captcha image

A password will be e-mailed to you.
Kanadyjska astronautka Julie Payette na pokładzie ISS. 17 lipca 2009 roku. Fot. NASA

Kanadyjska astronautka Julie Payette na pokładzie ISS. 17 lipca 2009 roku.
Fot. NASA

Dlaczego astronauta w statku kosmicznym (a więc i w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ISS) znajduje się w stanie nieważkości? Często słyszymy to pytanie. Nieważkość, czyli mikrograwitacja, to dziwne zjawisko. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to stan, w którym na ciało nie oddziałują siły grawitacji. Wręcz przeciwnie: w ISS oddalonej o 407 km od naszej planety siły grawitacyjnego przyciągania przez Ziemię są tylko o 10 procent mniejsze niż przy jej powierzchni.

Skąd zatem wrażenie, jakby ich nie było? To efekt ciągłego spadania. Choć brzmi to dziwacznie, obiekty znajdujące się na orbicie spadają stale ku Ziemi, lecz nigdy nie osiągają jej powierzchni. To efekt starannego obliczenia prędkości i wysokości lotu – obiekt spada ku Ziemi, jednak leci tak szybko, że stale “przelatuje nad nią”.

Pewnym przybliżeniem może tu być efekt, jaki osiągniemy podrzucając wysoko pęk kluczy. Łatwo zauważyć, że gdy lecą w dół, nie wiszą przyciągane przez Ziemię, a zachowują się, jakby grawitacja na nie nie działała.

– Dla kogoś przebywającego w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej normą staje się latanie – mówi dr David Wolf, astronauta i lekarz NASA, który w kosmosie spędził łącznie ponad 5 miesięcy, głównie w stacjach MIR i ISS. – Oczywiste jest przywiązywanie wszystkiego: szczoteczki czy grzebienia do uchwytu w ścianie czy zestawu narzędzi do własnego paska. Również pozostawienie czegoś na chwilę w powietrzu wydaje się całkiem normalne. Po powrocie na Ziemię trzeba uważać, żeby się w ten sposób nie zapomnieć.

Czego u nas szukaliście?

5
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
KrzysiekPiotrPiotrCrazy NaukaRobert Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Gdy mowa o podróżach kosmicznych często można usłyszeć o tzw. wirówce grawitacyjnej. Skoro na ISS tak wielkim problemem dla zdrowia astronuatów jest stan nieważkości, to dlaczego nie wykorzystuje się tego zjawiska przy budowie modułów mieszkalnych?

Piotr Stanisławski
Admin
Piotr Stanisławski

Wytworzenie sztucznej grawitacji dzięki sile odśrodkowej wymaga dużej szybkości obrotowej. Gdyby starać się uzyskać taką szybkość na obiekcie stosunkowo małym, takim jak Stacja, trzeba by ją naprawdę mocno rozkręcić, co z kolei powodowałoby problemy z utrzymaniem spójności całej struktury.
Taki system działałby nieźle w kole o średnicy kilkuset metrów. Pewnie z czasem takie zrobimy, ale to naprawdę zaawansowana konstrukcja.

Piotr
Gość
Piotr

I znów ta bzdura o równoważeniu grawitacji przez siłę odśrodkową (pewnie zaczerpnięta z równie “naukowego” opracowania na WIkipedii) 😀 Gdyby te siły się równoważyły (wypadkowa równa zero), to ISS leciałby po linii prostej (I Zasada Dynamiki Newtona). Na ISS jest mikrograwitacja, bo ISS znajduje się pod wpływem działania przyspieszenia (dośrodkowego) wywołanego siłą grawitacji (czyli pisząc inaczej – jest w stanie swobodnego spadku).

Piotr
Gość
Piotr

Na ISS występuje nieważkość, gdzie jeszcze występuje nieważkość. Czy w drodze na Księżyc występuje nieważkość, czy przy Księżycu występuje nieważkość?

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Nieważność w kosmosie występuje zawsze, gdy wyłączone są silniki statku.

Nie ma więcej wpisów