captcha image

A password will be e-mailed to you.

Projekt Szymona Perlickiego, genialnego nastolatka z Wrocławia, wygrał ze 140 pracami biorącymi udział w Konkursie Naukowym E(x)plory, największym tego typu naukowym wydarzeniu w Polsce. Konkurs był elementem święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które po raz pierwszy można było w całości śledzić w Internecie.

Szymon Perlicki, zwycięzca Konkursu Naukowego E(x)plory 2020

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku od 13 do 20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Nagrodzeni w Konkursie Naukowym E(x)plory

Główną nagrodę w Konkursie zdobył Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu. Jest on autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Innowacyjność projektu 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Jego autor otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021. Projekt Szymona nagrodził także Wrocławski Park Technologiczny, przyznając mu swoją nagrodę specjalną.

Daniel Czech i Mateusz Niedobecki, zdobywcy drugiej nagrody w Konkursie Naukowym E(x)plory 2020

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt “ISP – Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk ciepła i oczyszczanie powietrza. Oznacza to wymianę zanieczyszczeń we wnętrzu pomieszczenia na czyste powietrze z zewnątrz przy możliwości jednoczesnego odzyskiwania energii cieplnej. Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych na rozwój swojego projektu badawczego.

Trzecią nagrodę główną przyznano Oldze Ścieszce za projektPreferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor, a jej badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Młoda naukowczyni otrzymała stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych oraz zaproszenie do udziału w Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Olga Ścieszka, zdobywczyni trzeciej nagrody w Konkursie Naukowym E(x)plory 2020

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A., która jest mecenasem Programu E(x)plory.

Podczas gali przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt. Zwycięzcami plebiscytu zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za projekt „Samolot dwustronny”. Zdobyli 4171 głosów i otrzymali bon w wysokości 2 tysięcy złotych na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej. Internauci oddali łącznie ponad 14 tysięcy głosów.

Z kolei nagroda specjalna Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do Jaśminy Nowak, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, która zajęła się badaniem porostów występujących w rezerwacie Kępa Redłowska w Gdyni i wykazuje, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Na rozwój swojego projektu Jaśmina otrzyma wsparcie mentorów i specjalistów z Bio Laboratorium, a także strefy Startup Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Nagrody specjalne przyznali także: Wrocławski Park Technologiczny, Ambasada Izraela, Prezydent Miasta Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni, Kancelaria Patpol oraz Zakłady farmaceutyczne Polpharma.

Wszystkich tegorocznych laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory można zobaczyć na stronie www.explory.pl/2020.

Czym jest E(x)plory?

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki i otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej.

UWAGA! Obecnie trwa rekrutacja do Konkursu Naukowego E(x)plory 2021. Młodzi naukowcy, którzy chcą zaprezentować tam swoje projekty naukowe, mogą się zgłaszać do 7 stycznia 2021! Formularz zgłoszeniowy do następnej edycji konkursu dostępny jest na stronie www.explory.pl.

Podczas tegorocznej, internetowej odsłony Gdynia E(x)plory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się Festiwal Nauki i Technologii oraz XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia była prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

Gdynia E(x)plory Week od 9 lat jest świętem nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Wydarzenie organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 2200 osób.

Tekst jest elementem współpracy Crazy Nauki z Fundacją Zaawansowanych Technologii.

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pwgdrk
pwgdrk
9 miesięcy temu

Czy da się gdzieś poczytać o technikaliach tego zwycięskiego projektu? Nie chcę tutaj zrzędzić, bo jak na 14-latka to oczywiście super, ale prezentacja sugeruje, że autor odkrył coś znanego w kryptografii od dawna, czyli „one time pad” – tutaj w lekkim przebraniu geometrycznym. Do jednorazowego użycia jest to absolutnie bezpieczne, ale przy wielokrotnym użyciu z tym samym kluczem – już nie. Generalnie, zniechęcałbym raczej do wykorzystywania w praktyce produktów kryptograficznych stworzonych przez – z całym szacunkiem – amatorów. A Szymonowi gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  pwgdrk
9 miesięcy temu

Drugie miejsce opisem też łudząco przypomina rekuperator, ale może jest w tym coś więcej.

XDDDD
XDDDD
9 miesięcy temu

W wieku 14 lat ja pisałem password-stealery do Tibii a przejęte przedmioty wystawiałem na allegro. Było z tego tyle kasy, że od razu po zrobieniu prawka kupiłem za swoją kasę używane bo używane ale BMW E46.

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  XDDDD
9 miesięcy temu

Ja kradłem hasła do gg, a tym samym prywatność. Nie miałem wtedy pomysłu na monetyzację tego haniebnego procederu.

Last edited 9 miesięcy temu by Krzysiek
Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x