captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dinozaur. Taki sklonowany... WOW WOW. Uszanowanko!

Dinozaur. Taki sklonowany… WOW WOW. Uszanowanko!

Wczoraj twórczyni dobrze znanego fanpage’a I Fucking Love Science, Elise Andrews, zastanawiała się na Facebooku czy jest sens robić jakieś żarty primaaprilisowe skoro i tak czytelnicy pewnie we wszystko uwierzą. Wczoraj uznałem, że chyba przesadza, ale lektura doniesienia o dinozaurze pokazuje, mogła mieć rację. 😉

Największym echem odbiła się historia o tym, jako to naukowcy z John Moore University w Liverpoolu sklonowali dinozaura. Miał to być malutki apatozaur, którego DNA odzyskano z eksponatów znajdujących się w uniwersyteckim muzeum. Informacja nie ukazała się w prima aprilis, ale dwa dni wcześniej, co zapewne zmyliło wiele osób. Jednak jej źródłem był serwis News Hound, który specjalizuje się w podawaniu nieprawdziwych informacji. Wiarygodności miało dodawać zdjęcie pokazujące małego dinozaura, któremu naukowcy nadali imię Spot. Zdjęcie przedstawia… kangura. Historia musiała nagrać rozpędu i właśnie dziś pokazała się w kolejnych miejscach. Dziś również pojawiło się wiele informacji o tym, że to jednak żart. Część ludzi miała wyraźną pretensję, że dali się nabrać. No cóż…

Strona CERN 1 kwietnia

Strona CERN 1 kwietnia

Z kolei wyróżnienie za wyjątkową subtelność należy się CERN-owi. Jego rzecznik zamieścił informację, że po długich dyskusjach i rozważaniach dyrekcja wraz z najlepszymi projektantami stron postanowiła, że odtąd oficjalną i jedyną czcionką stosowaną w instytucie będzie Comic Sans. Informację poparto krótkim wideo, w którym wiadomość ogłasza włoska fizyczka Fabiola Gianotti – ta sama, która ogłosiła odkrycie bozonu Higgsa.

Warto przypomnieć, że to CERN jest kolebką współczesnego WWW, a Comic Sans uchodzi za najbardziej obciachową czcionkę w historii.

Znacznie bardziej klasyczną informacją jest ta o wyhodowaniu kur znoszących sześcienne jajka. Ma to ułatwić robienie kanapek z sadzonym jajkiem, a zapewne także transport. Niestety hodowla w Freedom Food Farm nie podaje, czy kury dostawały karmę zawierającą GMO…

 

Nowe, lepsze jajka

Nowe, lepsze jajka

Nikogo już chyba za to nie zdziwi borżółw, produkt programu hodowlanego prowadzonego na Wyspach Galapagos.

Bożółw z Galapagos

Bożółw z Galapagos

No i na dobranoc nieco grozy. Teleskop kosmiczny Chandra uzyskał obraz mgławicy emisyjnej NGC2014-0401 nazywanej „Mgławicą Fantoma”. Naukowcy nie potrafią jeszcze wyjaśnić, co nadało mgławicy tak szczególny kształt. Może lepiej nie wiedzieć…

Mgławica Fantom

Mgławica Fantom

Nie ma więcej wpisów