captcha image

A password will be e-mailed to you.
Monika Leończyk i Jerzy Szuniewicz, reprezentacji Polski nagrodzeni w konkursie EUCYS 2014. Fot. J. Kurowski/GFM

Monika Leończyk i Jerzy Szuniewicz, reprezentanci Polski nagrodzeni w konkursie EUCYS 2014. Fot. J. Kurowski/GFM

Monika Leończyk i Jerzy Szuniewicz zostali nagrodzeni w Międzynarodowych Finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS 2014. Gratulujemy!

W finałach tego prestiżowego konkursu, który odbył się w tym roku w Warszawie, wzięło udział 110 uczestników z 37 krajów. Rywalizowało ze sobą 77 projektów konkursowych z niemal wszystkich dziedzin nauki: biologii, fizyki, chemii, informatyki, socjologii, ochrony środowiska, matematyki, inżynierii i medycyny.

W konkursie EUCYS 2014 Polskę reprezentowało troje nastolatków. Monika Leończyk zbadała wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne, Jerzy Szuniewicz wynalazł sposób udoskonalenia kryptografii kwantowej, zaś Andrzej Żak przeanalizował wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem język wilamowski. Dwoje zdobyło nagrody.

Monika Leończyk (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku) za swoją pracę otrzymała prestiżową i cenną nagrodę w postaci tygodniowego pobytu w JRC – Joint Research Center (czyli Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej) we włoskiej Isprze. Monika zadała sobie pytanie, w jaki sposób można powstrzymać drastyczny spadek liczby trzmieli, niezwykle ważnych owadów zapylających. Badała, czy specjalnie zaprojektowane budki, w których trzmiele mogłyby gniazdować, pomogą w zapylaniu uprawy pomidorów. Okazało się, że – jak twierdzi laureatka – „jedna rodzina trzmieli może zastąpić pracę człowieka na terenie o wielkości 20–25 arów, ograniczając tym samym stosowanie sztucznych środków wspomagających”.

Również projekt drugiego z polskich reprezentantów, Jerzego Szuniewicza, znalazł uznanie w oczach jury. W nagrodę weźmie on udział w jednych z największych na świecie targów nauki INTEL ISEF, które odbędą się w maju 2015 roku w USA (Jerzy brał już w 2014 roku udział w konkursie ISEF, gdzie otrzymał wyróżnienie – pisaliśmy o tym tutaj). Jerzy, uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odkrył metodę pozwalającą niezwykle skutecznie „zaganiać” pojedyncze fotony światła do światłowodów. Jego rozwiązanie przydatne jest m.in. w kryptografii kwantowej, najbardziej zaawansowanym sposobie zabezpieczania informacji.

Jerzy Szuniewicz ze swoją pułapką na fotony. Fot. Crazy Nauka

Jerzy Szuniewicz ze swoją pułapką na fotony. Fot. Crazy Nauka

Nagrody główne tegorocznego konkursu EUCYS otrzymało dwoje przedstawicieli Portugalii (João Pedro Estácio Gaspar Gonçalves de Araújo z matematyki i Mariana De Pinho Garcia i Matilde Gonçalves Moreira da Silva z biologii) oraz Luboš Vozdecký z Czech (fizyka).

Gospodarzem EUCYS 2014 był Uniwersytet Warszawski, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik.

Więcej o konkursie EUCYS

Polecamy też:

Dwoje nastolatków z Polski nagrodzonych w konkursie młodych naukowców w USA

Joanna Jurek – 17-latka, która opracowała sposób na raka trzustki

 

 

Nie ma więcej wpisów