captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Fot. Frank Gaillard/Wikimedia

Za najbardziej udany przeszczep w 2016 roku jury uznało transplantację narządów szyi przeprowadzoną przez zespół prof. Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach. Jurorzy z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej mieli do wyboru 300 operacji z całego świata.

Prof. Adam Maciejewski z Centrum Onkologii-Instytut w Gliwicach to wybitny chirurg, który wsławił się 2013 roku wykonaniem pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy, który był jednocześnie pierwszym na świecie przeszczepem tego typu ratującym życie. W tym samym roku gliwiccy chirurdzy przeprowadzili jeszcze jedną transplantację twarzy.

W 2016 roku zespół prof. Maciejewskiego przeprowadził inną pionierską operację: jako pierwszy na świecie przeszczepił narządy szyi cierpiącemu na nowotwór krtani pacjentowi. Przeszczep objął krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Operacja trwała 17 godzin i zakończyła się sukcesem.

Ten właśnie przeszczep został uznany za „najlepszy na świecie przypadek” przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej, które skupia ponad 500 wybitnych specjalistów z dziedziny chirurgii. Spośród blisko 300 operacji zgłoszonych przez zespoły z całego świata jury przytłaczającą większością 93 proc. głosów wybrało operację przeprowadzoną przez lekarzy z Gliwic.

Prof. Adam Maciejewski (drugi z lewej) podczas uroczystości rozdania dyplomów w konkursie „Best Reconstruction of the Year”. Źródło: Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach

Zabieg ten zgłosili do konkursu „Best Reconstruction of the Year” prof. Adam Maciejewski i należący do kierowanego przez niego zespołu dr hab. Łukasz Krakowczyk, obaj będący jedynymi w Polsce czynnymi członkami Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

W ubiegłych latach trzy zabiegi przeprowadzone przez zespół prof. Maciejewskiego zostały włączone do konkursu „Best Reconstruction of the Year” – zajęły kolejno trzecie, drugie oraz pierwsze miejsce.

Źródło

Polecamy na naszym blogu:

Drugi w Polsce przeszczep twarzy

Przed i po… czyli powrót do zdrowia po przeszczepie twarzy

Chirurdzy z Gliwic nagrodzeni za najlepszy na świecie przeszczep
4.9 (97.5%) 8 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów