captcha image

A password will be e-mailed to you.

Efekt potwierdzenia – przedstawiam Wam część pierwszą naszej nowej serii o błędach poznawczych, czyli pułapkach myślowych, w które KAŻDY z nas (bez wyjątku) wpada. To dlatego często tę naszą słabość wykorzystują osoby tworzące i szerzące fake newsy. Mając świadomość swojej skłonności do popełniania tych błędów, łatwiej ich unikniemy.

Jednym z najważniejszych błędów poznawczych jest efekt potwierdzenia (inaczej błąd konfirmacji), który polega na tym, że zamiast dążyć do odkrycia możliwie obiektywnej prawdy (czyli faktów) usilnie poszukujemy argumentów na potwierdzenie tego, w co już wierzymy.

Wskutek tego:

  • Ignorujemy te argumenty, które nie potwierdzają naszych opinii;
  • Trwalej zapamiętujemy informacje zbieżne z naszymi opiniami;
  • Wykorzystujemy błędne przekonania do błędnego, ale zbieżnego z naszymi poglądami, zrozumienia sytuacji;
  • Unikamy sytuacji, które mogą zagrozić naszym przekonaniom („Nie będę z tobą o tym dyskutować”).

Dlaczego chcemy się oszukiwać?

  • Dla zachowania dobrego samopoczucia i wysokiej samooceny szukamy argumentów chroniących nasz światopogląd przed rozpadem;
  • Ponieważ radzenie sobie ze złożonymi zadaniami sprawia nam trudność, stosujemy skróty myślowe, zwane heurystykami. Jedną z nich jest właśnie ignorowanie faktów, które mogłyby podważyć nasze przekonania.

Zobaczcie to na przykładzie:

Polecam Wam też pozostałe części naszego cyklu o heurystykach i błędach poznawczych:

O efekcie autorytetu

O pozornych korelacjach

O złudzeniu ponadprzeciętności

O dostępności umysłowej (czyli dlaczego bardziej boimy się wypadków lotniczych niż samochodowych)


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czego u nas szukaliście?

4.4 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Witam. Jest taka dziedzina nauki nazywana statystyką. i wiemy z niej, że zawsze istnieją wyjątki od reguły. I od tej również. Nie każdy wpada w pułapkę błędu konfirmacji. Pozdrawiam.

Arek
Arek
Reply to  Paweł
1 rok temu

Niestety każdy. Bez wyjątków. Różnice miedzy poszczególnymi ludźmi, polegają jedynie na częstości wpadania w tą pułapkę.
Gorąco polecam książkę “Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” Daniela Kahnemana. (noblista w tej dziedzinie). Świetnie wyjaśnia dlaczego tak się dzieje. Przy okazji rozwiewa kilka mitów.. np o tym że ludzie zachowują się racjonalnie ….

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: