captcha image

A password will be e-mailed to you.

Wyspy Dziewicze przed huraganem Irma (25 sierpnia 2017) i po jego przejściu (10 września 2017). Źródło: NASA Landsat-8

Zastał zielone, zostawił brązowe – oto widoczne z satelity skutki przejścia huraganu Irma nad Karaibami.

Tydzień temu pisałam o wyjątkowej sile huraganu Irma, wewnątrz którego prędkość wiatru sięgała obłędnych 300 km na godz. – wskutek tego meteorolodzy zaczęli się zastanawiać, czy nie rozszerzyć skali Saffira-Simpsona o dodatkową, szóstą kategorię. Kiedy rozwiały się chmury, obiektywom satelitów ukazał się obraz zniszczeń, jakich dokonał huragan.

Zdjęcia wykonane przez satelitę NASA Landsat 8, którego zadaniem jest obserwacja Ziemi, pokazują wcześniejszy i obecny wygląd Wysp Dziewiczych na Karaibach. Fotografie zostały zrobione 25 sierpnia i 10 września 2017, a więc tuż przed przejściem Irmy i już po jej odejściu. Irma uderzyła w Wyspy Dziewicze 6 września, kiedy miała najwyższą kategorię 5, a prędkość wiatru sięgała w jej obrębie 300 km na godz.

Dlaczego widziane z satelity Wyspy Dziewicze z zielonych stały się brązowe? Naukowcy NASA tłumaczą, że to głównie wina niezwykle silnego wiatru, który po prostu wyrwał sporą część roślinności, pozostawiając odkrytą ziemię. Drugi powód to pokrycie roślin warstwą soli nawiewaną z oceanu, co prowadzi do obumierania liści na drzewach.

Virgin Gorda – stan z 25 sierpnia (z lewej) i 10 września 2017 (z prawej). Fot. NASA Landsat-8

Tak w zbliżeniu wygląda Virgin Gorda (powyżej), trzecia pod względem wielkości wyspa Brytyjskich Wysp Dziewiczych, którą zamieszkuje ponad 3000 osób. Na południu i zachodzie wyspy widać nieco zielonych obszarów, które ocalały prawdopodobnie dzięki temu, że były częściowo osłonięte przez wzgórza znajdujące się w centrum wyspy.

Wyspy Barbuda i Antigua przed Irmą (21 sierpnia 2017) i po jej przejściu (8 września 2017). Fot. NASA Earth Observing System (EOS)

To z kolei zbliżenie Barbudy (powyżej), wyspy zaliczanej do Wysp Nawietrznych, która wraz z sąsiednią wyspą Antigua tworzy państewko o nazwie Antigua i Barbuda. Tam zniszczenia są jeszcze większe niż na Virgin Gorda. Zdjęcia Barbudy (ok. 1500 mieszkańców) wykonały satelity NASA o nazwie Terra i Aqua, należące do programu NASA Earth Observing System (EOS).

Zdjęcie z lewej pokazuje Barbudę przed huraganem 21 sierpnia, to z prawej – po przejściu Irmy 8 września 2017. Co ciekawe, leżąca nieopodal Antigua doznała znacząco mniejszych zniszczeń (co również widać na zdjęciu), bo znajdowała się dalej od centrum huraganu.

Źródło

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Darek Szczepanik
Darek Szczepanik
5 lat temu

Czyżby podczas Irmy zginęło około 99,5 tysiąca mieszkańców Antigua i Barbudy? Nigdzie o tym nie informowano. A tak na serio poprawcie liczbę mieszkańców 🙂

Ola
Ola
5 lat temu

Dlaczego na zdjęciach porównawczych ocean również ma inny kolor?

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: