captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
fot. florbelas fotographix

fot. florbelas fotographix

Kontrast między elementami twarzy, a kolorem skóry to czynnik, na podstawie którego oceniamy nieświadomie wiek. Do takich wniosków doszli badacze z Gettysburg College w Pensylwanii po serii badań. Ponad 1000 osób oglądało zmodyfikowane komputerowo obrazy twarzy i oceniało, która z nich jest młodsza, a która starsza.

Badanie pokazało, że chodzi o różnice między kolorem brwi, oczu i ust a otaczającą je skórą. Jak wyjaśnia prof. Richard Russell z wiekiem zachodzą zmiany prowadzące do tego, że twarz traci kontrast. Na przykład wargi stają się mniej czerwone, ale jednocześnie otaczająca je skóra robi się czerwieńsza. Odnotowujemy te zmiany nieświadomie i m.in. na ich postawie oceniamy wiek obserwowanej osoby.

Wyjaśnia to też sens robienia makijażu – w końcu szminka na ustach czy cienie na powiekach podnoszą kontrasty i tym samym odmładzają.

Jeśli masz ochotę sprawdzić, jak to działa, spójrz na poniższe zdjęcie. Która z twarzy wydaje ci się młodsza?

twarze

Na lewym zdjęciu podniesiono kontrast, na prawym – zmniejszono. Dlatego lewa twarz robi wrażenie młodszej.

Tu pokazano obszary, które zmieniają kontrast wraz z wiekiem. Oczy i brwi bledną, a skóra wokół nich ciemnieje. Usta stają się mniej czerwone, a skóra – czerwieńsza.

twarz rys

 

Panie! Panowie! Malujemy się! 😉

Czerwone usta odmładzają
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów