captcha image

A password will be e-mailed to you.
Aktywność komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - zdjęcie z 22 listopada 2014. Kliknij, by obejrzeć zdjęcie w dużej rozdzielczości. Fot. ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Aktywność komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko – zdjęcie z 22 listopada 2014. Kliknij, by obejrzeć zdjęcie w dużej rozdzielczości. Fot. ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko jest piękna, majestatyczna. I będzie pięknieć w miarę zbliżania się do Słońca.

To zdjęcie naszej ulubionej komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko zrobione zostało 22 listopada 2014 roku z odległości 30 km. Autorem fotografii jest usytuowany na sondzie Rosetta instrument OSIRIS dysponujący kamerą wysokiej rozdzielczości (rozdzielczość powiększonego zdjęcia to 2,8 metra na piksel).

Widoczne tu strumienie gazu i pyłu to tylko początek spektaklu, jaki kometa zgotuje nam latem tego roku, w miarę jak będzie się zbliżać do Słońca – w najmniejszej odległości względem niego znajdzie się 13 sierpnia 2015 roku, ale do tego czasu jej aktywność zapewne zniszczy towarzyszącą jej Rosettę. Mam nadzieję, że jak najdłużej będziemy karmieni coraz bardziej spektakularnymi zdjęciami tego niezwykłego obiektu.

– Wnioskując z ostatniego zbliżenia się do Słońca, wiemy, że aktywność komety wzrośnie stukrotnie w stosunku do tego, co teraz obserwujemy – stwierdził kierujący zespołem OSIRIS Holger Sierks z Max Planck Institute for Solar System Research w Niemczech.

A na zdjęciu widać, że z powierzchni wydobywa się wiele małych strumieni, które łączą się w większe strugi w pewnej odległości od jądra komety. Mimo że wciąż największą aktywność wykazuje widoczne na zdjęciu przewężenie (czyli „szyja” – kształt 67P nasunął naukowcom na myśl gumową kaczkę, która, jak to kaczka, ma głowę, szyję i tułów), jednak coraz wyraźniej widać aktywność na „głowie” i „tułowiu”.

Źródło

Polecamy też:

Rosetta zaskoczyła – niespodziewane wyniki badań wody z komety

Rewelacja! Lądownik Beagle-2 po 12 latach został znaleziony na Marsie

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mi Wi
Mi Wi
6 lat temu

Na zdjęciu strumienie gazu wypływają jakby „ku słońcu” – od strony oświetlonej. Czy nie powinny wypływać w przeciwną stronę?

kreatura
kreatura
6 lat temu

Hmmm, a spodziewałby sie człowiek, że najwięcej gazu bedzie się wydobywać od strony kuperka… 😉

Radzi
Radzi
6 lat temu

Jeżeli kometa ma potencjał elektryczny, czyli zawiera ładunek elektryczny to kierunek wydobywania się gazów jest właściwy, czyli w kierunku Słońca lub czy to jest faktycznie gaz, a może widać plazmę. A swoją drogą czy potwierdzono obecność lodu na komecie? A, czy przypadkiem tak nie wygląda odprysk ze spawania łukowego?

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x