captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Czy czytanie po ciemku psuje wzrok?

Czy czytanie po ciemku psuje wzrok?

To chyba jedyny moment, w którym rodzice tępią czytanie u swoich dzieci. A przecież wiadomo, że nie można tak po prostu przerwać książki i iść spać. Sposób z latarką pod kołdrą sprawdza się fenomenalnie, choć zabawę psuje świadomość, że przecież od tego psuje się wzrok.

No więc nie psuje się. Owszem, czytanie w kiepskim świetle może powodować zmęczenie oczu, łzawienie czy ból głowy, ale te objawy mijają.

Tym, co może powodować krótkowzroczność jest raczej nasz tryb życia, w którym używamy oczu niezgodnie z ich przeznaczeniem. Ewolucja kształtowała nas na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie przydawało się raczej patrzenie w dal. I do takiej właśnie aktywności przystosowane są nasze oczy. Tymczasem używamy ich do wpatrywania się w przedmioty znajdujące się kilkadziesiąt centymetrów przed naszymi oczami – książki, ekrany, telefony. Ciągłe napięcie mięśni zmuszających oko do akomodacji i ustawienia ostrości na niewielką odległość może powodować stałe zmiany, które psują nam wzrok.

Czytanie w słabym świetle niczego tu nie zmienia, co potwierdzają badania. Czytajmy więc na zdrowie!

 

Czy czytanie po ciemku psuje wzrok?
4.5 (90.48%) 21 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • Chyba troszkę masło maślane – czytanie po ciemku nie psuje wzroku, ale psuje go za to czytanie samo w sobie, bo książki trzymamy blisko twarzy ;).

  Nie mniej jednak z czytania nie zrezygnuję – niezależnie od tego co dzieje się z moimi oczami :).

 • Dawis

  Żyłem w klamstwie !

  • Superman

   Dość błahym kłamstwie, które łatwo obalić.
   Znajdź chociaż jedną osobę, która oślepła od czytania po ciemku (oczywiście to udowodnij).

 • toro

  Znaczy się nie czytanie po ciemku psuje wzrok, tylko w ogóle czytanie. Na szczęście ludzie zaczęli dbać o zdrowie i rzadko kto już czyta cokolwiek…

 • Krzysztof

  Można prosić o źródła tych badań?

 • Wiktor

  To Ty też czytałeś pod kołdrą z latarką? Ja myślałem że to mój wynalazek, którego nikomu nie przekazałem …

 • Lord of the Lords

  E tam. Za kilkaset/kilka tysięcy lat wyewoluujemy i wzrok będzie dostosowany do patrzenia na bliskie odległości. Także: wspomóż ewolucję! Korzystaj z telefonu!

 • Tobiasz Bimbalski

  Widzę brak logiki. Przecież czytanie pod kołdrą to nic innego, niż “wpatrywanie się w przedmioty znajdujące się kilkadziesiąt centymetrów przed naszymi oczami”, czyli element “trybu życia, w którym używamy oczu niezgodnie z ich przeznaczeniem”. Nie wspominając, że wzrok natura kształtowała przy jasnym świetle słonecznym, a nie latarce pod kołdrą.
  Więc jednak przyczynia się do psucia wzroku.
  Proszę zresztą przytoczyć badania, żeby nie być gołosłownym.

  • Karol Orczykowski

   Mam identyczne spostrzeżenie, trochę niekonsekwencji się wkradło.

Nie ma więcej wpisów