captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. woodleywonderworks/Flickr

Fot. woodleywonderworks/Flickr

Zaczyna się sezon na szparagi. Część z Was pewnie wyczuje ich „pokłosie” później w toalecie. Co sprawia, że mocz po szparagach tak nieprzyjemnie pachną?

Marcel Proust, który przy każdej możliwej okazji objadał się szparagami, pisał oględnie, że ich woń zamienia jego nocnik „w naczynie wonności”. Kto jednak zna ten zapach, ten wie, że to mocno naciągany opis. Powiedzmy sobie szczerze: mocz po szparagach nie pachnie, tylko śmierdzi, a ta woń naprawdę nie należy do przyjemnych. Pod warunkiem, że ją wyczuwamy. Albo że ją wytwarzamy.

Ale zacznijmy od początku. Przyczyną nieprzyjemnej woni moczu po szparagach jest to, w jaki sposób ludzki organizm je przetwarza. Szparagi zawierają znaczne ilości asparaginy i S-metylmetioniny – aminokwasów, które w ludzkim moczu przekształcają się w kilka związków zawierających siarkę, w tym mający najsilniejszą woń metanotiol. Pozostałe też mają charakterystyczne, odrażające zapachy. Co gorsza, szybko zamieniają się w substancje lotne, dzięki czemu docierają do naszych nosów.

Ale dlaczego niektórzy je czują, a inni nie?

Badania tego ważkiego zagadnienia prowadziła Danielle Reed z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii, a wyniki opublikowało w 2011 roku pismo „Chemical Senses”. Okazuje się, po pierwsze, że niektórzy ludzie wyczuwają woń szparagów w siuśkach, a inni nie mają tej zdolności. Wynika to z różnic genetycznych w działaniu receptorów węchowych. Zapachu tego nie odbiera od jednej trzeciej do 50 proc. Amerykanów. Wyczuwają go natomiast niemal wszyscy mieszkańcy Chin i Izraela.

Badania z 2010 roku, przeprowadzone przez firmę produkującą testy genetyczne 23andMe, wskazały miejsce w DNA odpowiedzialne za to, czy czujemy zapach szparagów w siuśkach. Zlokalizowana na chromosomie 1. wariacja, która o tym decyduje, ma niewiele mówiącą nazwę rs4481887. Jej szczególną cechą jest to, że znajduje się w pobliżu genów odpowiedzialnych za różne typy receptorów węchowych. Naukowcy nie są jednak pewni, o który konkretnie receptor może tu chodzić.

Wśród ludzi badanych przez Reed około 6 proc. nie było w stanie wyczuć szparagowej woni w moczu (mimo że – zgodnie z wcześniejszymi analizami -w populacji Amerykanów odsetek ten jest dużo wyższy).

Eksperyment pokazał też, że u blisko 8 proc. uczestników badania siuśki po szparagach w ogóle nie miały tej przykrej woni.

Źródło

Czego u nas szukaliście?

4.2 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Lis
Jacek Lis
6 lat temu

No to albo nie mam innego zapaszku albo nic nie czuję 🙂

Michał Kaliszuk
Michał Kaliszuk
6 lat temu

Nie podoba mi się ten sposób „określania moczu mianem „siuśków”. Blog ma w nazwie „nauka”, więc powinien, moim zdaniem, stosować mniej infantylne słownictwo. To jak czytać artykuł o finansach i widzieć, że ktoś pisze „banknociki”.

gasiormichal
gasiormichal
Reply to  Michał Kaliszuk
5 lat temu

Ha, miałem pisać to samo. Aż mi włosy stawały dęba ilekroć widziałem „siuśki”. I faktycznie obok słowa „nauka” wygląda to katastrofalnie. Czyżby słowo „mocz” było niegodne? Brzydkie? Za mało naukowe?

Feddeg
Feddeg
Reply to  Michał Kaliszuk
5 lat temu

Ma też w nazwie crazy. Nie podoba się, nie czytaj.

Naukowiec ale taki krejzol
Naukowiec ale taki krejzol
Reply to  Michał Kaliszuk
2 lat temu

Sztywny f@#$!

Zbigniew Lebowski
Zbigniew Lebowski
5 lat temu

Ja mam tak że już po 30 minutach od zjedzenia ich walą mi szczochy dziwną wonią.

edyta
edyta
Reply to  Zbigniew Lebowski
5 lat temu

czyli wydzielasz zapach i go jeszcze czujesz 😉

Marcin Grec
Marcin Grec
3 lat temu

Bardzo mi się podoba używanie słowa siuśki w artykule rzekomo naukowym. Zapach szparagowych siuśków kojarzy mi się z zapachem starej mokrej ścierki do podłogi.

Marta Kolczak
Marta Kolczak
3 lat temu

Wszystko fajnie,temat ważny o rozwiewa wiele pytan,ale uzywanie słowa siuśki w artykule rzekomo naukowymm nie uchodzi…

Joanna
Joanna
Reply to  Marta Kolczak
1 rok temu

Chciałabym zauważyć, że jest to artykuł popularnonaukowy, który pod wieloma względami różni się od artykułu naukowego. Przede wszystkim jest napisany w bardziej przystępnej formie. Jeśli ktoś preferuje sztywną formie opisu, to polecam publikacje…

kasia
kasia
2 lat temu

SIUŚKI… ja pierniczę

Purysta Językowy
Purysta Językowy
2 miesięcy temu

Artykuł ok, zawsze się nad tym zastanawiałem, a teraz wiem. Ej, a może czytajcie swoje artykuły przed publikacją? Kiedy piszecie o nauce, lepiej, żeby nie było w nich błędów czy literówek, bo to zmniejsza zaufanie do wartości merytorycznej waszych tekstów. „mocz po szparagach tak nieprzyjemnie pachną?”, „Zlokalizowana na chromosomie 1. wariacja”.

Marcin
Marcin
2 miesięcy temu

Zapach moczu po szparagach to dla mnie spalone kable elektryczne, takie mam skojarzenie.

Nie ma więcej wpisów
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: