captcha image

A password will be e-mailed to you.
Czy oglądanie telewizji z bliska szkodzi?

Czy oglądanie telewizji z bliska szkodzi? fot. Lennart Tange (CC)

„Nie siedź tak blisko telewizora bo to szkodzi!”. No właśnie – chyba każdy słyszał to hasło od rodziców (albo sam go nie wypowiadał).

A jak to naprawdę jest z tym bliskim siedzeniem? Otóż nie szkodzi. A przynajmniej nie bardziej, niż siedzenie blisko książki, tablicy lub szafy. Tak, telewizor nie wytwarza żadnego dodatkowego promieniowania, które wpływałoby na ludzki organizm znajdujący się te 30 czy 50 cm od ekranu. Takie oglądanie nie szkodzi też w żaden sposób oczom, choć może wywołać ich zmęczenie i łzawienie. Wystarczy jednak przerwa w oglądaniu, a wszystko wróci do normy.

Inną sprawą jest to, że nadmiar telewizji szkodzi, ale głównie poprzez zastępowanie nią innych aktywności, zwłaszcza fizycznych.

Ale skąd wziął się mit mówiący, że oglądanie telewizji z bliska szkodzi?

Pochodzi on z roku 1967, gdy firma General Electric wypuściła serię wadliwych telewizorów. To były odbiorniki kolorowe wciąż pozostające nowością. Okazało się, że emitują one od 10 do 100 000 razy silniejsze promieniowanie, niż dopuszczały normy. Telewizory natychmiast wycofano a kineskopy zabezpieczono. Obawa jednak pozostała.

Warto jednak pamiętać, że o ile telewizory kineskopowe wytwarzały faktycznie słabe promieniowanie rentgenowskie, które było niemal w całości eliminowane przez zabezpieczenia kineskopu, o tyle współczesne telewizory LCD nie wytwarzają już takiego promieniowania.

 

Czego u nas szukaliście?

3.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom
10 lat temu

Tyle lat oglądałem z bliska i faktycznie nie zaszkodziło 🙂

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Tom
10 lat temu

A no właśnie! 🙂

Damian Worek
Damian Worek
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Troche późno ale co tam. Nie wie kto jak to jest z monitorami. Przypuszcam, że monitor LCD tak jak telewizor LCD też nie wytwarza promieniowania?

PolishPROGamer
PolishPROGamer
Reply to  Damian Worek
6 lat temu

Tak, wyświetlacz LCD w telewizorze działa tak samo jak w monitorze, laptopie, smartfonie itp. Dzięki innym elementom składowym telewizor to telewizor, monitor to monitor, a w smartfonie mamy sam wyświetlacz sterowany przez SOC czy jakiś inny układ w smartfonie. Oczywiście są różnice w wielkości, różne typy matryc, podświetlenia, ale ogólna zasada działania LCD jest taka sama – nic tu promieniowania niewiadomojakiego nie emituje.

Damian Worek
Damian Worek
Reply to  PolishPROGamer
6 lat temu

Dzięki wielkie za odpowiedź

lenam89
lenam89
5 lat temu

Niestety szkodzi, ponieważ wzrok musi się wtedy bardziej wysilać. Ja mam od wielu lat kłopot ze wzrokiem. Zastanawiam się jak mogę to poprawić. Ostatnio okulista w klinice Optegra opowiedział mi o nowym zabiegu laserowym Lentivu. Czy jest to bezpieczne?

Mikołaj
Mikołaj
4 lat temu

Niezdrowe jest kierowanie wzroku na jakiekolwiek źródło światła. Dlatego lepiej patrzeć na ekran e-ink niż LCD. A jeśli już patrzymy to im mniejsza luminancja, tym lepiej. Z daleka będzie słabiej więc zdrowiej. Ale znacznie gorsze były oczywiście lampy kineskopowe niż ekrany LCD z powody niewielkiego promieniowania (o czym wspomniano) oraz migotania obrazu. Kto ma stary monitor i złącze VGA w komputerze może to sprawdzić sam. Wystarczy ustawić rozdzielczość na taką jaką obsługuje monitor, podłączyć go, następnie ustawić częstotliwość odświeżania na 60 Hz (efekt migotania bardzo uciążliwy, a tak było przez całe lata) oraz co najmniej 75 Hz lub więcej (efektu… Czytaj więcej »

Koyomi
Koyomi
Reply to  Mikołaj
4 lat temu

“Nie wiem kto robił to badanie, ale dla mnie to banialuki. I kto dał na to kasę” – twój brak wiary wynika z pomylenia pojęcia zmęczenia z uszkodzeniem wzroku. patrząc z bliska na monitor zmęczymy oczy (tak jak zostało napisane w artykule “Takie oglądanie może wywołać ich zmęczenie i łzawienie”) ale nie wywoła to stałego efektu. sytuację można porównać do zmęczenia mięśni po ćwiczeniach fizycznych tzn efekt bólu mięśni będzie ale tylko do momentu aż mięśnie nie odpoczną.

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: