captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Błękitna kropka z bliska. Fot. ESA

Błękitna kropka z bliska. Fot. ESA

12 500 tysiąca wybranych zdjęć w ultrawysokiej rozdzielczości robionych w ciągu półrocznej misji Alexandra Gersta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej połączono w piękny film. W ciągu 6 minut zobaczymy zorze polarne, miasta oświetlone w nocy, burze z piorunami, wchody i zachody słońca, pracę Stacji Kosmicznej, niezwykłe formacje chmur. Same najlepsze chwile.

Film powstał w ramach projektu Blue Dot czyli błękitna kropka nawiązującego do określenia, jakiego użył astronom i popularyzator nauki Carl Sagan. Wtedy chodziło o zdjęcie Ziemi zrobione przez sondę Voyager z odległości 6 miliardów kilometrów, na którym nasza planeta była maleńkim punktem. Teraz Alexander Gerst fotografował błękitną kropkę z bliska ustawiając aparat tak, by wykonywał automatycznie zdjęcia w regularnych odstępach czasu.

Efekt jest hipnotyzujący, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że to nie animacja czy efekty specjalne ale prawdziwe zdjęcia z kosmosu. Film powstał w rozdzielczości 4K, więc jeśli ktoś ma odpowiedni telewizor lub monitor, to zdecydowanie powinien wybrać tę opcję wyświetlania. Tak czy inaczej radzimy włączyć wysoką rozdzielczość i powiększyć obraz na cały ekran. A potem odlecieć…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek N
Maciek N
8 lat temu

6 minut to trochę za długo. Był taki teledysk z tych samych ujęć chyba 2-3 minuty i myślę że można by dodać link. Lepiej zmontowany przez co efektowniejszy.

Michau
Michau
Reply to  Maciek N
8 lat temu

Gdy zobaczyłem materiał, to skojarzenie nasunęło się samo:

Purytanin 23
Purytanin 23
8 lat temu

Ja się pytam, gdzie jest to 20 tysięcy satelitów, które okrąża Ziemie ?

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: