captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

"Animalium"

“Animalium”

„Animalium” to spacer. Kojarzy mi się z wizyta w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, po którym snułem się bez wyraźnego celu chłonąc atmosferę i oglądając eksponaty, które nierzadko miały ponad 100 lat.

Właśnie do takiej wędrówki odwołuje się „Animalium”, książka (a może album), która łączy współczesną wiedzę biologiczną z ilustracjami nawiązującymi do XIX-wiecznych rycin. Dają one klimat niczym z podróży Darwina, a jednocześnie pokazują systematykę i anatomię, która 150 lat temu była nieznana.

„Animalium” podzielone jest na sześć sal-rozdziałów, w których oglądamy klasycznie podzielone na klasyczne grupy i podtypy – bezkręgowce, ryby , płazy, gady, ptaki i ssaki. W każdej sali jest po kilkanaście okazów z krótkimi, podobnymi do muzealnych, opisami. Raczej ciekawostki niż kompletna informacja, ale przecież mamy się przechadzać i podziwiać, a nie spinać.

I to właśnie urok tej książki. Nie ma co zabierać się za jej przeczytanie, lepiej od czasu do czasu otworzyć ją i pozwiedzać. A już najlepiej zwiedzać z kimś. Idealne zajęcie na zimowy wieczór.

“Animalium” Jenny Broom, Katie Scott. Wydawnictwo Dwie Siostry 2015

 

 

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów