captcha image

A password will be e-mailed to you.
Czy będzie jeszcze zima? Prąd strumieniowy nad półkula północną.

Czy będzie jeszcze zima? Prąd strumieniowy nad półkula północną.

Czy będzie jeszcze zima? No tak. Wczoraj skończył się luty. Pamiętacie? To ten miesiąc, o którym przysłowia mówią „Luty, obuj ciepłe buty” oraz „Luty bywa w lód okuty”. W tym roku… No cóż, ciepłe buty potrzebne nie były.

Ale przecież w zeszłym roku w lutym zima dopiero się rozkręcała. Pamiętacie? Śnieg zniknął pod koniec kwietnia. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zapytać fachowca. Gościem audycji Homo Science 1 marca 2014 roku jest profesor Szymon Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego. A więc – czy będzie jeszcze zima? Profesor Malinowski mówi:

Prognozy wskazują na to, że na razie nic jej nie zapowiada. Śnieg może jeszcze spaść, zwłaszcza w górach, ale nie będzie to powrót zimy. Niektóre przewidywania mówią o lekkim ochłodzeniu około połowy marca, będzie to jednak różnica rzędu kilku stopni i mrozu w ciągu dnia nie ma się co spodziewać.

Dlaczego tegoroczna zima tak mało przypomina to, co zimną tradycyjnie nazywamy? Zdaniem prof. Szymona Malinowskiego można już mówić o efektach zmian klimatycznych. Powodują one, że prąd strumieniowy, który zwykle płynie stosunkowo prosto w tym roku bardzo mocno meandrował. Głębokie zakręty sprawiały, że zimne powietrze znad bieguna północnego i ciepłe z okolic tropikalnych dostawało się w okolice, do których zwykle nie sięga. Stąd bardzo silne mrozy w USA i bardzo ciepłe dni w naszej części Europy.

Tu widać przebieg tegorocznego prądu strumieniowego – ciekawe animacje widać od około 35. sekundy.

Profesor Szymon Malinowski obiecał wskazać nam kilka miejsc w internecie, które warto odwiedzić, by dowiedzieć się czegoś o pogodzie.

Jednym z ciekawszych jest polska strona meteo.pl, gdzie można zobaczyć prognozy pogody oparte na dwóch modelach cyfrowych – UM i COAMPS.

Kolejne to strona prowadzona przez siły morskie armii USA. Naval Oceanography Portal pozwala obejrzeć dobre prognozy dla całego świata, w tym i Polski

Warto też odwiedzać norweską stronę yr.no, której prognozy oparte są na bardzo dobrym modelu. Dla tych nielicznych, którzy nie znają norweskiego (są tu tacy?) – w prawym górnym rogu jest możliwość przełączenia się na język angielski.

Ale w końcu w dzisiejszych czasach lepiej prognozę pogody mieć zawsze pod ręką czyli w smartfonie. Tu szczególnie polecamy kilka aplikacji:

Wspominany serwis yr.no ma swoją aplikację. Niestety tu już nie da się zmienić języka, ale na szczęście program opiera się na prostych ikonach i schematach, więc nie powinno być to problemem.

Za to aplikacja UM Meteo jest całkowicie po polsku i pozwala na przeglądanie prognoz serwisu Meteo.pl

Dobrą, choć płatną aplikacją jest WeatherPro. Mamy tu bardzo wiele opcji, możliwość przeglądania wykresów i wyspecjalizowanych prognoz dla narciarzy czy podróżujących.

Odpowiadając na tytułowe pytanie  – czy będzie zima? Prawdopodobnie już nie, a przynajmniej nie śnieżna i mroźna. Jakoś nie żałujemy.

Nie ma więcej wpisów