captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Jak ją nazwą? Moontown? Fot. ESA/Foster + Partners

Jak ją nazwą? Moontown? Fot. ESA/Foster + Partners

Bazy na Księżycu zbudowane z pomocą ogromnych drukarek 3D i zamieszkiwane parę miesięcy przez kolejne zespoły astronautów mogą stać się rzeczywistością w kolejnym dziesięcioleciu, jeżeli wierzyć niedawno zakończonej konferencji z udziałem 200 naukowców, inżynierów i specjalistów.

Budowa ludzkiej księżycowej osady może rozpocząć się za zaledwie pięć lat, ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna podczas swojego sympozjum, sugerując że Księżycowa osada mogłaby być doskonałym testem przed decyzją ostateczną – misją wylotu na Marsa w przyszłości.

„Strategia eksploracji kosmosu w ESA stawia Księżyc jako priorytetowy cel dla ludzkości, w naszej drodze na Marsa,” powiedziała Kathy Laurini z NASA. „Czas jest odpowiedni, aby rozpocząć ocenę możliwości czy Europa osiągnie swoje cele eksploracyjne i stanie się silnym partnerem, gdy ludzkość zadecyduje o eksploracji Układu Słonecznego.”

NASA w szczególności ma duży interes w tym, aby misja się powiodła, ponieważ Księżyc oceniany jest jako najlepsza stacja dla załogowej wyprawy na Marsa, gdy naukowcy MIT obliczyli, że astronauci mogliby wyruszyć z Ziemi z balastem o 68 procent lżejszym, gdyby istniała możliwość „dotankowania” ciężkiego paliwa podczas wizyty na Księżycu, w drodze na Marsa.

Dodając do tego fakt, że NextGen Space LLC, firma konsultacyjna NASA, niedawno oceniła, że księżycowa stacja tankująca pozwoliłaby „zredukować koszta NASA wylotu ludzi na Marsa o nawet 10 miliardów dolarów rocznie,” a osada na Księżycu zaczyna powoli wyglądać jak nieunikniony fakt.

Plan jest obecnie taki, aby na początku 2020 roboty zostały wysłane na Księżyc i rozpoczęły budowę różnych fabryk, po czym parę lat później przywitały pierwszych mieszkańców.

W 2013 roku ESA połączyło siły z firmami budowlanymi, aby rozpocząć testy różnych technologii budowy księżycowych ośrodków, ostatecznie dochodząc do wniosku, że korzystanie z lokalnych materiałów byłoby najlepsze w tworzeniu budowli i innych struktur, co oznacza, że nie muszą dostarczać żadnych zasobów z Ziemi, płacąc bajońskie sumy.

Fot. ESA/Foster + Partners

Fot. ESA/Foster + Partners

„Najpierw musimy zmieszać symulowany księżycowy materiał z tlenkiem magnezu. To zmienia go w 'papier’ z którego możemy drukować,” powiedział Enrico Dini, założyciel firmy Monolite.

„Następnie, jako nasz konstrukcyjny 'atrament’, dodajemy sól łączącą, która konwertuje materiał do postaci twardego niczym kamień. Nasze obecne drukarki budują z prędkością około 2 metrów na godzinę, podczas gdy przyszłościowe projekty zakładają drukarki tworzące z prędkością 3.5 metrów na godzinę, kończąc całe budowle w zaledwie tydzień.”

Niezależnie od tego czy osada na Księżycu stanie się czymś realnym w kolejnym dziesięcioleciu, NASA zdeterminowane jest, aby umieścić swoich astronautów na jego orbicie nawet na parę miesięcy naraz, ogłaszając nawet niedawno, że „przygotowują się do jak najszybszego opuszczenia ISS”, aby przygotować co trzeba niedaleko Księżyca.

Astronauci będą dni, zamiast godzin, drogi od Ziemi i daleko od jej ochronnej powłoki geomagnetycznej, co da im lepszy przykład tego z czym musieliby się zmierzyć fizycznie i mentalnie podczas załogowej misji na Marsa.

Jedno jest pewne – czekają nas niesamowicie interesujące czasy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DMati
DMati
6 lat temu

Te gwiazdki przed tekstem to czego się tyczą?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  DMati
6 lat temu

A to błąd i zaraz ich nie będzie 🙂

Kamil
Kamil
6 lat temu

Wszystko fajnie, ale terminy raczej mało realne. Stawiałbym pojawienie się pierwszych maszyn nie na 2020 a 2030, bazę na 2040 i nabrałoby realności

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: