captcha image

A password will be e-mailed to you.

ziemia_slonce

Dzisiaj o 21.41 Ziemia znajdzie się w najdalszym punkcie podczas swojej wędrówki wokół Słońca.

To właśnie dzisiaj Ziemia znajduje się najdalej od Słońca podczas swojej całorocznej wędrówki po orbicie. Oznacza to, że jesteśmy w tzw. punkcie odsłonecznym, czyli aphelium (co wymawia się też i zapisuje często jako “afelium”), i znajdujemy się w odległości 152,1 mln km od Słońca. Wynika to z tego, że Ziemia nie porusza się po okręgu, tylko po orbicie eliptycznej, wydłużonej, a Słońce nie znajduje się w geometrycznym środku tej orbity. W uproszczeniu wygląda to tak:

afelium2

 

Kiedy ostatnim razem mieliśmy sytuację odwrotną, czyli byliśmy w najmniejszej odległości od Słońca (w peryhelium), nasza planeta była oddalona od naszej gwiazdy o 147,1 mln km. Paradoksalnie miało to miejsce zimą, 4 stycznia 2015 roku, około dwóch tygodni po przesileniu zimowym.

To trochę nielogiczne, że my zmagamy się właśnie z falą największych w tym roku upałów, a tu okazuje się, że nasza planeta jest akurat w największej odległości od Słońca, prawda? Czy odległość od Słońca nie wpływa na temperatury na Ziemi?

Wygląda na to, że tych 5 mln km różnicy ma zdecydowanie mniejszy wpływ na nasłonecznienie globu niż nachylenie osi obrotu Ziemi. Ono sprawia, że w lecie promienie słoneczne padają pod większym kątem na półkulę północną i dlatego lato jest cieplejsze. Afelium przypada około dwóch tygodni po przesileniu letnim, a wówczas nierzadko zdarzają się upały, jak chociażby teraz czy w 2013 roku.

Polecamy też na naszym blogu:

Barszcz Sosnowskiego – 4 rzeczy, które trzeba o nim wiedzieć

Dlaczego mamy falę upałów?

Dziś wyjątkowo doba nie ma 24 godzin

 

 

Czego u nas szukaliście?

3
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Marta LenartowiczCrazy NaukaWiktor Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktor
Gość
Wiktor

Kochani, nie powinno się mówić “afelium” ale właśnie “ap-HELIUM”, analogicznie do apoGEUM.

Pozdrawiam

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Dziękujemy, sprawa faktycznie jest trudna. Z punktu widzenie etymologii tylko ap-helium (apo i helios), ale afelium jest bardzo powszechne i akceptowane przez słowniki. Ale zmieniliśmy w tekście kolejność. Dziękujemy.

Marta Lenartowicz
Gość
Marta Lenartowicz

Aphelium prawidłowo wymawia się właśnie afelium, nazwa pochodzi z łaciny gdzie “ph” brzmi w wymowie “f”. Ap-helium będzie brzmiało nieprawidłowo.

Nie ma więcej wpisów