-szczepionka-bcg-10.html

    Czy po prostu skasujesz bo zawiera niewygodne info? Niewygodne dlatego bo po prostu jak zaczniesz weryfikować źródła raczej nie do podważenia.

    Wpis na temat chorób atopowych i nowotworów oczywiście że opiera się na przesłankach, badaniach na zwierzętach itd. Istnieje korelacja między przebywaniem gorączkowych infekcji chorób zakaźnych a nowotworami, to akurat fakt. Szczepienia eliminują często możliwość przybywania wielu gorączkowych chorób zakaźnych.

    Ekspozycje wobec gorączkowych chorób (zakaźnych) wieku dziecięcego związane z późniejszym mniejszym ryzykiem zachorowania na czerniaka, raka jajnika i wielu innych. Ogólnie rzecz biorąc, redukcja ryzyka wzrastała z częstością zakażeń, najlepiej gdy towarzyszyła im gorączka. Natomiast przewlekłe infekcje mogą to ryzyko zwiększać. (postrzegane są jako niepowodzenie odpowiedzi immunologicznej)
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16490323

    Wzrost zachorowań na raka w wyniku eliminowania gorączkowych chorób zakaźnych:
    http://www.wanttoknow.info/health/cancer_link_vaccination_fever_research.pdf

    z http://szczepienie.blogspot.com/p/hartowanie-higiena-ukad-odpornosciowy.html i http://szczepienie.blogspot.com/2015/04/szczepienie-alergie-czyli-czy-o.html

    • Skasuję? A po co? Chcesz być męczennikiem? To nie tu.
     Rzut oka na serwis. Dlaczego na temat zakaźności gruźlicy wypowiada się gastrolog?!
     A, no tak. Bo odpowiednio dobrana wypowiedź służy do poparcia niebezpiecznych i debilnych tez.
     Czyli jak zwykle na tym pseudoblożku.

     • Michał Ukryty

      Na kilkadziesiąt argumentów jeden się nie spodobał (nie dlatego, bo fałszywy ale autor zły) i to na jakiś poboczny temat, jeden z serii kilku i już wszystko to śmieć? interesująca logika…

      niebezpieczne i debilne tezy o tym że szczepienia bcg zbędne dla WSZYSTKICH w obecnej sytuacji epidemiologicznej haha dobre, to podaj mi sensowne argumenty, które wskazują że sa konieczne
      Powiedz też dlaczego w Niemczech przy gorszych wskaźnikach zrezygnowano z nich

      co do pseudoblożku to się zgodzę:) bo to nei blog, to tylko zbiorek argumentów, powiedz mi w jaki lepszy sposób (aby nie mieć zarzutu bloga) można je gdzieś gromadzić w necie to chętnie z rady skorzystam.

     • Wiesz, mam już dość dużo doświadczenia w tak zwanych “dyskusjach” z fanami epidemii. I dlatego nie chce mi się wszczynać kolejnej. Wszystkie przebiegają tak samo – wybieranie pojedynczych badań, które albo zaprzeczają wynikom wielu innych albo używane są do wyciągania fałszywych wniosków.
      Tak jak w Twoim poprzednim komentarzu. Jak rozumiem próbujesz udowodnić, że choroby przebiegające w wieku dziecięcym z gorączką właściwie są korzystne dla późniejszego zdrowia.
      Kłopot w tym, że szkodzą dzieciom. Szkodzą, bo mogą zabijać, wywołują powikłania, nadkażenia itd.
      I tak będzie zawsze – nie łudzę się, że Cię przekonam. Nie posługujesz się nauką – to wiara, światopogląd. Cytowanie badań służy Ci tylko udowodnieniu z góry założonej tezy.
      Niewątpliwie zmarnowałeś mnóstwo czasu i pracy spisując te śmiecie, które lądują na tamtej stronie. Twoja sprawa, Twój problem. Szkoda tylko, że innym tym robisz krzywdę.
      Więc nie linkuj już tam, proszę. Wiem, że to sposób na podbijanie sobie rankingu w Google.

     • Michał Ukryty

      Heh, nie uwierzysz ale też mam takie doświadczenia w dyskusjach.
      Nie twierdzę, że wszystkie choroby są korzystne. Lepiej nie skakać z tematu na temat. Masz mocne linki udowadniające jakąś tezę, dobre źródło informacji to zapodaj chętnie sie przyjrzę.

      haha dokładnie to samo mówię o proszczepionkowcach
      “Nie posługujesz się nauką – to wiara, światopogląd. Cytowanie badań służy Ci tylko udowodnieniu z góry założonej tezy. ”

      ja opieram się wyłącznie na naukowych przesłankach, nie interesuje mnie wiara, nie uważam, że wszystkie szczepienia to zło. Ja po prostu szukam odpowiedzi na to kiedy warto szczepić a kiedy nie, http://szczepienie.blogspot.com/p/czy-warto-sie-szczepic-kiedy-warto.html
      bo chyba nie powiesz że warto szczepić zawsze na wszystko?

      Gdzie nie linkuj? nie chce rankingu w google zebrałem bo zebrałem choć rzeczywiśćie tysiące wejść z googla jest ale nie starałem się o to jakoś specjalnie
      Przy okazji jak czytam znajdę pasujący argument to dopisuje, to chyba normalne że człowiek zbiera wiedza na temat jaki jest dla niego istotny.
      Pokaż mi te dobre źródła, które wyczerpują temat…

      Pozatym nawet nie czytałeś co ja tam wrzucam, wiekszosć to są fakty z którymi każdy specjalista musi się zgodzić.

     • Czytałem. Zgrabna manipulacja. Zawsze mnie zastanawia czy ludzie tacy jak Ty naprawdę w to wierzą. A jeśli tak, to jak można siebie samego tak oszukiwać.

     • Michał Ukryty

      W którym momencie manipulacja? pokaż te prawdziwe argumenty, zacznij od początku weź gruźlicę i przekonaj mnie do jej głębokiego sensu epidemiologicznego heh. Za przykładem Niemiec i innych krajów chyba sam widzisz, że temat przegrany (sens szczepień dla wszystkich, można co najwyżej spierać się o grupy ryzyka) i tak jest w bardzo wielu kwestiach.

     • tkm

      Wielu dyktatorów jest doświadczonych ale byli krytykowani często do śmierci więc”doświadczony” nie musi oznaczać”profesjonalny”.

     • Northern Forest Mystery

      Dlatego właśnie blogi antyszczepionkowców powinny być zwalczane prawnie jako zamach na zdrowie publiczne. Skoro nie wolno rozpylać wąglika ani nawoływać do jego rozpylenia, to tak samo karalne powinno być rozpowszechnianie bredni na temat rzekomej szkodliwości szczepionek, które chronią przed wieloma chorobami, czy nawoływanie do nieszczepienia i ułatwianie unikania szczepień.

      A odnośnie obowiązku szczepień, to w krajach zachodnich go nie było, bo społęczeństwa były zdyscyplinowane – lekarz czy urzędnik powiedział żeby szczepić, to szczepili nawet bez przymusu. Teraz, gdy brednie proepidemików szerzą się w internecie, państwa muszą im przeciwdziałać. W coraz większej liczbie krajów wprowadzają obowiązek szczepień, ostatnio we Francji i Włoszech. W USA i Australii przymusu nie ma, ale obowiązuje zasada “no jab, no pay” (“nie kłujesz, nie płacimy”) – osoby nieszczepiące dzieci nie dostaną na nie zasiłku oraz “no jab, no play” (“nie kłujesz, nie ma zabawy”) – dzieci nieszczepione nie mają wstępu do publicznych żłobków, przedszkoli i szkół.

      Mam nadzieję że UE wprowadzi obowiązek szczepień na poziomie wspólnotowym. Byłby to krok we właściwym kierunku.

     • Michał Ukryty

      Patrz jak to jest, Ty mówisz, że cała nauka stoi po “twojej” stronie ale nie potrafisz dać żadnego sensownego linku… ja niby wierzący oszołom a opieram się tylko na faktach, badaniach, opiniach ekspertów heh

 • NGN

  Może szczepionki mogą czasem mieć skutki uboczne, skoro:

  http://www.rp.pl/artykul/1199915.html

  ? Proszę o odniesienie się do tego artykułu.

 • Tak nawiasem

  TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO BLOGA.
  A u góry reklama szczepionki przeciwko rotawirusom. Genialnie.

  • Reklamy wstawia Google, nie my. Za każdym razem inną. Ja widzę tam akurat reklamę perfum.
   Oraz Caps Lock Ci się wcisnął.

   • ag

    Nie wcisnął się, fragment został skopiowany i wklejony. A tak przy okazji mógłbyś/mogłabyś dać jakiegoś linka do tych badań? Byłabym wdzięczna. Pozdrawiam.

   • ag

    W takim układzie przepraszam za niesłuszne oskarżenie 🙂

 • tkm

  TEN ARTYKUŁ NIE POWSTAŁ POD WPŁYWEM, NACISKIEM CZY ZA PIENIĄDZE FIRM
  FARMACEUTYCZNYCH LUB JAKICHKOLWIEK INNYCH PODMIOTÓW. KOMENTARZE
  SUGERUJĄCE, ŻE KTOŚ NAM ZLECIŁ PISANIE O SZCZEPIENIACH W TEN, A NIE INNY
  SPOSÓB, BĘDĄ NATYCHMIAST USUWANE JAKO OBRAŹLIWE WOBEC AUTORÓW TEGO
  BLOGA.”

  Jeżeli to prawda to znaczy że macie problem z rozumkiem.Zawsze należy zakładać że jest trujące zwłaszcza jak jest przymusowe.Do tego łamiecie podstawowe zasady.To producent musi udowodnić ze jest to nieszkodliwe a nie my że jest szkodliwe!Czy jesteście gotowi pod groźba kary śmierci zeznać że to prawda??Jak nie to nie wstawiajcie takich artykułów!!
  “Mamy więc silne dowody na to, że zalety szczepień znacznie przeważają nad niewielkim ryzykiem działań ubocznych.


  Dla koncernów farmaceutycznych.Ja mam inne metody na zapobieganie kurowanie z chorób zakaźnych.Jeżeli będziecie kasować tego rodzaju wpisy to po prostu uznam że kłamaliście i uznam ten portal za propagandowy.

  • tkm

   Dodam że odpowiednio spreparowanymi “badaniami” można “dowieść” że groźna trucizna jest nieszkodliwa.

   • Dodam, że teorią spiskową można wytłumaczyć dowolną bzdurę, jaką się wymyśli.

    • masta_of_dizasta

     Argument “teorii spiskowej” dowodzi braku argumentów. Takimi argumentami pseudodyskutanci usiłują wrzucić przeciwników do worka z oszołomami. Gdy im się to uda, dyskusja jest zakończona.

     Ale nie tutaj i nie teraz. Teraz masz przeciw swym tezom ludzi siedzących w temacie. Nie pogrążaj się.

     • Pełna zgoda. Twierdzenie, że jeśli moja teza jest obalona badaniami naukowymi, to badania muszą być spreparowane dowodzi nie tylko braku argumentów ale też mylenia wiedzy ze światopoglądem.

     • masta_of_dizasta

      W swojej uwadze odniosłem się do niestosowności argumentacji odsyłającej do teorii spiskowych. Na tamten moment to było tyle. Ale skoro chcesz mnie odeprzeć przez nawiązanie i podłączenie do innych postów z tej dyskusji, to powiem też coś więcej w tym temacie.

      1) Z pewnością istnieją setki badań, na które zwolennicy szczepień powołują się jak zahipnotyzowani, tylko mało kto ma możliwość weryfikacji ich poprawności. Badania szczepionek pod względem bezpieczeństwa są bardzo kosztowne i jedynie duzi gracze (np. korporacje farmaceutyczne) mogą sobie na nie pozwolić. Pomniejsze instytuty już nie. Jeśli więc badanie zostało przeprowadzone i udowodniło co miało udowodnić, to prawie nikt nie ma prawa krytykować. A konkretnie: prawo do tego odbiera mu wolny rynek.

      2) Szczepionki nie są lekarstwem. Lekarstwo to coś, co eliminuje czynnik chorobotwórczy. Szczepionki są tego przeciwieństwem, bo same są czynnikiem chorobotwórczym.

      3) Epidemie nie ustały (lub zostały ograniczone) dlatego, że ludzie się zaczęli szczepić, lecz dlatego, że powstały lekarstwa na dane choroby. Na przykład antybiotyki eliminujące bakterie. Choroby nadal istnieją, nawet na bieżąco mutują, ale ludzie potrafią się przed nimi bronić. By sobie uzmysłowić prawdziwość tego punktu, wróć do p. 2).

      4) Gdyby szczepionki miały eliminować choroby, dziś nie byłoby prawie żadnej. A zamiast tego co roku mamy kilka odmian grypy, która w najlepsze sobie mutuje. Koncerny zaś w odpowiedzi dostarczają coraz to nowych szczepionek.

      5) Z uwagi na 4) lepiej byłoby energię zużytą na tworzenie szczepionek i sczepienie ludzi wykorzystać do eliminacji czynników chorobotwórczych (w celu zapobiegania) i tworzenia wydajniejszych metod leczenia. Szczepionki w założeniach mają wzmacniać naturalną odporność organizmu, który samodzielnie ma niszczyć czynnik chorobotwórczy, ale ja tu mówię o usunięciu tego czynnika z powierzchni naszego globu całkowicie.

      6) Nie słychać nic o takich próbach eliminacji chorób, ale zastanówmy się czy przemysłowi farmaceutycznemu było by to na rękę? Prosta analogia: sprzęt używany przez konsumentów tez się psuje, ostatnio dużo częściej niż dziesiątki lat temu, bo producentom nie jest na rękę, by był wieczny. Uwaga: powołano się na “spisek żarówkowy”! Z pewnością pozostałe teorie spiskowe już czają się w następnym akapicie!!

      7) W odróżnieniu od badań przemawiających za szczepionkami, badań przeciw nim brakuje. Po części ze względu na to, że są bardzo kosztowne i brakuje niezależnych podmiotów, które by było na nie stać (p. 1)). Po części dlatego, że lekarze nie zgłaszają powikłań poszczepiennych, chociaż prawo ich do tego zobowiązuje, i temat jest bagatelizowany, a następnie zamiatany pod dywan. Nieliczne wyjątki spotykają się z represjami, ale tak, tak, wiem, teorie spiskowe…

      Powyższe punkty z pewnością da się zasypać tysiącami kontrargumentów z linkami do nieweryfikowalnych zagranicznych artykułów, ale wystarczy się nad nimi zastanowić i poszukać dziur w logice. A logika jest nieubłagana, w końcu jest fundamentem matematyki.

      Z nią powalcz, proszę, ale własnymi przemyśleniami, a nie cudzymi rewelacjami zaczerpniętymi z sieci.

     • masta_of_dizasta

      I co teraz? Na bzdurną odpowiedź poprzednio wystarczyła Ci godznia, ale jak trzeba pogłówkować, to już nawet i pół dnia będzie mało?

     • Nie śpieszy mi się z odpowiadaniem na stek bzdur. Ale cierpliwości, doczekasz się 🙂

     • masta_of_dizasta

      Uważasz, że wystarczy pobłażliwa emotka na końcu protekcjonalnego zdania, bez merytorycznego odniesienia się do treści pytania i to załatwia sprawę? Obawiam się, że internet jest na tyle potężnym medium, a kultura blogowania na tyle już dojrzała w sieci, że oprócz swych wyznawców gościsz na tej stronce także ludzi nie stroniących od samodzielnego myślenia. To właśnie dla nich głównie były moje przemyślenia i dla nich też są Twoje odpowiedzi. Nie dla bezmyślnych owiec.

     • Northern Forest Mystery

      Stek bzdur JEST STEKIEM BZDUR i nie warto na niego odpowiadać. Ja takich ludzi jak ty po prostu blokuję, więc BAN. Gdzie indziej szukajcie naiwnych.

     • Northern Forest Mystery

      Krótko mówiąc: najlepszym dowodem na szkodliwość szczepień jest brak dowodu, który dowodzi istnienia wszechświatowej ZMOWY? Na to żadna szczepionka nie pomoże, są natomiast inne lekarstwa, które mogą ci ulżyć w cierpieniu, a które może przypisać wyłącznie lekarz-specjalista…

     • Northern Forest Mystery

      “7) W odróżnieniu od badań przemawiających za szczepionkami, badań
      przeciw nim brakuje.” – badań nie prowadzi się “za czymś” lub “przeciw czemuś” tylko w celu stwierdzenia FAKTÓW. Rozumiem, że tacy jak ty uważają, że jeśli fakty są przeciw nim, to tym gorzej dla faktów… Na szczęście nauka opiera się na innych zasadach.

      “Po części ze względu na to, że są bardzo kosztowne i
      brakuje niezależnych podmiotów, które by było na nie stać (p. 1)). ” – a kto wam broni zrzucić się aby sfinansować takie badania? Niektórzy już próbowali, jak pewna grupa antyszczepionkowców, która wykorzystała małpy w swoim badaniu, mającym rzekomo dowieść związku autyzmu ze szczepieniem. Nie dowiedli. Powiem więcej, dowiedli czegoś zupełnie przeciwnego – że takowy związek nie występuje. Małpy umarły na próżno, eksperyment był krytykowany ze względów etycznych. Ja bym to podciągnął pod bezmyślne dręczenie zwierząt…

      “Po części dlatego, że lekarze nie zgłaszają powikłań poszczepiennych,
      chociaż prawo ich do tego zobowiązuje, i temat jest bagatelizowany, a
      następnie zamiatany pod dywan. ” – dowody poproszę. TWARDE dowody w sensie naukowym lub choćby sądowym, nie bajeczki z blogów czy YT.

      “Nieliczne wyjątki spotykają się z
      represjami, ale tak, tak, wiem, teorie spiskowe…” – DOWODY poproszę. Poza tym jak ktoś kłamie i oszukuje, jak Wakefield, to represje są całkowicie uzasadnione. Za oszustwo należy się KARA, nauka nie potrzebuje tych, którzy kłamią w żywe oczy i robią to z niskich pobudek (nieuczciwa konkurencja), jak Wakefield.

     • Northern Forest Mystery

      Was nie trzeba “wrzucać”, wy JESTEŚCIE oszołomami i w dodatku rozpowszechniacie i powielacie KŁAMSTWA. Nauka mówi zupełnie co innego niż ty i tobie podobni, więc nie podpieraj się jej autorytetem dla rozpowszechniania swoich lub cudzych KŁAMSTW – większość z was jest ogłupiona przez takich oszustów jak dr Andrew Wakefield, którego praca została wycofana z Lanceta za OSZUSTWO (ang. fraud) i bezmyślnie powtarza ich kłamstwa.

     • Northern Forest Mystery

      ” Argument”teorii spiskowej” dowodzi braku argumentów.” – wręcz przeciwnie, taki argument stanowi doskonałe podsumowanie pseudonaukowych bredni, których autorzy podważają większość badań naukowych, a jednocześnie nie są w stanie przedstawić żadnego przekonującego dowodu na swoje tezy – zamiast tego będą twierdzić, że nie mogą zgromadzić dowodu, bo istnieje przeciw nim zmowa, spisek, konspiracja, oszustwo itd. Naukowcy maja po swojej stronie setki badań i twarde dowody weryfikowane przez niezależne zespoły i przez recenzentów prac naukowych, wy macie trochę bredni z blogów i filmów typu “Vaxxed”, kręconych przez wierutnych oszustów pokroju Wakefielda.

      Określenie “teoria spiskowa” jest więc całkowicie uzasadnione, bo poza zarzutami o rzekomym “spisku” nie macie żadnych argumentów.

      Chcesz dowieść szkodliwości szczepionek? Nikt Ci nie broni – przeprowadź badania i wykaż takową szkodliwość. Nie dasz rady? Twój problem, tylko nie jęcz, że nauka jest przeciwko Tobie, bo nauka żąda DOWODÓW i, jak zwykle, jest górą.

 • tkm

  Zalety likwidacji szczepionek i wprowadzenie prostych substancji leczniczych na choroby zakaźne:
  Znacznie mniejsze koszty
  Mniej trupów z powodu komplikacji
  Brak nieprzyjemności szpilowania u pacjentów
  Te 2 początkowe są bardzo istotne.

  • Niestety wiele chorób, nawet leczonych, daje bardzo wysoką śmiertelność. Lepiej nie chorować niż leczyć.

   • Adam

    Mówisz o rózyczce czy odrze? Klika dni w łóżku i po probemie, leczenie antybiotykami = powikłania.

    • Northern Forest Mystery

     Po pierwsze, to antybiotyki stosuje się na choroby BAKTERYJNE, a NIE WIRUSOWE. Odra i różyczka to choroby WIRUSOWE.
     Po drugie, to nadużywanie antybiotyków jest poważnym problemem, powodującym powstawanie superbakterii odpornych na takowe. Niestety, wielu niedouczonych lekarzy przepisuje antybiotyki już na początku choroby, gdy jeszcze nie da się stwierdzić, czy jest powodowana przez wirusa, czy przez bakterię. Kiedyś zasadą było to, że z podaniem antybiotyki na choroby okołogrypowe i zaziębieniowe czekano kilka dni – jak nie udało się jej wyleczyć kuracją przeciwko wirusom, to dopiero wtedy podawano antybiotyk.
     W przeciwieństwie do antybiotyków, szczepionki “uczą” i pobudzają układ odpornościowy, dzięki czemu organizm radzi sobie lepiej sam. Proszę poczytać o historii szczepień, skąd się wzięło słowo “vaccination” – po łacinie “vaccina” to “krowianka”.

     Dodam, że obecnie produkowane są szczepionki i przeciwko chorobom wirusowym, i przeciwko bakteryjnym, np. przeciwko gruźlicy.

 • Karol

  Badania prowadzone pod publikę i zyski koncernów farmaceutycznych !

  • Serio? 🙂

   • Adam

    owszem : tu masz kongres USA, na którym zostało ujawnione fałszerstwo CDC jakoby Autyzm nie był wynikiem szczepionek: https://www.youtube.com/watch?v=qxr-cv-JuI8
    To samo CDC, które kilkadziesiąt lat temu zapewniało swoimi “badaniami”, że palenie nie powoduje raka płuc. Oczywiscie możesz uważać, że robili to za darmo bo… lubią papierosy?

    • Ciekawy film. A tu, dla odmiany, fakty: http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=98368

     • Adam

      Link do źródła mało wiarygodnego(w temacie bezpieczeństwa leków), nawet komentować nie można… artykuł napisany rok przed podanym przeze mnie filmem. Co tu dużo dodawać – nie ma sensu czytać.

     • Northern Forest Mystery

      MP to źródło znacznie bardziej wiarygodne, niż zawierające kosmiczne bzdury blogi antyszczepionkowców i kłamliwe filmy w rodzaju “Vaxxed”, w którym znany i działający z niskich pobudek oszust Wakefield broni swoich bredni.

    • Northern Forest Mystery

     Było znacznie więcej badań i ŻADNE z nich nie stwierdziło rzekomego związku autyzmu ze szczepieniami. Niektóre z nich, jak badanie w Japonii, były prowadzone na MILIONACH przypadków. Autyzm jako efekt szczepionek to taki sam mit, jak wpływ księżyca na płodność i parę innych. Polecam ten artykuł na wikipedii, jest doskonale uźródłowiony, można więc skonfrontować zawarte w nim informacje z cytowanymi źródłami.
     https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy
     A przy okazji, guru antyszczepionkowców i główny oszust – dr Wakefield, pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii – działał w dodatku w złej woli, gdyż sam pracował nad konkurencyjną wobec MMR szczepionką, co wykrył i udowodnił mu dziennikarz śledczy Brian Deer.

    • Northern Forest Mystery

     “Oczywiscie możesz uważać, że robili to za darmo bo… lubią papierosy?” – robili to, bo nie było przekonujących dowodów, tylko tyle i aż tyle. Później znaleziono dowody na szkodliwość palenia, więc zmienili zdanie – tak działa NAUKA.
     Widzę, że lubisz teorie spiskowe? To kto w końcu założył Egipt, Reptilianie czy Zieloni? Bo to duża różnica… 😀

 • ja

  Jak te w tym artykule zawarte informacje na temat autyzmu pogodzic z wyrokiem sadu wloskiego: kobieta dostala racje i odszkodowanie w sprawie autyzmu dziecka po szczepionce ??? Nasuwa sie automatycznie wniosek, ze badania “udawadniajace”
  brak zwiazku miedzy autyzmem a szczepionkami sa zfalszowane. A skutecznosc szczepionek, np. na ospe, jest tez watpliwa, ponad 90 % chorych na ospe w ostatnich
  “epidemiach” z “ofiarami smiertelnymi” to szczepione osoby !

  • Warto sprawdzić, o co NAPRAWDĘ chodziło w tej sprawie. Polecam tę notkę:
   http://blogdebart.pl/2015/06/03/nie-wloski-sad-nie-ujawnil-szczepionkowego-holokaustu-niemowlat/#

  • Śma

   Ja bym chciała jeszcze zaznaczyć, że to wynik tego, że ludzie przestali się szczepić!
   Wirus atakuje ludzi nie szczepionych i może mutować, tworząc formy na które nie jesteśmy odporni.

   • Northern Forest Mystery

    Dokładnie, dlatego trzeba rozszerzyć obowiązek szczepień, co już zrobiły Francja i Włochy. Kolejne kraje pójdą ich śladem.

  • Northern Forest Mystery

   NIE DOSTAŁA!!! Sąd wyższej instancji (apelacyjny) uchylił wyrok 1. instancji , gdyż wyrok 1. instancji był oparty na NIEPRAWDZIWYCH informacjach na podstawie pracy naukowej dr Wakefielda – oszusta, która to praca została WYCOFANA (ang. retracted) z pisma Lancet za jawne OSZUSTWO (ang. FRAUD). Sąd apelacyjny uznał, iż sąd 1. instancji został wprowadzony w błąd oszukańczymi badaniami, więc wydał niesłuszną decyzję.

   • Northern Forest Mystery

    “In June 2012, a local court in Rimini, Italy, ruled that the MMR vaccination had caused autism in a 15-month-old boy. The court relied heavily on the discredited Lancet paper and largely ignored the scientific evidence presented to it. The decision was appealed.[107] On 13 February 2015, the decision was overturned by a Court of Appeals in Bologna.[108]”
    https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy#Italy
    W moim tłumaczeniu: “W czerwcu 2012, lokalny sąd w Rimini we Włoszech orzekł, że szczepienie MMR wywołało autyzm u 15-letniego chłopca. Sąd opierał się mocno na zdyskredytowanej pracy z Lanceta i w dużej mierze zignorował dowody naukowe, które mu przedstawiono. Od decyzji sądu zgłoszono apelację [107]. 13 lutego 2015, decyzja została uchylona przez Sąd Apelacyjny w Bolonii” [108]

  • Northern Forest Mystery

   I jeszcze jedno odnośnie rzekomego związku autyzmu ze szczepieniami:
   “Scientific studies have refuted a causal relationship between vaccinations and autism.[97][98][99]” – “Badania naukowe zaprzeczyły istnieniu związku przyczynowo-skutkowego między szczepionkami a autyzmem”

   te źródła to:
   – Fombonne E, Zakarian R, Bennett A, Meng L, McLean-Heywood D. Pervasive developmental disorders in Montreal, Quebec, Canada: prevalence and links with immunizations. Pediatrics. 2006;118(1):e139–50. doi:10.1542/peds.2005-2993. PMID 16818529.
   – Gross L. A broken trust: lessons from the vaccine–autism wars. PLoS Biology. 2009;7(5):e1000114. doi:10.1371/journal.pbio.1000114. PMID 19478850.
   – Taylor LE, Swerdfeger AL, Eslick GD. Vaccines are not associated with autism:
   an evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies. Vaccine.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Causes_of_autism#Vaccines2014;32(29):3623–9.

   Jeśli ktokolwiek mówi, że szczepionki wywołują autyzm – POWTARZA KŁAMSTWA, które paru cwaniaków z oszustem Wakefieldem na czele zaczęło rozpowszechniać, a inni w nie naiwnie wierzą.

 • Adam

  27.07.2015 Serator Posey ujawnił oszustwa w CDC dotyczące badań nad związkiem szczepień z autyzmem. Polecam zapoznać się i usunąć ten oczerniający artykuł! Szczepionki wg. tych materiałów wielokrotnie zwiększają ryzyko chorób spektrum autyzmu
  .

  • A ja polecam najpierw przeczytać o co naprawdę chodzi, a później pokrzykiwać bez sensu.
   Dla ułatwienia: http://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/show.html?id=98368

   • Adam

    Zgodzę się z pierwszym członem twojego nicka ;D – artykułem z 2014 roku chcesz załatwić sprawę z połowy 2015?

    • Czytałeś? Czy tylko komentujesz?

     • Adam

      Co miałem tam wyczytać? – artykuł nie może odnosić się do danych, które zostały ujawnione w rok później.
      Nie pierwsze sfałszowane badanie – tyle że tutaj sfałszowane “na chama”. Dużo bardziej subtelnie zmanipulowane zostały badania statystyczne na dużych(nawet po kilkaset tysięcy) grupach dzieci.
      Otóż dzieci mające autyzm (posiadam takie po NOP) bardzo często nie są szczepione, zwłaszcza na MMR – potwierdza to również polski sanepid. Badania statystyczne na tysiącach i więcej dzieci, siłą rzeczy nie uwzględniają takich przypadków, i kwalifikują dziecko jako nieszczepione na MMR i z autyzmem. Stąd w wielu z tych badań dzieci szczepione miały nieznacznie mniejsze ryzyko autyzmu! 😀

     • Nie masz dziecka z autyzmem po NOP, bo szczepienia nie wywołują autyzmu.
      Nie wiem, po co się oszukujesz. To Twoja sprawa. Ale nie okłamuj innych, bo robisz im krzywdę.

     • Adam

      Z mojego punktu widzenia to ty się oszukujesz. Podałem ci przykład zafałszowania większości badań w tym temacie – czemu zamykasz oczy?
      To co się stało mojemu dziecku działo się w mojej obecności bezpośrednio po szczepieniu, więc dlaczego mam winić krasnoludki? Szczepionki mogą uszkadzać układ nerwowy, zalecam lekturę ulotek i niepożądanych odczynów poszczepiennych (w niektórych ulotkach jest wymieniany autyzm!).

     • Northern Forest Mystery

      Twój punkt widzenia nikogo nie obchodzi, jeżeli rozpowszechniasz KŁAMLIWE TWIERDZENIA na temat rzekomego związku autyzmu ze szczepieniami, które nauka już dawno obaliła. Opowiadanie takich bzdur może zaszkodzić dzieciom, których rodzice odmówią ich szczepień (w niektórych krajach mogą zrobić to bez konsekwencji prawnych, bo niestety, ale szczepienia nie wszędzie są obowiązkowe, choć może niedługo się to zmieni w całej UE).
      Nie chcesz być uważany za kłamcę – NIE POWTARZAJ KŁAMSTW. Wystarczy nie kłamać, naprawdę. Rozumiem, że mogłeś się dać nabrać antyszczepionkowcom, ale skoro otrzymałeś prawdziwą wiedzę na temat szczepień, to powinieneś przestać wierzyć w kłamstwa.
      https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy

     • Adam

      Jeden – badania nad mmr nie załatwiają wszystkich szczepionek.
      Dwa – wszystkie badania mmr na kohortach dzieci(setki tysięcy) są zafałszowane ze względu na koincydencję. Nie uwzględniano, iż dzieci autystyczne często nie są szczepione mmr właśnie że względu na autyzm.
      Nie są to żadne kłamstwa antyszczepionkowcow tylko własne analizy badań naukowych.
      Tym razem daruję ci oskarżenia.

     • Northern Forest Mystery

      Z całym szacunkiem, ale Twoje własne analizy to Twoja własna sprawa. Nauka nie opiera się li tylko na “własnych analizach”, lecz na analizach poddanych krytyce środowiska naukowego i recenzji (ang. “peer review”) w periodykach naukowych. Jeśli jesteś w stanie przedstawić własne analizy, które przeszły peer review albo chociażby zostały złożone do recenzowanego periodyku naukowego – chętnie się z nimi zapoznam. Jeśli nie – szkoda mi czasu.

      Nauka mówi co innego, niż Ty. Konsensus naukowy jest taki, że NIE MA ŻADNYCH DOWODÓW NA ZWIĄZEK SZCZEPIONEK Z AUTYZMEM, koniec, kropka. Nie dotyczy to wyłącznie szczepionek MMR, lecz wszystkich szczepionek, które zawierały lub zawierają środki konserwujące takie jak oparty na rtęci tiomersal, który był “oskarżany” o powodowanie autyzmu, a co okazało się nieprawdą. Podnoszący ten zarzut Andrew Wakefield został uznany za OSZUSTA i jego pracę wycofano za OSZUSTWO więc mogę publicznie powiedzieć, że to kłamstwa.

      Jeśli uważasz, że jest inaczej – przedstaw DOWODY. Jeśli podważasz recenzowane wyniki badań – udowodnij, że było inaczej. W innym wypadku Twoje słowa są wyłącznie Twoją opinią, która nie ma żadnej wartości dowodowej w nauce.

     • Northern Forest Mystery

      “Z mojego punktu widzenia to ty się oszukujesz. Podałem ci przykład
      zafałszowania większości badań w tym temacie – czemu zamykasz oczy?” – po prostu jesteś bardzo mało wiarygodny w porównaniu z setkami badaczy, którzy poddają wyniki swoich badań recenzji i którzy stwierdzają coś zupełnie przeciwnego, niż Ty. Oni mają do dyspozycji cały aparat i cały autorytet nauki,dziesiątki konkurencyjnych zespołów weryfikujących ich tezy, badania i wnioski, a Tty – wyłącznie Twoje opinie. Masz do nich prawo, nawet jeśli są błędne – ale ich waga jako dowodu w sensie naukowym jest ŻADNA.

 • Adam

  Na tym pierwszym obrazku powinno być “Co tam autyzm, trzeba zaszczepić to dziecko bo może przeleżeć 3 dni w łóżku przez odrę lub świnkę!”
  Tak się składa, że mam syna, u którego wystapił odczyn poszczepienny(zatrucie aluminium) i uszkodzenie mózgu, stwierdzono chorobę spektrum autyzmu. Wolałbym by co miesiąc przechodził jedną z chorób, na które był szczepiony, niż to co się z nim dzieje teraz!

  • masta_of_dizasta

   Widzisz teraz, CrazyNauka, autorze artykułu od siedmiu boleści? Z taką argumentacją zdruzgotanego rodzica sobie podyskutuj linkami do “sprawdzonych badań”. Obal takie relacje “teoriami spiskowymi”.

   Takich przypadków jest ostatnio niesamowicie dużo. Trzeba tylko zdjąć klapki z oczu, by zacząć je zauważać.

  • XD

   ZATRUCIE ALUMINIUM XDDDDDDDDD CO ZA TROLL XDDDDDDD

   • Adam

    Poczytaj o toksyczności takich metali jak rtęć, aluminium czy ołów i ich wpływie na układ nerwowy.

    • Northern Forest Mystery

     Proszę poczytać o czymś takim jak “szkodliwe stężenie” i przestać powtarzać BREDNIE antyszczepionkowców. Znacznie więcej rtęci wchłoniesz jedząc ryby morskie czy owoce morza (skądinąd bardzo zdrowe!), niż szczepiąc się przez całe życie. W dodatku rtęć w formie związku zwanego tiomersalem nie ma szkodliwego wpływu na organizm, gdyż się nie odkłada – jest wydalana z organizmu, w przeciwieństwie do rtęci z ryb czy owoców morza. To są już szczegóły chemiczne, które każdy lekarz czy farmaceuta powinien ci wyjaśnić.
     Wreszcie, od pewnego czasu tiomersalu się nie stosuje, bo chociaż nie jest szkodliwy, to panika uczyniona wokół niego przez antyszczepionkowców powoduje tyle złego, że zdecydowano się z niego zrezygnować.

     Autyzmu u dziecka bardzo współczuję, ale tym bardziej nie powinieneś wierzyć w BREDNIE o jego spowodowaniu przez szczepionki czy składniki szczepionek. Po prostu autyzm ujawnia się w taki wieku, w jakim przeważnie szczepi się dzieci – jest to więc czysty przypadek. To tak, jakby powiedzieć że na liczbę wypadków samochodowych w Polsce ma wpływ sytuacja polityczna w Libii, bo np. kilka dni temu dokonano tam jakiegoś zamachu (przykład hipotetyczny, nie śledzę sytuacji w Libii).

     Dla mnie jesteś OFIARĄ KŁAMSTW antyszczepionkowców. Pora przestać w nie wierzyć. One w niczym Ci nie pomogą, tych ludzi nic Twoje dziecko nie obchodzi, im chodzi o sianie paniki. Życzę dużo siły w zmaganiach z autyzmem u dziecka, liczne przykłady pokazują, że za pomocą dobrej terapii da się je z tego “wyciągnąć” na tyle, aby mogło prawidłowo funkcjonować. Z drugiej strony, łagodną formę autyzmu (syndrom Aspergera) miało wielu geniuszy, np. Albert Einstein).

     • Adam

      Czytałem badania na ten temat, dozwolona dzienna dawka aluminium podana POZAJELITOWO to 5 mikrogram/kg/dzień (norma FDA) 2 miesieczne dziecko wg. kalendarza szczepień dostaje ok.1000 mikrogram podczas jednej wizyty.
      Tekst o porównywaniu spożycia toksyny do jej wstrzyknięcia pokazuje Twoją ignorancję w tym temacie.

     • Northern Forest Mystery

      No cóż, przyznaję, nie zgłębiłem tej kwestii, ale trochę poszukałem i znalazłem… I nie mam pojęcia skąd wziąłeś 1000 mikrogram – w poniższym wykazie największa pojedyncza dawka to 50 µg na dawkę, czyli 200 razy mniej. Nota bene, 1000 mikrogramów (µg) to 1 miligram (mg).

      Oto link i wyciągnięte spod niego informacje:
      https://pediatria.mp.pl/lista/69973,ktore-szczepionki-zawieraja-tiomersal

      Nazwa szczepionki Zawartość tiomersalu Uwagi
      szczepionka przeciw błonicy D 30 j.m./dawkę dla młodszych dzieci
      szczepionka przeciw błonicy d 5 j.m./dawkę dla starszych dzieci i dorosłych
      szczepionka tężcowo-błonicza adsorbowana Td 50 µg/dawkę
      szczepionka tężcowa adsorbowana TT 50 µg/dawkę
      szczepionka błoniczo-tężcowa adsorbowana DT 50 µg/dawkę dla młodszych dzieci
      szczepionka tężcowo-błoniczo-krztuścowa adsorbowana DTPw 50 µg/dawkę
      Euvax B – szczepionka przeciw WZW B 50 µg/dawkę tylko stare serie, nowo
      wyprodukowane szczepionki nie zawierają tiomersalu

      “Generalnie jeżeli chodzi o źródło rtęci w organizmie, to ważniejsze
      jest spożywanie ryb często zanieczyszczonych groźną metylortęcią. ”

      I jeszcze a’propos odpowiedzialności służby zdrowia za NOP-y – za tym samym źródłem:

      “Co do odpowiedzialności za szczepienia, to ponieważ jest to zabieg
      lekarski, zatem odpowiedzialność za poprawne zakwalifikowanie do
      szczepień ponosi lekarz. Jeżeli szczepienie jest obowiązkowe, to
      odpowiedzialność za skutki NOP (niepożądane odczyny poszczepienne)
      wynikłe z prawidłowo przeprowadzonego szczepienia ponosi Skarb Państwa,
      jeżeli jest to szczepienie zalecane to wytwórca szczepionki. Podjęcie
      ewentualnych kroków prawnych proszę skonsultować ze swoim prawnikiem.” – tak więc nie jest prawdą co twierdzą niektórzy (nie mówię że akurat Ty tak mówisz, ale wiele takich wypowiedzi można znaleźć w Internecie), że NIKT nie ponosi obowiązku za NOPy – odpowiedzialność jest po stronie Skarbu Państwa w przypadku szczepień OBOWIĄZKOWYCH, w przypadku innych – producent szczepionki.

      A odnośnie spożycie v. wstrzyknięcie to w przypadku metali CIĘŻKICH nie ma to wielkiego znaczenia, one i tak wnikają w głąb organizmu. Natomiast rtęć w związku tiomersalu (etylortęć) nie odkłada się w organizmie, gdyż ten związek jest wydalany z organizmu. Co innego metylortęć albo czysta rtęć w formie metalicznej (taka ze stłuczonego termometru), która jest znacznie bardziej szkodliwa. Tym niemniej – z większości szczepionek wycofano tiomersal, głównie z powodu paniki. Dzisiaj dowiedziałem się natomiast, że niektórzy są na tiomersal uczuleni (ok. 1.9% populacji, w Niemczech ponad 6%), więc to jest sensowny argument za jego wycofaniem, w odróżnieniu bredni Wakefielda o autyzmie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tiomersal i można się takowego wycofania domagać (każdy może być uczulony).

     • Adam

      Przytoczyłem dane odnoszące się do glinu(aluminium) nie tiomersalu.

     • Northern Forest Mystery

      g
      Faktycznie, przepraszam za pomyłkę. Tym niemniej, poszperałem sobie i oto, co znalazłem:

      “Aluminium – jaka dawka jest bezpieczna dla zdrowia?
      Zakłada się, że maksymalna dopuszczalna
      dawka glinu spożywana przez dorosłego człowieka wynosi 60 mg, natomiast
      średnia dawka glinu przyjmowana przez dorosłego człowieka z pożywieniem w
      ciągu dnia wynosi ok. 45 mg na dobę.

      Z kolei maksymalna dawka aluminium w szczepionce wynosi 1,25 mg. [1]

      Nietrudno obliczyć, że normy zawartości aluminium w szczepionkach są bardzo restrykcyjne

      i znacznie niższe od zakładanej przez WHO dawki: Światowa Organizacja
      Zdrowia (WHO) określa, że dopuszczalna dawka przyjmowanego doustnie
      aluminium wynosi 1 mg/kg masy ciała/dobę. Zakładając, że przeciętne
      niemowlę w momencie przyjścia na świat waży
      ok. 3 kg, to nawet przy
      szczepionce zawierającej glin podanej w pierwszej dobie życia, norma
      zawartości aluminium nie może być przekroczona. Podobnie nieuzasadnione
      są obawy dotyczące niekorzystnego działania glinu wynikające z podania
      kolejnych szczepionek zawierających glin w ciągu pierwszych miesięcy
      życia dziecka2.”

      podano za: http://zaszczepsiewiedza.pl/aktualnosci/aluminium-w-szczepionkach-fakty-i-mity/

      Mamy więc 1,25mg, czyli nawet więcej niż podajesz – 1000 µg czyli mikrogramów (1 mikrogram = 1 milionowa grama = 0,001 mg), to 1 miligram (mg). 1,25 mg to będzie 1250 µg (mikrogramów).

      Dopuszczalna dawka = 1 mg = 1000 µg na kg masy ciała na dobę. Gdy mamy 1,25 mg = 1250µg = Tak więc niemowlak ważący 3kg przyjmie ok. 1/3 dawki maksymalnej czyli ok. 41% dawki maksymalnej na dobę – niewiele, biorąc pod uwagę że przecież nie dostaje tej szczepionki codziennie.

 • Mily

  Bzdury i tyle , udowodniono ze szczepionka MMr w 3.5 procent dzieci moze wywolac autyzm , mam chore dzieckom na autytzm i to po szczepieniu bardzo sie zmienil i zachorowal, mam jeszcz dwoch synow zaden nie bedzie szczepiony i sa zdrowi. Boja sie do tego przyznac ale taka jest prawda te szczepionki posiadaja rtec, myslisz jak przeciez doktor powiedzial ze nie ?????? hm bardzo proste … prosisz o sklad nie ma rteci , wiec jak moze zawierac rtec???? hm samemu mi dlugo to zajelo zanim sie dowiedzialem te szczepionki sa konserwowane pewnym srodkiem !!!!!! ktory jest na bazie rteci i to w duzym stezeniu i tu mamy rozwiazanie zagadki , proponuje zastanowcie sie zanim zaszczepicie dziecko na MMr pozdrawiam

  • Szkoda, że piszesz takie historie nie mając wiedzy. Poczytaj badania.

  • Northern Forest Mystery

   “udowodniono ze szczepionka MMr w 3.5 procent dzieci moze wywolac autyzm” – to proszę PRZEDSTAWIĆ te dowody, bo jak na razie, to nauka mówi coś zupełnie innego. Polecam ten artykuł na wikipedii – bardzo dobrze uźródłowiony:
   https://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy

 • Pingback: o Matko WaRiatko!Ach te straszne szczepienia... | o Matko WaRiatko!()

 • Damian

  A jak ten artykuł ma się do: https://marucha.wordpress.com/2014/03/06/zwiazek-szczepien-z-autyzmem-udowodniony/ ?

  Szczególnie fragment:
  Badania nie potwierdziły, że do autyzmu może prowadzić ekspozycja na związki rtęci (w tym tiomersal), używane jako substancje konserwujące w szczepionkach.

 • Pękłam ze śmiechu

  “szanowane pismo „Vaccine”” czyli gazetka reklamowa przemysłu szczepionkarskiego.

 • Jola

  Spierdalajcie ze szczepionkami.

 • Pingback: Badanie jakości źródeł | Postprawda Stop()

 • lew

  bzdry, bzdury, bzdury o dr Wakefieldzie. oglądajcie film wyszczepieni to zrozumiecie

  • Northern Forest Mystery

   Ten film (“Wyszczepieni” czyli “Vaxxed”) to takie same bzdury, w dodatku tworzone przez tego samego oszusta Wakefielda. Cóż, facet ma przerąbane w środowisku naukowym, bo został przyłapany na oszustwie i na działaniach nieetycznych. Stracił prawo wykonwania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, jego artykuł został wycofany z Lanceta za OSZUSTWO (to wielka hańba w środowisku medycznym, tak samo jak wielką nobilitacją jest przyjęcie pracy naukowej do Lanceta), jest powszechnie uważany za pseudonaukowego oszusta, który w dodatku działał z niskich pobudek finansowych (pracował nad konkurencyjną szczepionką i oczerniał MMR dokonując aktu nieuczciwej konkurencji), na czym przyłapał go i co opisał dziennikarz śledczy Brian Deer. PRZESTAŃ WIERZYĆ W KŁAMSTWA ANTYSZCZEPIONKOWCÓW.

 • Kalkulator997

  W samym artykule jest wskazanie, że z tymi powikłaniami poszczepiennymi po zastosowaniu szczepionek zawierających rtęć jest coś nie tak. Niby to nie wywołują autyzmu a jednak rząd amerykański zdecydował się wycofać wszystkie szczepionki zawierające rtęć. Czyżby jednak powodowały autyzm i inne choroby neurologiczne, czy autoimmunologiczne ? Autor tekstu sam sobie strzela w piętę 🙂

  • Northern Forest Mystery

   No właśnie NIE – tiomersal wycofano dlatego, że podniosła się panika… A poza tym stał się niepotrzebny, bo są obecnie lepsze środki konserwujące.

Nie ma więcej wpisów