captcha image

A password will be e-mailed to you.

No i zaczęło się. Dokładnie o 11:13 rozpoczęło się astronomiczne lato

Początkiem astronomicznego lata jest przesilenie letnie, które w tym roku przypada 21 czerwca o 11:13. Jest to moment, w którym Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Mamy więc oficjalnie lato!

Rys. Przemyslaw “Blueshade” Idzkiewicz [CC BY-SA 2.0]

Tak więc 21 czerwca będzie dla nas najdłuższym dniem w roku, który będzie trwać ponad 17 godzin. Z kolei noc z 21 na 22 czerwca będzie najkrótszą nocą w roku.

Być może dla niektórych będzie rozczarowaniem to, że Noc Świętojańska, która przypada w wigilię św. Jana (z 23 na 24 czerwca), nie jest najkrótszą nocą w roku.

Od 21 czerwca będzie nam ubywać dnia. Oczywiście można z tego powodu dramatyzować, ale polecamy raczej cieszenie się cudownie długimi wieczorami.

W okolicach przesilenia warunki do obserwacji nocnego nieba są utrudnione ze względu na niewielką długość nocy i wciąż duży Księżyc, który miał pełnię 14 czerwca. W północnej Polsce obserwacje utrudniają dodatkowo tzw. białe noce, a więc to, że schowane płytko za horyzontem Słońce nie pozwala na porządne pociemnienie nieba.

Można za to podziwiać w tym czasie przepiękne obłoki srebrzyste, powstające wieczorem wskutek osadzania się pary wodnej na drobinach unoszących się w atmosferze, 75-85 km nad Ziemią. Tych szukajcie na północy, niezbyt długo po zmroku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d