captcha image

A password will be e-mailed to you.
Odkryto aż 180 gatunków świecących ryb. Fot. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Odkryto aż 180 gatunków świecących ryb – korzystających z biofluorescencji. Fot. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Naukowcy odkryli aż 180 gatunków ryb, które świecą w ciemnościach, korzystając z biofluorescencji. Do tej pory wiadomo było, że wykorzystują je na  lądzie m.in. motyle czy papugi. Zjawisko to znane było też w oceanie, ale głównie wśród koralowców czy meduz. U ryb było inaczej – tu biofluorescencji dotąd nie obserwowano. Polega ona na pochłanianiu światła przez organizm, przekształcaniu go i emitowaniu w innym kolorze. To co innego niż bioluminescencja powstająca dzięki reakcji chemicznej, w wyniku której organizm emituje światło (z tej metody z kolei korzystają np. ryby głębinowe).

Teraz okazało się, że wśród ryb biofluorescencja to zjawisko całkiem powszechne. W zdominowanym przez kolor niebieski oceanie i w jego głębinach ryby korzystające z jego dobrodziejstw pochłaniają większą część docierającego do nich promieniowania w zakresie fal widzialnych. Absorbują więc światło niebieskie  i przetwarzają je na neonowo-czerwone, zielone i pomarańczowe.

Niestety, nie da się tego zobaczyć ludzkim okiem, a odkrycie biofluorescencji u ryb było zupełnym przypadkiem, bo żeby ją zobaczyć, trzeba użyć aparatu z żółtym filtrem, który blokuje pasmo niebieskie. Badacze akurat demonstrowali to zjawisko u koralowców, kiedy w pobliżu zalśniła na zielono ryba węgorzokształtna.  Wiele ryb biofluorescencyjnych ma taki filtr w oczach, ale nie mają go np. drapieżniki, dla których świecące ryby pozostają słabo widoczne. Naukowcy przypuszczają, że biofluorescencja może dawać rozpoznającym ją rybom możliwość komunikacji.

Badania prowadzili naukowcy z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej. Publikacja ukazała się w prestiżowym internetowym piśmie „PLOS ONE”.

A jeśli chcecie zobaczyć z kolei jaskinię nieziemsko podświetloną dzięki bioluminescencji, to zajrzyjcie tutaj

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x