captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

czlowiek_dunbarCo na prezent? „Człowiek. Biografia” Robina Dunbara to pierwszy z potencjalnych prezentów świąteczno-mikołajkowych, który dla Was przetestowaliśmy i możemy z czystym sumieniem polecić.

Przyznam się bez bicia: uwielbiam książki o ewolucji człowieka. Tak jak dawniej zaczytywałam się w „Trzecim szympansie” Jareda Diamonda, tak teraz pochłonęłam najnowszą książkę Robina Dunbara „Człowiek. Biografia”. W tych naukowych opowieściach i wywodach najbardziej lubię to, że poszczególne części układanki naprawdę dobrze do siebie pasują i tak przekonująco wyjaśniają, dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Oczywiście, w naszej wspólnej historii jest jeszcze sporo luk, jednak układa się ona w spójną i konsekwentną opowieść.

Dunbar opisuje cztery kamienie milowe w naszej ewolucji, które doprowadziły nas do punktu, w którym obecnie jesteśmy. A były to: pojawienie się wyposażonego w spory mózg rodzaju Homo (1,8 mln lat temu), wyodrębnienie się naszego bezpośredniego przodka, gatunku Homo heidelbergensis, który miał jeszcze większy mózg i okiełznał ogień (około 500 tys. lat temu), pojawienie się Homo sapiens (200 tys. lat temu), aż wreszcie rewolucja neolityczna, z narodzinami rolnictwa, hodowli i osadnictwa. Autor pomija tu rozmyślnie australopiteki (wraz z ich słynną przedstawicielką Lucy), twierdząc, że „pomimo wielkiego poruszenia związanego z ich odkryciem i szybkiego rozpoznania, że australopiteki są wczesnymi przedstawicielami naszej linii rozwojowej, są one niewiele więcej niż dwunożnymi małpami”.

Tę książkę czyta się z naprawdę dużą przyjemnością i sporą dozą zaskoczenia. Bo czy domyślilibyście się, że śmiech i muzyka to zastępcze formy… iskania? Naszą spuścizną ewolucyjną można nawet wytłumaczyć to, dlaczego na Facebooku mamy średnio około 150 znajomych! Liczba ta wywodzi się bowiem z pierwotnych społeczności klanowych, w których tyle właśnie osób znało się osobiście i tworzyło grupę jeszcze w czasach Homo heidelbergensis. Ciekawe jest też wyjaśnienie częstszej niewierności mężczyzn niż kobiet, które mówi o tym, że nasz gatunek przez znaczną część swoich dziejów wzrastał w układach poligamicznych z naciskiem na poligynię, czyli wielożeństwo. No i jeszcze to, że nasz duży mózg w jakimś stopniu zawdzięczamy bakteriom wywołującym gruźlicę… Więcej smaczków nie zdradzę, sami je sobie przeczytajcie.

Robin Dunbar, „Człowiek. Biografia”, Copernicus Center Press 2015

 

Co na prezent? „Człowiek. Biografia” Robina Dunbara
4.5 (90%) 4 głosów

2
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Crazy Naukadex Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dex
Gość
dex

Przeczytajcie “Stulecie chirurgów” 🙂
Zakochacie się w tym od pierwszej strony 😀

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

A pewnie! Ale to już totalna klasyka 🙂

Nie ma więcej wpisów