captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rekonstrukcja twarzy kobiety z wikińskiego grobu w Norwegii. Ilustracja: National Geographic Channel

Wikińscy wojownicy to nie tylko mężczyźni! Poszukiwaniem grobów z tamtej epoki, w których złożono kobiety z bronią, zajmuje się polski archeolog dr Leszek Gardeła z Uniwersytetu w Bonn. Wziął też udział w tworzeniu dokumentu National Geographic „Wikińskie wojowniczki”.

Przez wiele dziesięcioleci archeolodzy byli przekonani o tym, że społeczeństwo wikingów sprzed 1000 lat było silnie patriarchalne, a kasta wojowników całkiem zawłaszczona przez mężczyzn. Odkrycia ostatnich lat dowodzą jednak czegoś innego. Na zdjęciu powyżej widać rekonstrukcję twarzy kobiety, która mogła być wikińską wojowniczką na terenie Norwegii.

W 2017 roku głośno się zrobiło o badaniu DNA pobranego ze szczątków znacznego wikińskiego wodza pochowanego w szwedzkiej Birce w bogatym rynsztunku, z parą koni i grą planszową. I okazało się, że ów wojownik to kobieta (pisałam o tym w oddzielnym artykule), mimo że od chwili odkrycia grobu w 1878 roku uznawano, że pochówek ten należał do mężczyzny.

Z kolei niespełna pół roku temu nagłośnione zostały badania przeprowadzone na duńskiej wyspie Langeland, w ramach których odkryto, że jedyny grób na tym cmentarzu, który zawierał broń, należał do kobiety, w dodatku najprawdopodobniej pochodzącej ze Słowiańszczyzny (być może nawet z terenów dzisiejszej Polski) – pisałam o tym tutaj. Z autorem tych badań, dr Leszkiem Gardełą z Katedry Języków i Literatur Skandynawskich na Uniwersytecie w Bonn, rozmawialiśmy w naszej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM. Archeolog ten prowadzi projekt Amazonki Północy (Amazons of the North – Armed Females in the Viking Age), w ramach którego poszukuje na wikińskich cmentarzach grobowców wyposażonych w broń, w których złożono kobiety.

Rekonstrukcja grobu „Słowianki” z wyspy Langeland w Danii. Rys. Mirosław Kuźma.

Dokument „Wikińskie wojowniczki” poświęcony jest m.in. właśnie tej domniemanej Słowiance z Langeland, której szczątki badał dr Gardeła. Wraz z narratorką filmu, archeolożką Ellą Al-Shamahi, polski naukowiec podąża śladem znalezionego w grobowcu topora – widać ekscytację na jego twarzy, kiedy po raz pierwszy widzi go na własne oczy w magazynie muzealnym 🙂 Film prowadzi nas również do Birki i tamtejszych szczątków – tych z parą koni i planszówką. Widzimy staranne rekonstrukcje miejsc pochówku i dowiadujemy się, jakie artefakty wikingowie wkładali do grobowców swoich wojowników, a ponadto – jakiej broni używali i jak się nią posługiwali. W dokumencie znalazła się też opowieść o kobiecie, której szczątki odkryto w grobowcu w Norwegii, a która zginęła wskutek brutalnego ciosu w głowę. Komputerową rekonstrukcję jej twarzy wykonano z wykorzystaniem metod kryminalistycznych – widać ją na ilustracji na początku tego artykułu.

Podoba mi się podążanie tropem średniowiecznych cmentarzysk wikińskich, gdzie odkrywamy kolejne elementy układanki pokazującej, że kobiety miały swoje ważne miejsce w wojennym rzemiośle wikingów. Narracja prowadzona jest w taki sposób, że wraz z narratorką wgryzamy się w tę problematykę jak w zagadkę kryminalną. Zachowane przy tym zostały zasady naukowej rzetelności, a Ella Al-Shamahi dobrze sprawdza się w roli narratorki.

Dokument ten rekomenduje ponadto dr Gardeła, z którym rozmawiałam niedawno na ten temat, a jako że jest to archeolog i świetny fachowiec, więc można polegać na jego zdaniu.

Zdecydowanie polecam!

Dokument „Wikińskie wojowniczki” będzie mieć premierę 12 stycznia o 12.00 na kanale National Geographic.

Przeczytaj też:

Wikingowie mieli przywódczynię, która grała w planszówki

Wikińska wojowniczka z duńskiej wyspy mogła pochodzić z terenów Polski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
3 lat temu

To niezłe – ale czy one faktycznie walczyły (tzn. na szkielecie są jakieś ślady obrażeń), czy były raczej 'dziewczyną zamożnego wikinga’?

Aro
Aro
3 lat temu

Po kolei. 1) Dr Gardeła jeszcze kilka miesięcy temu, w artykułach o tej tematyce, opisujących te same wykopaliska, twierdził – zresztą słusznie – że nie świadczą one o tym, że wśród wikingów były kobiety „wojowniczki’. Przytaczał fakty i teorie popierające jego stwierdzenia, a robił to np. na stronach Crazy Nauki. Nagle teraz, zaangażowany przez poprawny politycznie, szukający sensacyjnego tematu NG Channel, zmienił zdanie!!! Trochę to niepoważne… 2) „Dokument” ten to prawdopodobnie kolejna wątpliwej wartości merytorycznej produkcja tego kanału, przygotowana pod z góry przyjętą tezę. Ileż razy się skompromitowali… 3) Co do wojowniczek wygląda na to, że nie da się udowodnić… Czytaj więcej »

Stefan
Stefan
Reply to  Aro
3 lat temu

E, szkoda – już sobie wyobraziłem wielką dziewuchę z rogami na kasku jak wywija mieczem, morduje mnichów i opija udane plądrowanie z kolegami wikingami.

Moyue
Moyue
3 lat temu

Nie chcę czepiać się szczegółów, ale co oznacza sformułowanie „znacznego wikińskiego wodza”? Chodzi o „znaczącego”, „ważnego”?

Abba
Abba
Reply to  Moyue
3 lat temu

Domyśl się

Thomas
Thomas
3 lat temu

Jak dla mnie to mogłyby być także wikińskie wojowniczki. Może ich społeczeństwo było tak nacelowane na rozboje i kradzieże,że płeć nie miała takiego znaczenia o ile taka osoba sprawnie pozbywała się niewinnej ludności. 😉

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: