captcha image

A password will be e-mailed to you.

To jest 3 500 000 000 lat życia.

Gigantyczna praca jest częścią projektu Tree of Life, który można obejrzeć tu: http://bit.ly/U6YeH1

Jak czytać ten schemat? Dół i środek rysunku to najdawniejsze czasy. Im wyżej i dalej od tego punktu, tym bardziej zbliżamy się do współczesności. W trakcie napotykamy na kolejne przełomy w historii życia – jest eksplozja kambryjska, gdy nagle pojawiła się ogromna liczba nowych gatunków, są wielkie wymierania trzebiące wszystko co żyło.

Trzeba tylko pamiętać, że to schemat, uproszczenie. Przede wszystkim pokazuje głównie historię tego, co dziś żyje. Szacuje się, że ponad 99% gatunków istniejących na Ziemi dziś już nie ma. Poza tym ten schemat rysowany jest przez ludzi i dla ludzi. To dlatego graficznie dominują tu kręgowce, a człowiek znajduje się skrajnie po prawej i w ten sposób pozostaje wyróżniony. W żadnym wypadku nie należy patrzeć na nas jako na „ukoronowanie ewolucji”. Jest też kilka drobnych nieścisłości – na przykład dotyczących pochodzenia ptaków.

Ale dość marudzenia. Schemat jest niezwykły, polecamy choćby prześledzenie pochodzenia słoni czy burzliwej, pełnej nagłych śmierci historii rekinów. Dla chętnych rysunek w dużej rozdzielczości dostępny jest tu: http://bit.ly/DrzewoZycia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x