captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Mechanizm uzależnienia. Rys. Filmbilder/YouTube

Mechanizm uzależnienia. Rys. Filmbilder/YouTube

Nasze mózgi mają pewien defekt – łatwo się uzależniają. Ten mechanizm jest w nich bardzo głęboko zakorzeniony i wiąże się z ewolucyjnie wykształconym układem nagrody, który ma za zadanie motywować nas do podejmowania działań sprzyjających rozprzestrzenianiu swoich genów.

Problem polega na tym, że ten mechanizm ulega czasami wypaczeniu. Normalnie robimy coś korzystnego i otrzymujemy za to nagrodę. Jedna z najpopularniejszych teorii tłumaczących mechanizm uzależnienia została wysunięta przez prof. Gaetano Di Chiarę. Mówi ona o tym, że nagroda dzieli się na dwie fazy – fazę pierwszą aktywnego poszukiwania i oczekiwania przyjemności i fazę drugą pasywnego zaspokojenia. Normalnie to na przykład poszukiwanie pożywienia i uczucie sytości. Albo zdobywanie samicy i spełnienie po stosunku seksualnym.

Są jednak substancje i sytuacje, które wypaczają ten mechanizm. Faza druga może podlegać habituacji czyli osłabieniu przez przyzwyczajenie. Natomiast faza pierwsza zawsze pozostaje równie atrakcyjna. W przypadku narkotyków mózg dość szybko obojętnieje na fazę drugą i „jazda” po narkotykach jest coraz słabsza i mniej atrakcyjna. Natomiast poszukiwanie i oczekiwania pozostają równie mocne. Działa to również w przypadku uzależnienia od hazardu, seksu czy internetu.

W efekcie coraz gwałtowniejsze staje się poszukiwanie i coraz słabsze przynosi zaspokojenie. Równocześnie narkotyk (lub inne uzależnienie) może wyniszczać organizm fizjologicznie lub niszczyć życie pozbawiając czasu, pieniędzy czy burząc związki.

Ten defekt dobrze pokazuje, że mózg nie jest ani efektem doskonałego projektu ani procesu, który prowadzi do powstawania idealnych struktur. Cóż, ewolucja w czystej postaci…

Cały ten mechanizm doskonale widać na tym kilkuminutowym prostym filmie. Trudno uwierzyć, że historia zbudowana z kilku kresek może budzić takie emocje. Warto obejrzeć do końca…

 

Przeczytaj też, czym są te dziwne rzeczy, które pływają nam przed oczami

oraz

czy brodaci mężczyźni są bardziej sexy?

Trudno uwierzyć, ile emocji wywołuje ten prosty film o mechanizmie uzależnienia
4.2 (84.78%) 67 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • Ziomal

  Morał z tego prosty: Nie zaczynaj z używkami – nie będziesz miał problemów z uzależnieniem.

  • MrHybryda

   To truizm. Samo stwierdzenie “nie zaczynaj” nie jest żadną receptą, by kogokolwiek odwieźć od używek.

  • K

   W dzisiejszych czasach wszystko może być “Używką”

 • Monika

  Tyle emocji, ze prawie zasnęłam….

  • Cóż, różni ludzie mają różną wrażliwość. To też cecha osobnicza.

  • Kora

   Gdybyś miała kiedykolwiek do czynienia z uzależnieniem – na przykład jako osoba współuzależniona – to ten film dałby Ci wiele do myślenia…

   • Michał Matyas

    Albo i nie. Różni ludzie mają różną wrażliwość.

  • Elizka

   jak sie nie kuma co sie oglada tak jest ……..

   • Tube forya

    A może po prostu forma komuś nie odpowiada. Może ktoś doskonale rozumie, ale nie “gra mu na emocjach”.
    Takie pier… że jak ktoś się czymś nie zachwyca to jest kiep.
    No, ale to takie ewolucyjne, że ktoś, kto nie podziela naszych poglądów i odczuć jest “tym gorszym”.

 • dobryZiomek

  Szkoda ze ciezko to na palaczy przelozyc bo przeciez palenie wydaje się byc tak bezkarne….

  • Czy ja wiem czy bezkarne? Po roku palenia wydolność moich płuc znacznie spadła, kondycja również poszybowała w dół. Odkąd przestałam palić, czuję się zwyczajnie lepiej.

 • Michau Dz

  Mózg? Życie? Nie budujemy czasem zbyt śmiałych tez na niesprawdzonych/niepoprawnych hipotezach?

  • MrHybryda

   Film ciekawy, ale Twój komentarz trąci prowokacją.

  • anka

   wiesz czym jest bogactwo? Milion dolarów to tylko “sterta” bezwartościowych jednodolarówek… sama w sobie jednodolarówka nie stanowi bogactwa, ale ta “sterta” czyli 1 ozdobiona sześcioma zerami, już stanowi bogactwo… Taką samą filozofię zawarto w tym filmiku…. tyle że… pojedynczy atom jest “żywą istotą” (bo może się łączyć,itp) tak samo ta moja symboliczna jednodolarówka też może stanowić bogactwo 🙂 (np dla osoby bezdomnej/głodnej to już coś) ot filozofia… Punkt widzenia zależy zawsze od punktu siedzenia 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Gustaw

  Naprawdę świetny film, bardzo dobrze odzwierciedla zachowanie człowieka w takiej sytuacji 😉

 • stevin

  Warto tutaj zaznaczyć, że narkotyki to bardzo wymieszany worek i nie wszystkie w nim substancje mają właściwości szkodzące i uzależniające. Taką podgrupą są min enteogeny, których używa się min. do leczenia ludzi z ciężkich uzależnień jak alkoholizm, heroinizm..

  A druga sprawa to musimy mieć świadomość tego, że bardzo silne narkotyki są dostępne także w sklepach min. alkohol, nikotyna, kofeina.

  To, że mają kod kreskowy nie oznacza, że są bezpieczniejsze, a słowo używki to taka wymyślona nazwa, aby zakryć przy np. piwie słowo narkotyk. A więc można rzec każdy kto pije i pali nałogowo ćpa.

  Odnośnie enteogenów tu krótki filmik oddający ich medyczne zastosowanie: https://www.youtube.com/watch?v=rDaGaAMxzsg

  w stanach mówi się już o tym w mediach: https://www.youtube.com/watch?v=JYUebiHdwMc

 • Piotrek

  Ja tam się wzruszyłem, chociaż mówią że mężczyźni są mniej uczuciowi od kobiet (tutaj mit). Właśnie takie kreski to najbardziej wymowna forma.

 • ATŻ

  W uzależnieniu pamięta się wzloty a upadków już niestety nie. 🙁

 • Danuta

  Nie przyswajała nic. Po łyżeczce wlewałam jej sól. Moczyłam ją w wanience, dieta bezglutenowa pozwoliła jej żyć. To nie jest wymysł – tak było.

 • Pingback: Rzecz o spijaniu żółtek | Verum elevans hominem()

 • odious

  Cóż ten biedny ptak miał tam robić? Przypomina to pierwotny
  eksperyment dotyczący uzależnień – ten ze szczurem, ciasną klatką i wodą
  z heroiną. Otoczenie i warunki bytowania są kluczowym elementem
  uzależnienia, co zostało udowodnione np:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_Park

  O tym, że problemem nie są substancje szerzej:
  http://www.samharris.org/blog/item/a-war-well-lost

 • VQ

  film świetny, choć ze zrozumiałych względów, temat bardzo zawężony.

 • Pingback: Mechanizm działania uzależnień | Socjolog od kuchni()

 • Tomek Woźny

  A ja stwierdzam jako praktyk, co następuje:
  Wszystko jest dla ludzi, ale po pierwsze z umiarem, a po drugie nie dla wszystkich ludzi.
  Dziękuję, muszę (od)lecieć. 😉

 • Film pokazuje 100% tego co się dzieje. ale mimo tego to nadal bagatelizowany temat.

 • Adam Gumowski

  Tyllko nie wiem.jak autor tekstu wywiódł, że to świadczy o niedoskonałości a więc jest .efektem “czystej ewolucji” Skoro jego mózg.pozwolił to wszystko rozkminić, to widać juź z tego pewną doskonałość zmierzającą do samopoznania

 • Łukasz

  Ten film jest baaardzo prawdziwy. Nie musi dotyczyć uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy innych używek. Spójrzmy na uzależnionych od jedzenia, cukru: wszelkiego rodzaju słodyczy, słodkich napojów, fast foodów. Wielki problem o którym wielkie korporacje, rządy – milczą. Nie wspominając od uzależnienia od gier wideo, niebawem pewnie od “virtual reality” …

 • takie tam

  Albo uzależnienie od filmików internetowych. Pamiętacie jak niegdyś Drozda raz w tygodniu w TV pokazywał kilka śmiesznych filmików? To był fun! A teraz? Obejrzałem masę głupstw i nawet nie zdążyłem się uśmiechnąć. Ale oglądam nadal…

 • Rozgardiasz

  jest tak, potwierdzam

 • kubalubo

  filmik jak filmik, sprawnie zrobiony ale odkrywczego to tam nic nie widzę. Szczerze to w zasadzie od początku wiedziałem jak sie skończy

 • Marcin Grudzień

  zawsze to pieprzone coś za coś, zachowanie równowagi, skoro było dobrze, to teraz bedzie źle (kac, zejście), ale nie tylko używki, bo np łzy szczęścia, płaczemy ze szczęścia, ponieważ organizm wytwarza w nas reakcje odwrotną, gdy nasze emocje przekraczają jakiś pewny zakres, ciągle dąży do równowagi, normalności, średniej, pewnie to jakiś dział reakcji obronnych, instynktu przeżycia czy coś?

  • guacamole terrakota

   Naturalnie! Zresztą bywają i takie substancje, które są bardziej przebiegłe niż nam się wydaje – kac, zejście to już efekt jakichś rytuałów 😉 A co jeśli ktoś pije codziennie i nie widzi w tym nic złego? Nie jest świadomy, jak po cichu daje się zniewalać. Życzę wszystkim, aby nie dali się tym szponom złapać i by każdy docenił, że najlepszą rzeczą to trzeźwość umysłu. Wtedy jesteśmy otwarci na dobro, miłość i czystość wobec samych siebie. Nie można mieć pretensji do swojego otoczenia, stanu zdrowia, dolegliwości czy problemów psychicznych, gdy chociaż jedno uzależnienie bierze nad nami górę.

Nie ma więcej wpisów