captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Dlaczego wskazówki zegara chodzą w prawo? Fot. Brian Snelson

Dlaczego wskazówki zegara chodzą w prawo? Fot. Brian Snelson

Dlaczego wskazówki zegara chodzą w prawo – zastanawialiście się kiedyś nad tym? Niby to oczywiste, zawsze tak chodziły. Ale wskazówki nie przypadkiem kręcą się właśnie w prawo. Spójrzcie na niebo. Na półkuli północnej, skąd wywodzi się nasza cywilizacja, słońce wstaje z lewej strony i zachodzi po prawej poruszając się po niebie… zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Również cień wskazówki zegara słonecznego idzie w prawo. Nic więc dziwnego, że nasze skojarzenie z upływem czasu jest ściśle związane z ruchem w prawo. Dlatego właśnie konstruktorzy pierwszych zegarów uznali, że wskazówki powinny chodzić w prawo. To przecież takie oczywiste… 🙂

Dlaczego wskazówki zegara chodzą w prawo?
4.1 (82%) 10 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • Aaa, to dlatego w Australii jest ruch lewostronny. Ale czy zegary w Australii też chodzą w lewo?

 • janek

  Ruch lewostronny w Australii wynika z tradycji krajów anglosaskich. Dawniej jeździec poruszał się lewą stroną,bo w prawej ręce dzierżył kopię, którą strącał rywala.

 • Walenty Mosch

  To nie prawda, że kierunek krążenia wskazówek w zegarku jest jest wynikiem obserwacji nieba.
  Kierunek krążenia wskazówek jest jest ustalony arbitralnie przez dominującej w społeczeństwie ok. 90% większość praworęcznych.
  Świat praworęcznych jest prawoskrętny i tu nie ma dyskusji. Mańkuci mają swoją naturalną wizję świata lewoskrętną. Ale, że ich jest tak mało, nie mieli oni nić do gadania!

  Większość gwintów jest prawoskrętna, zdecydowana mniejszość, lewoskrętna.

  Niebo kręci się sobie, – zegarki sobie …..

  Pozdr.

Nie ma więcej wpisów