captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Meteoryt żelazny na Marsie fot. NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP/LPGNantes/CNRS/IAS/MSSS

Meteoryt żelazny na Marsie fot. NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP/LPGNantes/CNRS/IAS/MSSS

 

Ten wielki kawał żelaza ma dwa metry długości i nazwany został „Lebanon”. Dotarł na powierzchnię planety z kosmosu – już wcześniej odkrywano na Marsie żelazne meteoryty, na które trafiały poprzednie łaziki.

Na Ziemi meteoryty żelazne są zdecydowanie rzadziej spotykane od kamiennych, jednak na Czerwonej Planecie to właśnie je znajdujemy najczęściej. To prawdopodobnie efekt różnicy warunków – na Marsie od milionów lat brak wilgoci, która niszczy żelazne meteoryty na Ziemi.

Zdjęcie meteorytu Lebanon zostało złożone z dwóch typów fotografii. Ogólny widok wykonał aparat Mast Camera, a serię kolistych zdjęć w wysokiej rozdzielczości zrobiono przy pomocy ChemCam.

Nie jest jasne, skąd wzięły się zaokrąglone zagłębienia w bryle meteorytu. Mogą być efektem erozji zachodzącej wzdłuż granic krystalizacji w metalu lub pozostałościami po kryształach oliwinu zawieszonych w stopie żelazo-niklowym. Takie meteoryty znajduje się czasem na Ziemi, noszą one nazwę pallasytów. Niesamowity przykład takiego meteorytu to Fukang, którego zdjęcia możecie zobaczyć w tekście „Meteoryt piękny jak klejnot”.

Zdjęcia wykonano 25 maja 2014 roku.

[źródło]

Nie ma więcej wpisów