captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Czy oglądanie telewizji z bliska szkodzi?

Czy oglądanie telewizji z bliska szkodzi? fot. Lennart Tange (CC)

„Nie siedź tak blisko telewizora bo to szkodzi!”. No właśnie – chyba każdy słyszał to hasło od rodziców (albo sam go nie wypowiadał).

A jak to naprawdę jest z tym bliskim siedzeniem? Otóż nie szkodzi. A przynajmniej nie bardziej, niż siedzenie blisko książki, tablicy lub szafy. Tak, telewizor nie wytwarza żadnego dodatkowego promieniowania, które wpływałoby na ludzki organizm znajdujący się te 30 czy 50 cm od ekranu. Takie oglądanie nie szkodzi też w żaden sposób oczom, choć może wywołać ich zmęczenie i łzawienie. Wystarczy jednak przerwa w oglądaniu, a wszystko wróci do normy.

Inną sprawą jest to, że nadmiar telewizji szkodzi, ale głównie poprzez zastępowanie nią innych aktywności, zwłaszcza fizycznych.

Ale skąd wziął się mit mówiący, że oglądanie telewizji z bliska szkodzi?

Pochodzi on z roku 1967, gdy firma General Electric wypuściła serię wadliwych telewizorów. To były odbiorniki kolorowe wciąż pozostające nowością. Okazało się, że emitują one od 10 do 100 000 razy silniejsze promieniowanie, niż dopuszczały normy. Telewizory natychmiast wycofano a kineskopy zabezpieczono. Obawa jednak pozostała.

Warto jednak pamiętać, że o ile telewizory kineskopowe wytwarzały faktycznie słabe promieniowanie rentgenowskie, które było niemal w całości eliminowane przez zabezpieczenia kineskopu, o tyle współczesne telewizory LCD nie wytwarzają już takiego promieniowania.

 

Czy oglądanie telewizji z bliska szkodzi?
4.2 (83.81%) 63 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • Tom

  Tyle lat oglądałem z bliska i faktycznie nie zaszkodziło 🙂

  • A no właśnie! 🙂

   • Damian Worek

    Troche późno ale co tam. Nie wie kto jak to jest z monitorami. Przypuszcam, że monitor LCD tak jak telewizor LCD też nie wytwarza promieniowania?

    • PolishPROGamer

     Tak, wyświetlacz LCD w telewizorze działa tak samo jak w monitorze, laptopie, smartfonie itp. Dzięki innym elementom składowym telewizor to telewizor, monitor to monitor, a w smartfonie mamy sam wyświetlacz sterowany przez SOC czy jakiś inny układ w smartfonie. Oczywiście są różnice w wielkości, różne typy matryc, podświetlenia, ale ogólna zasada działania LCD jest taka sama – nic tu promieniowania niewiadomojakiego nie emituje.

     • Damian Worek

      Dzięki wielkie za odpowiedź

 • lenam89

  Niestety szkodzi, ponieważ wzrok musi się wtedy bardziej wysilać. Ja mam od wielu lat kłopot ze wzrokiem. Zastanawiam się jak mogę to poprawić. Ostatnio okulista w klinice Optegra opowiedział mi o nowym zabiegu laserowym Lentivu. Czy jest to bezpieczne?

Nie ma więcej wpisów