captcha image

A password will be e-mailed to you.

Uważajcie na fake news, który głosi, że z wyjątkiem Wuhan inne wielkie chińskie miasta nie odczuły epidemii COVID-19. Nie odczuła jej też rzekomo chińska giełda, a to dlatego, że koronawirus ma być bronią biologiczną, dzięki której Kraj Środka chce zdobyć władzę nad światem.

Wuhan podczas epidemii koronawirusa w 2020 roku. Fot. Chinanews.com / China News Service

W sieci pojawił się łańcuszek, który przekonuje o tym, że koronawirus rzekomo nie dotarł z serca epidemii, miasta Wuhan, do najważniejszych chińskich metropolii: Pekinu i Szanghaju. Fake news głosi również, że Pekin i Szanghaj nie zostały zamknięte w ramach ogólnonarodowej kwarantanny, a chińskiej gospodarki nie dotknął kryzys, w przeciwieństwie do reszty świata ogarniętej pandemią. To ma być dowodem na to, że COVID-19 jest bronią biologiczną opracowaną w chińskich laboratoriach, dzięki której Chiny chcą zyskać przewagę nad innymi państwami. Jest to kolejna ze spiskowych teorii, która wyroiła się w mediach społecznościowych w ostatnim czasie.

Omawiany łańcuszek nosi tytuł „Coś jest nie tak z tym wirusem”. Poniżej wklejam jego fragmenty (wyróżnione kursywą):

Chiński wirus powstał w mieście Wuhan w Chinach i teraz dotarł do wszystkich zakątków świata, ale wirus ten nie dotarł do stolicy Chin: Pekinu i stolicy gospodarczej: Szanghaju, niedaleko Wuhan.

Dlaczego?

? Pekin jest miastem, w którym żyją wszyscy przywódcy Chin, żyją tam przywódcy wojskowi, żyją tam ci, którzy kontrolują potęgę Chin, a Pekin nie został zamknięty, nie został poddany kwarantannie, nie został zamknięty. Jest otwarte! Chiński wirus nie ma tam żadnego wpływu.

Dlaczego?

? Szanghaj jest miastem zarządzającym gospodarką Chin, jest ekonomiczną stolicą Chin, żyją tam wszyscy bogaci Chińczycy! Ci, którzy utrzymują branżę. Nie ma tam żadnego bloku, chiński wirus nie ma tam żadnego efektu !!!

Dlaczego …?

Chiński wirus jest wirusem pandemicznym. Powiedziano mu, że panika powinna powstać na całym świecie, ale nie przyjedzie do Pekinu i Szanghaju.

? Pekin i Szanghaj to obszary sąsiadujące z Wuhan! Wirus Wuhan dotarł do wszystkich zakątków świata, ale nie dotarł do Pekinu i Szanghaju…!

Dlaczego?

? Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to, że światowa giełda prawie się zmniejszyła o połowę! Ale ten wirus nie ma wpływu na chiński rynek…!

Dlaczego …?

Niezależnie od odpowiedzi, wskazują one tylko na jedną rzecz: chiński wirus jest biologiczną bronią Chin, którą Chiny pozostawiły do ​​zniszczenia na świecie! Po zabiciu niektórych ludzi Chiny kontrolowały tego wirusa! Być może ma też leki, których nie dzieli się ze światem!

Dlaczego…?

Ponieważ był to największy atak terrorystyczny w historii ludzkości.

A jakie są fakty?

Podane powyżej informacje to oczywiście nieprawda. Przede wszystkim należy podkreślić, że brak dowodów na to, iż SARS-CoV-2 został stworzony przez człowieka. Wirus ten bardzo przypomina dwa inne koronawirusy, które wywołały epidemie w ostatnich dziesięcioleciach: SARS i MERS. Wszystkie trzy prawdopodobnie pochodzą od nietoperzy.

Kolejna nieprawdziwa informacja dotyczy chińskiej gospodarki, która rzekomo nie odczuła żadnych spadków z powodu epidemii. Owszem, odczuła: już na początku lutego chiński rynek akcji utracił 393 mld dol., i to pomimo wsparcia ze strony rządu. Późniejsze przestoje w przemyśle wywołały kolejne spadki na giełdzie.

Nieprawdą jest również to, że nowy koronawirus nie dotarł do Pekinu i Szanghaju. Dotarł już na samym początku epidemii, w styczniu. Oficjalnie w każdym z tych miast do połowy kwietnia odnotowano po około 600 potwierdzonych przypadków zachorowań i odpowiednio 8 i 7 zgonów. Te dane są prawdopodobnie mocno zaniżone ze względu na mało przejrzysty sposób liczenia zachorowań przez chińskie władze, co wywołuje silną dysproporcję w stosunku do liczby zachorowań w krajach europejskich czy w USA. Na przykład w stanie Nowy Jork do dziś (17 kwietnia) zmarło 11,5 tys. osób, a zachorowało 226 tys. osób (zdecydowana większość w New York City).

Wbrew “rewelacjom” głoszonym w omawianym łańcuszku, Chiny nałożyły restrykcyjną kwarantannę na swoje wielkie miasta, w tym na Pekin i Szanghaj. I wygląda na to, że te ograniczenia podziałały hamująco na rozwój epidemii. Teraz chińskie miasta, łącznie z Wuhan, powoli się otwierają, bo epidemia w nich wygasa. Takie są fakty.

Mamy więc sytuację taką, że na okrawkach prawdziwych informacji ktoś zbudował fałszywą opowieść, opierając się na manipulowaniu danymi, ksenofobii i teoriach spiskowych. Dlatego zawsze warto najpierw sprawdzić fakty, zanim bezkrytycznie puścimy tego typu informację do swoich znajomych w sieciach społecznościowych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jared
Jared
3 lat temu

Witam
Może dane są nieprawdziwe i sfabrykowane na potrzeby oszukania reszty świata skąd Pani to wie? To są Pani domysły takie same jak rzeczony łańcuszek…..Prawda jest tylko nikt nam prawdy nie mówi i przyzwyczaja nas do nienormalnej sytuacji. dla mnie i dla świata zapewne to jest Armagedon a bogaci i rządzący przetrwają schowają si e w luksusowych katakumbach a za dwa lata wyjdą i policzą ile ze stada nabyło odporność zbiorową i przetrwało!!!!

wiola
wiola
Reply to  Jared
3 lat temu

Wszystko co ta Pani napisała jest potwierdzone oryginalnymi artykułami na które wystarczy kliknąć Proszę Pana, pozdrawiam

yamata
yamata
Reply to  Jared
3 lat temu

Srutu-tutu. Borys Johnson mało nie wykorkował. Merkel też załapała… Kilka znanych osób zmarło. Wiele zachorowało. Ciekawe, jak to sie ma do twojej teorii “bogatych i rządzących”?
Co to? nie należeli do spisku, masonów, iluminatów czy scjentologów? Albo Reptilian może? Bredzisz, misiu. I oczywiście jesteś zbyt leniwy, by sprawdzić źródła. Wolisz poddawać w wątpliwość fakty. Niestety takich jak ty półgłówków jest większość. W sumie nie dziwię się tym, którzy chcieliby zmniejszyć ich pogłowie. Bo po co takie żyje? Ani tego wydoić, ani na mięso przeznaczyć. A żre i powietrze zatruwa… 😉

r.abin
r.abin
3 lat temu

Zastanawia fakt , dlaczego Chińczycy zaniżają (jak sugeruje redakcja) rzeczywisty wskaźnik zachorowań – przecież to zwiększa podejrzliwość reszty świata. Inna sprawa, że są oni narodem zdyscyplinowanym (i rząd nie musi dbać o głosy wyborców)

yamata
yamata
Reply to  r.abin
3 lat temu

Widocznie im to do czegoś potrzebne. Zresztą trudno to stwierdzić na pewno, skoro nie dysponujemy danymi, a możemy tylko liczyć na symulacje. Na pewno umieją sobie radzić z problemem dużo lepiej od krajów w których wolność obywatela stoi nad dobrem społeczeństwa.
Nie pochwalam skrajności, ani nie wyznaję azjatyckiego podejścia do jednostki, niemniej różnice widać gołym okiem… 😉

yamata
yamata
3 lat temu

W sumie gdyby miała to być broń biologiczna, to przy potencjale Chin w ogóle nie trzeba by narażać własnego narodu (nawet po to, by potencjalnie się wybielić). Ognisko mogłoby powstać jak w przypadku Eboli gdzieś w Afryce. A choroba mogłaby być jej podobna, a nie mieć postać prowadzącej do powikłań, ale jednak prostej grypy. Co Chiny miałyby zyskać, na uśmierceniu klientów i wpływów z handlu, na którym budują swoją potęgę? Zastanowił się jakiś muł? W czym Chiny przechowują większość aktywów? W amerykańskiej walucie! Jej upadek, spowodowany podkopaniem amerykańskiej gospodarki nie leży w ich interesie. To się nie trzyma kupy, na… Czytaj więcej »

tweet
tweet
Reply to  yamata
3 lat temu

A nie pomyślałeś dzbanie, że owa broń nie miała zabijać tylko rozchorować światowe społeczeństwa w celu wywołania recesji gospodarczej, dzięki której można przejmować światowe koncerny za bezcen? Autorka artykułu zapomniała dodać, że w Chinach żyje 1,3 mld ludzi, którzy zawsze byli z higieną na bakier, więc ilości zakażonych i zmarłych w największych chińskich metropoliach są po prostu śmieszne. Poświęcili trochę swoich, by zmyć z siebie podejrzenia ojca wirusa. Zresztą jakby prześledzić historię Chin, to nigdy nie liczyli się z chińczykami gdy trzeba było realizować cele polityczne. Po prostu traktowali swoich obywateli jak mięso armatnie.

Nie ma więcej wpisów
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d